Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie - propozycje filmowe i warsztaty teatralne

Kultura w regionie - propozycje filmowe i warsztaty teatralne

autor: Olga Gordiejew

27.07.2020, 12:14, akt. 13:08

"Nędznicy", "Kłamstewka", "Przynęta" - to niektóre filmowe propozycje na najbliższe dni. Ci, którzy chcą dowiedzieć się, jak przygotować spektakl, powinni zainteresować się warsztatami w Podlaskim Instytucie Kultury.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

"Nędznicy" na ekranie

Ostatni tydzień lipca w kulturze rozpoczynamy filmowo. W Kinie Konesera w Heliosie w poniedziałek (27.07) pokaz francuskiego filmu "Nędznicy". Przedmieścia Paryża pulsują od napięć, gniewu i niepewności. To miejsce, w którym nieustannie toczy się gra o lokalne wpływy. Niewinny psikus grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem rewolucji.

Początek seansu o 18:00 w Kinach Helios.

"Kłamstewka" w Augustowie

W Augustowie w Kinie Iskra w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KINOCHŁON kolejne wakacyjne spotkanie filmowe. O 19:00 rozpocznie się projekcja "Kłamstewek". Filmowe świadectwo zderzenia chińskiej i amerykańskiej kultury. Film niepozorny, ale bardzo wyrazisty. Choć podejmuje poważny temat, nie pozbawia go humoru i optymizmu.

To opowieść o tym, jak rodzina decyduje ukryć przed babcią, Nai Nai, wiadomość o śmiertelnej chorobie. Aby pożegnać się z nestorką rodu, jej dzieci organizują fikcyjny ślub Hao Hao - jednego z wnuków Nai Nai - z jego japońską dziewczyną. Pod pretekstem uczestnictwa w weselu do chińskiego Changchun zjeżdża się cała rodzina z Chin, Japonii i USA.

Film obejrzy też Błażej Hrapkowicz - krytyk filmowy i kulturoznawca. Po seansie można będzie podzielić się wrażeniami.

Filmowe Nowe Horyzonty

Od wtorku w Białymstoku Nowe Horyzonty - Tournée. Główny festiwal, największe wydarzenie filmowe w Polsce, został oficjalnie przeniesiony na listopad, tym samym tworząc "festiwalową lukę" na przełomie lipca i sierpnia - w pierwotnym terminie imprezy. Tournée to okazja, aby tę lukę wypełnić i w programie tego wydarzenia znajdą się pokazy specjalne trzech festiwalowych tytułów, które nie miały jeszcze swoich premier kinowych w Polsce:

  • "Przynęta" - zwycięzca 19. edycji Nowych Horyzontów
  • "Ema" - przebój nadchodzącej edycji festiwalu
  • "Liberté" - jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji Nowych Horyzontów.

Pierwszy tytuł zobaczymy 28 lipca o 20:30.

"Przynęta" to ostentacyjnie oldskulowy film. Jego vintage’owy styl, na który składają się m.in. czarno-biała taśma, wyeksponowane w ręcznej obróbce ziarno i zarysowania, a także inspirowany szkołą radziecką ostry montaż, nie ma w sobie nic anachronicznego. Dowodzi, że tradycja może być inspirująca i żywa.

"Przynęta" opowiada o kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Akcja dzieje się w kornwalijskiej wsi, która przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Wszystkie filmy w ramach Nowe Horyzonty - Tournée zobaczymy w Kinie Forum.

Jak zrobić spektakl - warsztaty w PIK

W środę "1, 2, 3 - przedstawienie robisz Ty!" - warsztaty w Podlaskim Instytucie Kultury dotyczące przygotowania spektaklu i pracy z teatrem amatorskim - od naboru do premiery spektaklu.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które zaczynają przygodę z prowadzeniem zajęć w kołach teatralnych i teatrach amatorskich. Program spotkania obejmuje takie zagadnienia jak nabór, integracja, inspiracje do scenariusza, proces wchodzenia w role, premiera.

Podczas warsztatu uczestnicy przetestują ćwiczenia z konkretnymi przykładami ich zastosowania. Spotkania poprowadzi Emilia Wyszkowska, instruktor ds. teatralnych w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku.

Warsztaty odbędą się w spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku. Pierwsze spotkanie w środę (29.07) od 9:00 do 15:00.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar

26.07.2020, 09:35

Już po raz ósmy Inny Wymiar zagości w Białymstoku. Inaczej niż w poprzednich latach tym razem białostocka odsłona zainauguruje cały festiwalowy cykl Wschodu Kultury w dniach od 20 do 23 sierpnia.


Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep"

25.07.2020, 14:00

Spektakle i widowiska teatrów z różnych części Europy, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek (24.07) 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie "wędrować" do innych miejscowości.


Podlasie SlowFest – wakacje ze sztuką

16.07.2020, 14:44

Festiwal Podlasie SlowFest – wakacje ze sztuką odbędzie się w dniach 16 lipca - 9 sierpnia 2020 w Supraślu.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok