Radio Białystok | Wiadomości | Nielegalne papierosy znaleziono w skrytkach ciężarówki jadącej z Litwy

Nielegalne papierosy znaleziono w skrytkach ciężarówki jadącej z Litwy

8.06.2020, 08:26, akt. 09:22

Ponad 18,5 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w skrytkach ciężarówki skontrolowanej w Budzisku, w pobliżu granicy z Litwą. Kontrabanda była ukryta m.in. w przerobionym zbiorniku na paliwo.

Źródło: Podlaska KAS
Źródło: Podlaska KAS

Papierosy znalezione w przerobionym zbiorniku na paliwo 

Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonych papierosów przekracza 260 tys. zł - poinformował w poniedziałek (8.06) oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.

Ciężarówka z naczepą typu chłodnia miała być pusta. Skontrolowana została na drodze krajowej nr 8 w pobliżu polsko-litewskiej granicy. Po prześwietleniu urządzeniem rtg okazało się, że o ile ładunku rzeczywiście nie ma, to są w ciężarówce przestrzenie wypełnione kontrabandą.

Ponad 18,5 tys. paczek papierosów z białoruską akcyzą mundurowi znaleźli w m.in. przerobionym zbiorniku paliwa, schowku na palety oraz w suficie i podwójnej ściance chłodni 

- poinformował st. asp. Maciej Czarnecki.


Mężczyźnie grozi wysoka grzywna

Wobec 59-letniego kierowcy z województwa podlaskiego administracja celno-skarbowa wszczęła sprawę karną skarbową, do której zabezpieczyła nielegalny towar oraz ciężarówkę przystosowaną do przemytu. Mężczyźnie grozi wysoka grzywna.

Granica z Litwą w województwie podlaskim jest granicą wewnętrzną UE, przez którą grupy przestępcze starają się przemycać papierosy do Zachodniej Europy. KAS, Straż Graniczna, a czasami również policja, zatrzymują tu nielegalne transporty właśnie w ciężarówkach.

Przed tygodniem administracja celno-skarbowa zatrzymała w Budzisku tira na litewskich numerach rejestracyjnych, gdzie pod ładunkiem kory ogrodowej ukrytych było łącznie blisko 370 tys. paczek papierosów, wartych ponad 5 mln zł. Tu również podejrzany ładunek wykryto po prześwietleniu ciężarówki urządzeniem rtg.

W tym wypadku, biorąc pod uwagę skalę przemytu, litewskiemu kierowcy, który został tymczasowo aresztowany, grozi do 10 lat więzienia.


źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Udaremniono przemyt 370 tys. paczek papierosów w ładunku kory ogrodowej

2.06.2020, 08:36

Próbę przemytu blisko 370 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremniła KAS w Budzisku, w pobliżu granicy z Litwą. Kontrabanda była ukryta w ciężarówce, pod ładunkiem kory ogrodowej. Litewski kierowca został tymczasowo aresztowany.


26-latek z okolic Wysokiego Mazowieckiego przyłapany na nielegalnej produkcji papierosów

1.06.2020, 15:55

Urządzenia do nielegalnej produkcji papierosów, gotowe produkty i przydomową plantację tytoniu zabezpieczyła policja z powiatu wysokomazowieckiego. Produkcją ulokowaną w zabudowaniach gospodarczych zajmował się 26-latek; policjanci ustalają m.in. czy papierosy miały trafić na czarny rynek.


KAS wykryła nielegalne papierosy w przesyłkach kurierskich

1.06.2020, 12:32

2 tys. paczek papierosów wykryli funkcjonariusze KAS podczas kontroli zagranicznych paczek w oddziale jednej z firm kurierskich w Białymstoku. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonej kontrabandy przekracza 28 tys. zł - podała w poniedziałek administracja celno-skarbowa.


Próbował wwieźć do Polski szczenięta - dostał 2 tys. zł mandatu

19.05.2020, 08:50

Cztery szczeniaki rasy szpic miniaturowy próbował nielegalnie wwieźć do Polski kierowca autobusu, wjeżdżającego do kraju przez białorusko-polskie przejście graniczne w Kuźnicy. Ostatecznie zapłacił 2 tys. zł mandatu, a zwierzęta zostały odesłane na Białoruś.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok