Radio Białystok | Wiadomości | Tym tematem żyła cała Polska - w Białymstoku ruszył proces ws. porwania Amelki i jej matki

Tym tematem żyła cała Polska - w Białymstoku ruszył proces ws. porwania Amelki i jej matki

23.06.2020, 10:21, akt. 13:45

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku ruszył we wtorek (23.06) proces mężczyzny, któremu prokuratura zarzuciła m.in. bezprawne pozbawienie wolności żony i córki. Pod koniec ub. roku karze bez przeprowadzania rozprawy poddał się mężczyzna, który mu pomagał.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
W Białymstoku rozpoczął się proces ws. porwania Amelki i jej matki - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oskarżonego Cezarego R. nie było we wtorek w sądzie, ale proces ruszył mimo jego nieobecności. Nie stawiła się również jego żona, która ma w sprawie status oskarżycielki posiłkowej; na rozprawie był jej pełnomocnik, był też obrońca oskarżonego.


Do porwania kobiety i jej córki doszło 7 marca ub. roku na jednym z białostockich osiedli. Jak podawała policja, dwaj sprawcy wepchnęli 25-latkę i jej 3-letnią córkę do samochodu i odjechali. Kilkaset metrów dalej porzucili ciemnoniebieskiego citroena, którym uciekali, i przesiedli się do kolejnego auta.


Jeszcze tego samego dnia po południu, w związku z zaginięciem dziecka, został ogłoszony tzw. Child Alert, opublikowany był też wizerunek matki dziecka, a dzień później zdjęcia męża porwanej kobiety - ojca dziecka. To on w Łomży wypożyczył samochód użyty do uprowadzenia.


Akcja poszukiwawcza trwała ponad dobę. Jak wynikało z informacji ze śledztwa, porywacze poruszali się w tym czasie bocznymi drogami województwa podlaskiego i mazowieckiego. W czasie postojów albo blokowali drzwi, w ten sposób uniemożliwiając opuszczenie auta, albo grozili kobiecie, że jeśli wysiądzie, zabiorą jej dziecko.


8 marca po południu między porywaczami doszło do kłótni w samochodzie, a uprowadzona kobieta wraz z dzieckiem opuściła pojazd. W okolicach Ostrołęki (Mazowieckie) zabrał ją z drogi kierowca, który przekazał 25-latkę i jej córkę policji.


Prokuratura postawiła Cezaremu R. dwa zarzuty: bezprawnego pozbawienia wolności żony i 3-letniej córki oraz uzyskanie - bez uprawnień - dostępu do informacji dla niego nieprzeznaczonej, poprzez posługiwanie się specjalistycznym urządzeniem. Chodzi o zamontowanie w samochodzie żony (bez jej wiedzy i zgody) nadajnika GPS, pozwalającego na lokalizację położenia auta. Prokuratura przyjęła, że nadajnik był w aucie od stycznia 2018 roku.


We wtorek sąd odczytywał wyjaśnienia złożone przez oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym i przed sądem, który decydował o jego tymczasowym aresztowaniu (po kilku miesiącach areszt został uchylony, mężczyzna odpowiada z tzw. wolnej stopy).


Oskarżony do zarzutów nie przyznaje się. "Chciałbym, żeby moja córka wróciła do domu z racji tego, że została w 2017 roku uprowadzona do Polski z Niemiec" - tak mówił w postępowaniu przygotowawczym. W Niemczech małżonkowie czasowo mieszkali, w tym kraju przebywa obecnie oskarżony.


Składając wyjaśnienia w prokuraturze, twierdził, że został "odcięty" od kontaktów z córką, obwiniał o to żonę i jej rodzinę. Dlatego, jak wyjaśniał wtedy, podjął decyzję, by "na własną rękę" zabrać dziecko do siebie. Według jego wersji zdarzeń z 7 marca 2019 roku żona sama poszła w stronę jego samochodu, choć zaznaczył, że może ją trochę "popędzał" i trochę jej "pomógł" przy wsiadaniu. "Może trochę ją dopchnąłem" - przyznał.


Twierdził, że nie było krzyków, szarpaniny przy przesiadaniu się do drugiego auta, żona nie wzywała pomocy. Według jego słów, po pewnym czasie zaczęła też z nim w samochodzie "normalnie" rozmawiać, a rozmowy dotyczyły sytuacji ich córki. "Szukałem z żoną jakiegoś rozwiązania, co możemy zrobić dalej z naszym wspólnym życiem, z uwagi na córkę" - wyjaśniał w śledztwie.


"Nic się nikomu nie stało, Amelia nie przeżywała tego, jako nie wiadomo jakiej traumy. Wręcz była zadowolona, że mogła się ze mną spotkać, porozmawiać, przytulić, pocałować" - mówił wtedy Cezary R. o zachowaniu córki. Podkreślał też, że nie miał zamiaru skrzywdzić ani jej, ani żony.


Moment uwolnienia się jego żony i córki opisał w ten sposób, że wspólnik zaatakował go gazem, wtedy obie opuściły samochód i - niemal od razu - zostały zabrane z drogi przez kogoś przejeżdżającego.


Sąd odroczył proces do połowy sierpnia. Zobowiązał też strony do złożenia w ciągu 14 dni wniosków dowodowych. Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej chce dodatkowego badania psychologiczno-psychiatrycznego żony oskarżonego. Chodzi o ocenę, czy można mówić w jej przypadku o pozbawieniu wolności ze szczególnym udręczeniem. Gdyby taka kwalifikacja została przyjęta, oskarżonemu groziłaby surowsza kara, ale też właściwym do rozpoznania takiej sprawy byłby sąd nie rejonowy, a okręgowy.


Prokuratura i obrona stoją na stanowisku, że podstaw do przyjęcia takiej, kwalifikowanej formy przestępstwa bezprawnego pozbawienia wolności, w tej sprawie nie ma.


Według informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy, między małżonkami wciąż trwają sprawy rozwodowe. Kiedy doszło do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia, formalnie byli małżeństwem i żadna ze stron nie miała ograniczonych praw do dziecka.

źródło: PAP | red: maj, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest akt oskarżenia w sprawie porwania 5-letniej Amelki i jej matki w Białymstoku

23.10.2019, 11:27

Zdaniem śledczych pozbawił żonę i trzyletnią córkę wolności - teraz grozi mu do 5 lat więzienia. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 36-letniego Cezarego R.


Rok więzienia za pomoc w porwaniu kobiety i jej dziecka w Białymstoku

24.09.2019, 07:10

Na rok więzienia skazał we wtorek (24.09) Sąd Rejonowy w Białymstoku mężczyznę, któremu prokuratura zarzuciła pomoc ojcu 3-letniej Amelki w bezprawnym pozbawieniu wolności dziewczynki i jej matki.


Podejrzany o porwanie żony i córki wyszedł na wolność - sąd uwzględnił zażalenie

3.09.2019, 15:08

Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił zażalenie 36-letniego Cezarego R. na decyzję o przedłużeniu tymczasowego aresztowania i zwolnił go do domu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
WEST SIDE STORY kino plenerowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok