Radio Białystok | Wiadomości | Powstaną filmy z audiodeskrypcją o 10 białostockich muralach, by poznali je także niewidomi

Powstaną filmy z audiodeskrypcją o 10 białostockich muralach, by poznali je także niewidomi

autor: Dorota Sokołowska

9.06.2020, 11:01, akt. 14:53

Dziesięć murali, wybranych przez białostoczan, w drobiazgowym opisie z audiodeskrypcją. Już niebawem będziemy mogli obejrzeć specjalne filmy udostępniające białostocki street art osobom z niepełnosprawnością wzroku.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

W ramach stypendium z programu "Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury pracuje nad nimi Monika Marciniak z Galerii Slendzinskich.

Od kilku lat  w ogóle murale stały się bardzo modne i popularne. To jest też taki moment, w którym warto byłoby podyskutować, co jest muralem, a co jest właśnie takim naściennym malowidłem. Może dając ten szlak murali i detalu zachęcimy ludzi do zwiedzania takich miejsc nieoczywistych, bardziej ukrytych. Ma to dla mnie znaczenie popularyzatorskie, jeśli chodzi o miasto 

-  mówi Monika Marciniak. 

Białystok słynie najbardziej z dziewczynki z konewką czy babci Gieni, która ma swój mural na jednym z budynków przy ulicy Skłodowskiej. Ale w mieście jest dużo więcej ciekawych i mniej znanych murali, którymi warto się pochwalić. A poza tym Białystok jako pierwszy pokazywał sztukę osobom niewidomym - podkreśla autorka projektu.

Opis audiodeskryptywny tych murali pojawił się po raz pierwszy w Polsce, a w Białymstoku zapoczątkowana była audiodeskrypcja przez fundację Audiodeskrypcja. U nas była kolebka tego. Dla mnie jest bardzo ważne, że pierwszym miastem, które udostępni szlak murali dla osób niewidomych to będzie właśnie Białystok 

- dodaje Monika Marciniak. 

Jakie murale będą opisane w audiodeskrypcji? O tym zdecydują białostoczanie w specjalnej sondzie na fejsbukowym profilu autorki. Projekt zakończy się w końcu października, efektem będzie dziesięć filmów ze szczegółowym opisem białostockich murali.

| red: lma, sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzięki temu projektowi, białostockie murale będą mogły poznać także osoby niewidome

31.05.2020, 11:44

- Od trzech lat marzyłam o stworzeniu szlaku murali z audiodeskrypcją - napisała na swoim profilu FB Monika Marciniak z Galerii Sleńdzińskich. Wreszcie częściowo się to spełni. A wszystko za sprawą stypendium z programu "Kultura w sieci".


Nowoczesne technologie dla niewidomych

11.03.2020, 17:39

Dzięki nowym technologiom osoby niewidome korzystają z urządzeń, które są standardem w życiu każdego pełnosprawnego człowieka.


W SP nr 20 w Białymstoku uczniowie z artystą Rafałem Roskowińskim namalowali mural

22.01.2020, 14:22

To jeden ze sposobów na spędzenie ferii, ale też pamiątka dla przyszłych pokoleń. W Szkole Podstawowej nr 20 w Białymstoku powstał mural, który ma promować postawę otwartości na innych ludzi i zachęcać do pomagania potrzebującym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok