Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku będzie działać pełnomocnik prezydenta ds. równego traktowania

W Białymstoku będzie działać pełnomocnik prezydenta ds. równego traktowania

30.07.2020, 17:23, akt. 17:30

Przeciwdziałaniu dyskryminacji i działaniu na rzecz równego traktowania różnych grup społecznych, a także współpracą z organizacjami pozarządowymi będzie się zajmował powołany przez prezydenta Białegostoku pełnomocnik ds. równego traktowania. Została nim Anna Dobrowolska-Cylwik.

Od lewej: Anna Dobrowolska-Cylwik i Zbigniew Nikitorowicz, fot. Wojciech Szubzda
Od lewej: Anna Dobrowolska-Cylwik i Zbigniew Nikitorowicz, fot. Wojciech Szubzda

O powołaniu Dobrowolskiej-Cylwik na tę funkcję poinformował w czwartek (30.07) na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.


Ta funkcja niewątpliwie potrzebna. Obecnie widzimy, że jest problem z równym traktowaniem wielu grup społecznych: kobiet, mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych, są również akty agresji wobec mniejszości seksualnych - mówił Niktorowicz.


Powiedział, że powołanie pełnomocnika ds. równego traktowania jest realizacją jednego z punktów programu samorządowego Koalicji Obywatelskiej, aby w dużych miastach powołać takich pełnomocników.

Wymienił, że wśród zadań pełnomocnika jest przeciwdziałanie dyskryminacji i działanie na rzecz równego traktowania wszystkich grup społecznych i współpracowanie z organizacjami pozarządowymi działającymi na tym polu. Pełnomocnik ma też współpracować z innymi podobnymi pełnomocnikami w kraju.

Pełnomocnik – jak mówił Nikitorowicz – ma też pilnować, aby w dokumentach strategicznych miasta, jak strategia rozwoju miasta czy program polityki społecznej miasta, sprawy równościowe i antydyskryminacyjne miały swoje odzwierciedlenie, aby – jak podkreślił – "być wrażliwym na punkcie równego traktowania wszystkich mieszkańców Białegostoku i wszystkich grup społecznych".

Nikitorowicz powiedział, że Anna Dobrowolska-Cylwik została mianowana na funkcję pełnomocnika w ramach Urzędu Miasta Białegostoku, pracowała i pracuje na stanowisku urzędniczym, ma duże doświadczenie w pracy samorządowej i jest osobą zaangażowaną społecznie.

"Myślę, że jest to bardzo dobra decyzja pana prezydenta Truskolaskiego" – powiedział wiceprezydent.


- Będę podejmowała działania dotyczące zapewnienia równego traktowania i ochrony przed dyskryminacją, będę namawiała mieszkańców Białegostoku do współpracy, instytucje, organizacje pozarządowe działające w obszarze równego traktowania, będę współpracowała z pełnomocnikami działającymi w kraju nie tylko do spraw równości, ale też pełnomocnikami ds. osób niepełnosprawnych, pełnomocnikami ds. seniorów - mówiła o swoich zadaniach Dobrowolska-Cylwik.


Dodała, że ma 20-letnie doświadczenie pracy w samorządzie, ale też doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych. Wśród swoich atutów wymieniła też doświadczenie w przygotowaniu programów lokalnych i operacyjnych.

Dobrowolska-Cylwik powiedziała, że jej pierwszym działaniem będzie przygotowanie w przyszłym roku programu dla seniorów.


- Robiliśmy w ubiegłym roku badania jako urząd miejski na temat jakości życia seniorów, okazało się, że część seniorów czuje się wykluczona - mówiła pełnomocnik ds. równego traktowania.


Dodała, że swoje działania będzie też przygotowywać w "odpowiedzi na zapytania, na potrzeby wszystkich osób, które czują się dyskryminowane w jakiejkolwiek formie".

Biuro pełnomocnika jest w Departamencie Spraw Społecznych przy ul. Bema 60/1 w Białymstoku. Dobrowolska-Cylwik zachęcała do kontaktu także telefonicznego pod numerem: 85-86-96-573 i pisania na adres: rownetraktowanie@um.bialystok.pl.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Wojska w Białymstoku będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

27.07.2020, 14:25

Będzie między innymi winda i nowe wejście. Takie udogodnienia dla niepełnosprawnych pojawią się w Muzeum Wojska w Białymstoku. Powstaną one według projektów studentów architektury Politechniki Białostockiej, którzy wygrali konkurs organizowany przez urząd miejski.


Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

22.07.2020, 15:59

Zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy. Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości.


Rozstrzygnięto konkurs "12 smartfonów na 12 lipca" - mieszkańcy Białegostoku odebrali nagrody

22.07.2020, 15:52

Chodziło o zachęcenie białostoczan do wzięcia udziału w II turze wyborów prezydenckich. 12 mieszkańców Białegostoku odebrało z rąk prezydent miasta Tadeusza Truskolaskiego nagrody w konkursie fotograficznym "12 smartfonów na 12 lipca”.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok