Radio Białystok | Wiadomości | Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku walczą o zmianę uchwały - obecna uniemożliwia im wykup lokali

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku walczą o zmianę uchwały - obecna uniemożliwia im wykup lokali

autor: Edyta Wołosik

10.06.2020, 20:13, akt. 20:25

Nie godzą się z niedawną decyzją białostockich radnych, dlatego dalej walczą - jak mówią - o swoje prawa. 

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku walczą o zmianę uchwały - obecna uniemożliwia im wykup lokali, fot. Edyta Wołosik
Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku walczą o zmianę uchwały - obecna uniemożliwia im wykup lokali, fot. Edyta Wołosik

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku walczą o zmianę uchwały - obecna uniemożliwia im wykup lokali - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mieszkańcy bloków komunalnych, m.in. przy ulicy Pułaskiego, którzy - zgodnie z najnowszą uchwałą Rady Miasta - nie mogą wykupić lokali, ale też ci, którym znacznie ograniczono bonifikatę, złożyli skargę do wojewody podlaskiego.

"To jest nie do pomyślenia, byśmy byli cały czas tak traktowani" - mówi jedna z mieszkanek bloku komunalnego, która chce wykupić mieszkanie, ale w związku ze nową uchwałą z 25 maja, przegłosowaną przez większościowy klub Koalicji Obywatelskiej, nie może tego zrobić. 


Nowe zapisy są sprzeczne z Konstytucją - uważa mecenas Wójcik

A to dlatego, że ze sprzedaży wyłączono lokale w budynkach, gdzie 100 proc. własności ma gmina. To połowa z 4 tys. wszystkich niewykupionych jeszcze mieszkań komunalnych w Białymstoku. Zdaniem mecenas Iwony Wójcik - Nikitiuk, reprezentującej mieszkańców, nowe zapisy są sprzeczne z Konstytucją. Powołuje się ona m.in. na artykuł, który wyklucza możliwość dyskryminacji, a w Białymstoku część osób mogła i nadal może wykupić lokal, a niektórzy - jak dodaje - zostali tego prawa pozbawieni.  

Nowa uchwała nawet trzykrotnie zmniejszyła też bonifikatę przy wykupie mieszkania. Do niedawna wynosiła od 50 do 90 proc. wartości wskazanej przez rzeczoznawcę, a uzależniona była od długości zamieszkiwania, a teraz jest to jedna wartość wynosząca 30 procent.

Mieszkańcy chcą, by wojewoda podlaski unieważnił uchwałę radnych i o to wnioskują w złożonej skardze.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sejnianie mieszkający w budynku komunalnym skarżą się na podwórkową drewnianą toaletę

5.06.2020, 11:36

Muszą z niej korzystać, bo dom nie jest wyposażony w ubikację. Władze miasta zapowiadają, że wstydliwy problem zostanie rozwiązany.


Kolejny protest augustowskich lokatorów

29.05.2020, 12:23

Mieszkańcy augustowskich lokali komunalnych ponownie protestowali wczoraj (28.05) pod urzędem miasta przeciwko podwyżce czynszów.


Droższe będą mieszkania komunalne w Białymstoku - radni obniżyli bonifikaty dla lokatorów

26.05.2020, 07:26

Nie pomogły apele opozycyjnych radnych i petycja z podpisami mieszkańców. W Białymstoku trudniej będzie wykupić mieszkanie komunalne. Radni Koalicji Obywatelskiej, którzy mają większość w radzie miasta, zdecydowali, że bonifikata wynosić będzie 30 procent, czyli nawet trzykrotnie mniej niż teraz.


Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku protestują przeciwko zmianom zasad wykupu lokali

22.05.2020, 18:01

Lokatorzy zbierają podpisy i liczą, że radni nie podejmą decyzji ograniczającej wykup mieszkań komunalnych w Białymstoku. Jeśli jednak w najbliższy poniedziałek (25.05) radni poprą propozycję urzędników, to bonifikata wynosić będzie 30 proc., czyli nawet trzykrotnie mniej niż teraz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok