Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie masowych badań pracowników białostockich żłobków i przedszkoli na obecność koronawirusa

Nie będzie masowych badań pracowników białostockich żłobków i przedszkoli na obecność koronawirusa

autor: Edyta Wołosik, Olga Gordiejew

22.05.2020, 17:02, akt. 17:10

Masowych testów domagał się kilka dni temu prezydent Białegostoku i w tej sprawie zwrócił się do wojewody podlaskiego. Wojewoda przekazał pismo do sanepidu, a w piątek (22.05) do Urzędu Miejskiego wpłynęła już odpowiedź. Wynika z niej, że nie będzie masowego badania pracowników przedszkoli.

Photo created by wirestock - www.freepik.com
Photo created by wirestock - www.freepik.com

Sanepid: masowych testów nie będzie

Od najbliższego poniedziałku (25.05) czynne będą publiczne żłobki i przedszkola w Białymstoku. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zaapelował do wojewody podlaskiego, by przebadano wszystkich pracowników. Przede wszystkim po to, by mieć poczucie, że dzieci będą bezpieczne. Wojewoda Bohdan Paszkowski przekazał prośbę do podlaskiego sanepidu. Już wiadomo, że testów nie będzie.

Jak czytamy w piśmie podpisanym przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego - Elżbietę Kraszewską - "decyzja o przebadaniu profilaktycznym wszystkich trzech tysięcy pracowników może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, ale realizacja tego przedsięwzięcia wymaga wielu działań logistycznych trwających w czasie, np. przygotowanie imiennych list osób objętych testowaniem, wyznaczenie miejsc i terminów z podziałem na poszczególne dni tygodnia wykonywania wymazów".

Dlatego - jak czytamy dalej - "wykonanie testów wraz z pełną diagnostyką we wskazanym terminie, czyli do 25 maja, jest technicznie niemożliwe".


Znane wyniki badań z przedszkola nr 14


Znane już są natomiast wyniki testów niektórych pracowników Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku. Po wykryciu koronawirusa u jednej osoby przebadano 28 osób.

13 z 14 ma wynik negatywny, u jednej - test trzeba powtórzyć. W najbliższych dniach mają być znane wyniki kolejnych 14 osób.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejni pracownicy UMWP zarażeni koronawirusem

22.05.2020, 12:22

U kolejnych trzech pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego stwierdzono zakażenie koronawirusem.


Spór samorządowców o testy na koronawirusa dla pracowników białostockich żłobków i przedszkoli

21.05.2020, 17:06

Nie wiadomo, czy dojdzie do badań na obecność koronawirusa pracowników przedszkoli i żłobków w Białymstoku. Władze miasta zwróciły się do wojewody z apelem o sfinansowanie ich z budżetu państwa. Marszałek województwa skrytykował prezydenta Białegostoku, że nie korzysta na ten cel z pieniędzy unijnych.


W Białymstoku trwają przygotowania do otwarcia żłobków, przedszkoli i szkół - miasto robi zakupy m.in. maseczek

21.05.2020, 14:58

Pierwsze zakupy środków ochrony osobistej już są, kolejne mają być na bieżąco. W Białymstoku trwają przygotowania do otwarcia od poniedziałku żłobków, przedszkoli i szkół.


Większość niepublicznych przedszkoli pracuje. Z samorządowych czynne co trzecie - tak jest w naszym regionie

20.05.2020, 18:32

70 proc. przedszkoli niepublicznych i 32 proc. publicznych - samorządowych - wznowiło opiekę nad dziećmi w Podlaskiem - poinformował w środę (20.05) w Białymstoku wicewojewoda Tomasz Madras na wspólnej z kurator oświaty Beatą Pietruszką konferencji prasowej.


U pracownicy jednego z białostockich przedszkoli wykryto koronawirusa

20.05.2020, 15:03

Siedmiu pracowników jednego z białostockich przedszkoli objęto kwarantanną. Powodem jest wykrycie koronawirusa u jednej z pracownic. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chodzi o Przedszkole Samorządowe nr 14.


Władze Białegostoku apelują o testy dla pracowników żłobków i przedszkoli

19.05.2020, 18:08

Samorządowcy apelują o obowiązkowe testy na koronawirusa dla pracowników oświaty. Minister zdrowia odpowiada, że takich testów dla wszystkich nie będzie. O testy apelują m.in. władze Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
fot. Ryszard Minko
REGION
19.06.2021, 15:59, akt. 16:21

Regaty na Zalewie Siemianówka
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok