Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy dostaną więcej pieniędzy na przywracanie połączeń autobusowych

Podlaskie samorządy dostaną więcej pieniędzy na przywracanie połączeń autobusowych

autor: Wojciech Szubzda

22.05.2020, 12:37, akt. 13:20

Samorządy dostaną więcej pieniędzy na przywracanie lokalnych linii autobusowych. Zakłada to podpisana przez prezydenta ustawa w ramach tarczy antykryzysowej.

Wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, źródło fot.: Podlaski Urząd Wojewódzki
Wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, źródło fot.: Podlaski Urząd Wojewódzki

Dopłata z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wzrosła ze złotówki do 3 złotych za wozokilometr - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Chcemy, aby nasza gospodarka, mimo tych trudnych warunków epidemicznych mogła jak najlepiej się rozwijać. Jednym z elementów dobrego rozwoju jest sprawna komunikacja. Na terenie naszego województwa w tej chwili z tej formy dofinansowania połączeń autobusowych korzysta 17 jednostek samorządowych - mówi wojewoda Bohdan Paszkowski.


Kolejne samorządy mogą startować w ogłoszonym w piątek (22.05) konkursie na dofinansowanie połączeń. Wnioski można składać przez tydzień (do 29.05) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wojewoda szacuje, że pierwsze umowy w tej sprawie uda się podpisać w czerwcu. Mówił o tym podczas piątkowej (22.05) konferencji prasowej pod Białymstokiem.


  


Jedną z gmin, która korzysta z dopłat jest Turośń Kościelna. Wójt tej gminy i jednocześnie przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć zachęca innych samorządowców do skorzystania z programu.


Jesteśmy w szczególnej sytuacji z powodu sytuacji epidemiologicznej i praktycznie zatrzymanie się transportu publicznego. Ale mieszkańcy żyją i w miarę luzowania kolejnych działań, będą potrzebować transportu w zwiększonym zakresie. Ta pomoc, która jest nam oferowana będzie nam bardzo potrzebna, bo też nasza sytuacja finansowa może uleć zmianie z powodu skutków pandemii - mówi Grzegorz Jakuć. 


Podlaskie samorządy mają do wykorzystania ponad 51 mln zł na przywrócenie połączeń autobusowych.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej weszła w życie na początku lipca ub. roku. Z Funduszu dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. W roku 2020 Fundusz dysponuje kwotą 800 mln zł. 

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Premier Mateusz Morawiecki mówił w Zambrowie o Tarczy Antykryzysowej

21.05.2020, 08:00

Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach Tarczy Finansowej spółka Monolit z Zambrowa, która zajmuje się produkcją okien, zamierza jeszcze w tym roku zwiększyć zatrudnienie - poinformował Jacek Sutkowski z firmy Monolit podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.


Rząd przyjął przepisy tarczy dla samorządów. "Teraz zajmie się nimi Sejm"

20.05.2020, 20:05

Jeżeli parlament przyjmie w najbliższym tygodniu przepisy składające się na tarczę antykryzysową kierowane do samorządów, będą one mogły z nich korzystać już na początku czerwca – zasygnalizowała w środę (20.05) wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


Coraz mniej polskich firm chce zwalniać pracowników

20.05.2020, 12:17

Nastroje przedsiębiorców uspokajają się – podają Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju. O dalszej redukcji zatrudnienia myśli 8 proc. firm, podczas gdy pod koniec marca było ich 28 proc. Coraz mniej przedsiębiorców chce też obniżać pensje.


W lipcu pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego dworca autobusowego w Łomży

19.05.2020, 11:46

Do końca czerwca zakończy się budowa, a w lipcu z nowego dworca autobusowego w Łomży skorzystają pierwsi pasażerowie.


Rząd szykuje rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej

21.04.2020, 11:21

We wtorek w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.


7 nowych połączeń autobusowych w powiecie sokólskim

4.09.2019, 17:10

Siedem nowych połączeń autobusowych będzie realizowanych od października w powiecie sokólskim dzięki dotacji z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych - poinformowano w środę (4.09) na konferencji w spółce PKS Nova w Białymstoku.


Samorządy mogą starać się o dotacje na połączenia autobusowe

31.07.2019, 16:51

Dzięki temu mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mogli łatwiej dostać się do miast. Od sierpnia samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie do komunikacji publicznej. Chodzi o przywracanie zlikwidowanych połączeń autobusowych.


Władze gminy Mielnik przywracają publiczną komunikację autobusową

18.07.2019, 14:58

Wchodzi w życie "ustawa PKS-owa". Pierwsze samorządy przywracają połączenia autobusowe, wśród nich jest Mielnik.


Połączenia autobusowe z Białowieży i Bielska Podlaskiego do Warszawy będą zlikwidowane

25.01.2019, 15:12

Zlikwidowane są już prawie wszystkie połączenia autobusowe tej firmy z Białegostoku do Bielska Podlaskiego - teraz firma przewozowa Arriva zawiesza kolejne. Od początku lutego nie będzie obsługiwać bezpośrednich połączeń z Białowieży i Bielska Podlaskiego do Warszawy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiufot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubry


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok