Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski rynek pracy podczas pandemii - jak sobie radzi?

Podlaski rynek pracy podczas pandemii - jak sobie radzi?

autor: Adam Janczewski

7.06.2020, 13:54, akt. 14:13

Nie jest tak źle, jak wydawało się wielu ekspertom. Pomimo obaw, na podlaskim rynku nie widać kryzysu spowodowanego pandemią. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Podlaski rynek podczas pandemii - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak mówi rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku Katarzyna Krupicka, sytuacja w Podlaskiem nie jest taka zła.


- Analizując dane dotyczące liczby aktywnych płatników w województwie podlaskim, możemy stwierdzić, że nie doszło w ostatnich miesiącach do gwałtownego wzrostu liczby wyrejestrowywanych przedsiębiorstw z systemu ubezpieczeń społeczny. Biorąc pod uwagę relację marca do maja widać podobną tendencję jak w ubiegłym roku w analogicznym okresie - tłumaczy Katarzyna Krupicka.


Z danych ZUS-u wynika, że w ciągu tych trzech miesięcy tego roku ok. 2,6 tys. podmiotów w Podlaskiem zostało wyrejestrowanych, ale w ubiegłym roku ta liczba w tych samych miesiącach wyniosła 2,4 tys.

Liczba aktywnych przedsiębiorców zarówno tych, którzy prowadzą działalność jednoosobową jak i zatrudniających wielu pracowników, porównując ostatnie dwa lata, wygląda bardzo podobnie i utrzymuje się na poziomie 67-68 tys. płatników.

Z danych ZUS wynika również, że w marcu zmniejszyła się liczba firm o 400, ale już w kwietniu przybyło 50 przedsiębiorców.

O dobrej sytuacji na podlaskim rynku pracy mówi też wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski.


- W maju liczba bezrobotnych co prawda wzrosła o 1339 osób, co daje ponad 37 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne w całym województwie, ale nie jest to liczba, która wynika z masowych napływów osób rejestrujących się - tłumaczy Jarosław Sadowski.


Według szacunków Jarosława Sadowskiego wzrost stopy bezrobocia w Podlaskiem nie powinien przekroczyć 0,3 proc. punktu procentowego - co dawałoby bezrobocie w regionie na poziomie maksymalnie 7,7 proc.

Dyrektor WUP podkreśla, że w maju nie było też wielu zgłoszeń zwolnień grupowych. Były to dwa zgłoszenia, dotyczące łącznie 28 pracowników, co według Jarosława Sadowskiego nie odbiega znaczącą od sytuacji z lat poprzednich.

Eksperci z ZUS i WUP podkreślają, że stabilna sytuacja na rynku pracy, to efekt pomocy w ramach tarczy antykryzysowej.

Łączna kwota udzielonego wsparcia przez ZUS w naszym województwie podlaskim z obu form - czyli zwolnienia z opłacania składek i świadczenia postojowego - to już ponad 250 mln zł.

Natomiast z pomocy Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Powiatowych Urzędów Pracy w Podlaskiem skorzystało dotąd 70 tys. osób.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy mogą ubiegać się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku o dotacje

7.06.2020, 12:25

Wnioski można składać od poniedziałku (8.06). To kolejny etap pomocy w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego.


Tarcza 4.0 wprowadza nowe wykroczenie - zakłócanie zdalnego nauczania

7.06.2020, 09:44

Nowe wykroczenie polegające na zakłócaniu np. nauczania online poprzez nieuprawnione włączanie się w transmisję danych oraz wyszczególnienie jako nowego typu przestępstwa kradzieży zuchwałej - to niektóre z rozwiązań z zakresu wymiaru sprawiedliwości z Tarczy antykryzysowej 4.0.


Jest Tarcza antykryzysowa 4.0

5.06.2020, 08:26

Dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii czy możliwość skorzystania z wakacji kredytowych - to przewiduje m.in. uchwalona przez Sejm tzw. Tarcza antykryzysowa 4.0.


Analitycy: najbardziej poprawiła się sytuacja finansowa mikro i średnich firm

4.06.2020, 19:24

Podczas odmrażania gospodarki najbardziej poprawiła się sytuacja finansowa mikro i średnich przedsiębiorst - czytamy w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


KE zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro

29.05.2020, 21:30

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm w związku z koronawirusem w wysokości miliarda 600 milionów euro. Bruksela poinformowała, że to pozwoli na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.


ZUS: wypłacono już ponad 1,8 mld zł w ramach świadczenia postojowego

29.05.2020, 14:27

Ponad 1,8 mld zł wypłacono prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformowała w piątek (29.05) prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z pomocy tej skorzystało już prawie 1 mln osób.


Jolanta Tulkis

28.05.2020, 07:38

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.


Bony "antywirusowe" - będą się o nie mogli starać m.in. przedsiębiorcy z Białegostoku

27.05.2020, 17:44

Przedsiębiorcy z Białegostoku i 10 ościennych gmin będą mogli starać się o tzw. bony "antywirusowe".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok