Radio Białystok | Wiadomości | Spór samorządowców o testy na koronawirusa dla pracowników białostockich żłobków i przedszkoli

Spór samorządowców o testy na koronawirusa dla pracowników białostockich żłobków i przedszkoli

21.05.2020, 17:06, akt. 17:14

Nie wiadomo, czy dojdzie do badań na obecność koronawirusa pracowników przedszkoli i żłobków w Białymstoku. Władze miasta zwróciły się do wojewody z apelem o sfinansowanie ich z budżetu państwa. Marszałek województwa skrytykował prezydenta Białegostoku, że nie korzysta na ten cel z pieniędzy unijnych.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com

Prezydent apelował o testy


Kilka dni temu władze Białegostoku apelowały za pośrednictwem wojewody podlaskiego do rządu o przeprowadzenie testów wszystkich pracowników miejskich żłóbków i przedszkoli, które to placówki mają być otwierane 25 maja.

Zrobiły to po informacjach z Łodzi, gdzie - po badaniach przeprowadzonych z inicjatywy samorządu - okazało się, że duża grupa pracowników takich placówek może być zakażona koronawirusem.

W minioną środę (20.05), po informacji o potwierdzonym przypadku koronawirusa również u pracownika przedszkola w mieście, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ponowił apel do wojewody Bohdana Paszkowskiego. Zaznaczył, że chodzi o zbadanie 3 tys. osób. Apel został złożony na piśmie w urzędzie.

Wojewoda apel władz Białegostoku przekazał do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Według informacji uzyskanych tam w czwartek, przygotowywana jest informacja dla władz miasta i wojewody. Nie wiadomo na razie, czy, w jaki sposób i w jakim czasie, takie badania mogłyby być przeprowadzone.


Marszałek zarzuca prezydentowi, że nie wykorzystuje pieniędzy unijnych na testy


Tymczasem marszałek województwa Artur Kosicki skierował do prezydenta Truskolaskiego list przekazany też mediom, w którym zarzucił mu - jak prezesowi Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego obejmującego miasto i gminy ościenne - brak szybkich i zdecydowanych działań zmierzających do wykorzystania (w ramach BOF) pieniędzy unijnych na projekty związane z walką z pandemią koronawirusa.

W jego ocenie BOF ma blisko 6,5 mln zł, których nie wykorzystuje na projekty edukacyjne, a mógłby je przeznaczyć na "realizowany w trybie nadzwyczajnym projekt" przebadania pracowników żłobków i przedszkoli, czy np. zakup środków ochrony.


Prezydent odpowiada marszałkowi


W czwartek w trakcie wideokonferencji prasowej prezydent Białegostoku pytany był o list marszałka województwa. Truskolaski mówił, że takich pieniędzy nie ma, bo albo zostały już wydatkowane albo - jak to ujął - "rozpisane w konkursach".

W ostrych słowach skrytykował też Kosickiego mówiąc, że "jako oddzielny szczebel samorządu terytorialnego nie zna swoich prerogatyw, śmie po prostu pouczać inny, niezależny organ samorządu terytorialnego".


- Gdyby pan marszałek rzeczywiście chciał rozwiązać problem, to zadzwoniłby do mnie i powiedział +panie prezydencie, jest taki pomysł, co pan na to (...). Oczywiście jest to tylko i wyłącznie wrzutka medialna, chęć odwrócenia uwagi od problemu, chęć +pomocy+ swemu rządowi, który powinien zająć się działaniem i ma wszelkie ku temu instytucje, prerogatywy, siły i środki, aby temu przeciwdziałać - mówił Truskolaski.


Zwrócił też uwagę, że o podziale środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa decyduje samorząd regionu, a pieniądze w ramach BOF stanowią 6 proc. zasobów RPO i "zostały już rozdysponowane".

Białostocki Obszar Funkcjonalny tworzą: Białystok i dziewięć ościennych gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku trwają przygotowania do otwarcia żłobków, przedszkoli i szkół - miasto robi zakupy m.in. maseczek

21.05.2020, 14:58

Pierwsze zakupy środków ochrony osobistej już są, kolejne mają być na bieżąco. W Białymstoku trwają przygotowania do otwarcia od poniedziałku żłobków, przedszkoli i szkół.


Większość niepublicznych przedszkoli pracuje. Z samorządowych czynne co trzecie - tak jest w naszym regionie

20.05.2020, 18:32

70 proc. przedszkoli niepublicznych i 32 proc. publicznych - samorządowych - wznowiło opiekę nad dziećmi w Podlaskiem - poinformował w środę (20.05) w Białymstoku wicewojewoda Tomasz Madras na wspólnej z kurator oświaty Beatą Pietruszką konferencji prasowej.


U pracownicy jednego z białostockich przedszkoli wykryto koronawirusa

20.05.2020, 15:03

Siedmiu pracowników jednego z białostockich przedszkoli objęto kwarantanną. Powodem jest wykrycie koronawirusa u jednej z pracownic. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chodzi o Przedszkole Samorządowe nr 14.


Rośnie liczba osób z koronawirusem w Podlaskiem

20.05.2020, 12:18

Tylko ostatniej doby wykryto zakażenie koronawirusem u 15 osób w Podlaskiem, w tym 7 w Białymstoku. Takiego wzrostu zachorowań nie notowano w regionie od 3 tygodni.


Kolejny pracownik Urzędu Marszałkowskiego zakażony koronawirusem

19.05.2020, 21:05

U drugiego pracownika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku stwierdzono zakażenie koronawirusem. To młody mężczyzna z Białegostoku, który przebywa w izolacji domowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok