Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku będzie działać pełnomocnik prezydenta ds. równego traktowania

W Białymstoku będzie działać pełnomocnik prezydenta ds. równego traktowania

30.07.2020, 17:23, akt. 17:30

Przeciwdziałaniu dyskryminacji i działaniu na rzecz równego traktowania różnych grup społecznych, a także współpracą z organizacjami pozarządowymi będzie się zajmował powołany przez prezydenta Białegostoku pełnomocnik ds. równego traktowania. Została nim Anna Dobrowolska-Cylwik.

Od lewej: Anna Dobrowolska-Cylwik i Zbigniew Nikitorowicz, fot. Wojciech Szubzda
Od lewej: Anna Dobrowolska-Cylwik i Zbigniew Nikitorowicz, fot. Wojciech Szubzda

O powołaniu Dobrowolskiej-Cylwik na tę funkcję poinformował w czwartek (30.07) na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.


Ta funkcja niewątpliwie potrzebna. Obecnie widzimy, że jest problem z równym traktowaniem wielu grup społecznych: kobiet, mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych, są również akty agresji wobec mniejszości seksualnych - mówił Niktorowicz.


Powiedział, że powołanie pełnomocnika ds. równego traktowania jest realizacją jednego z punktów programu samorządowego Koalicji Obywatelskiej, aby w dużych miastach powołać takich pełnomocników.

Wymienił, że wśród zadań pełnomocnika jest przeciwdziałanie dyskryminacji i działanie na rzecz równego traktowania wszystkich grup społecznych i współpracowanie z organizacjami pozarządowymi działającymi na tym polu. Pełnomocnik ma też współpracować z innymi podobnymi pełnomocnikami w kraju.

Pełnomocnik – jak mówił Nikitorowicz – ma też pilnować, aby w dokumentach strategicznych miasta, jak strategia rozwoju miasta czy program polityki społecznej miasta, sprawy równościowe i antydyskryminacyjne miały swoje odzwierciedlenie, aby – jak podkreślił – "być wrażliwym na punkcie równego traktowania wszystkich mieszkańców Białegostoku i wszystkich grup społecznych".

Nikitorowicz powiedział, że Anna Dobrowolska-Cylwik została mianowana na funkcję pełnomocnika w ramach Urzędu Miasta Białegostoku, pracowała i pracuje na stanowisku urzędniczym, ma duże doświadczenie w pracy samorządowej i jest osobą zaangażowaną społecznie.

"Myślę, że jest to bardzo dobra decyzja pana prezydenta Truskolaskiego" – powiedział wiceprezydent.


- Będę podejmowała działania dotyczące zapewnienia równego traktowania i ochrony przed dyskryminacją, będę namawiała mieszkańców Białegostoku do współpracy, instytucje, organizacje pozarządowe działające w obszarze równego traktowania, będę współpracowała z pełnomocnikami działającymi w kraju nie tylko do spraw równości, ale też pełnomocnikami ds. osób niepełnosprawnych, pełnomocnikami ds. seniorów - mówiła o swoich zadaniach Dobrowolska-Cylwik.


Dodała, że ma 20-letnie doświadczenie pracy w samorządzie, ale też doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych. Wśród swoich atutów wymieniła też doświadczenie w przygotowaniu programów lokalnych i operacyjnych.

Dobrowolska-Cylwik powiedziała, że jej pierwszym działaniem będzie przygotowanie w przyszłym roku programu dla seniorów.


- Robiliśmy w ubiegłym roku badania jako urząd miejski na temat jakości życia seniorów, okazało się, że część seniorów czuje się wykluczona - mówiła pełnomocnik ds. równego traktowania.


Dodała, że swoje działania będzie też przygotowywać w "odpowiedzi na zapytania, na potrzeby wszystkich osób, które czują się dyskryminowane w jakiejkolwiek formie".

Biuro pełnomocnika jest w Departamencie Spraw Społecznych przy ul. Bema 60/1 w Białymstoku. Dobrowolska-Cylwik zachęcała do kontaktu także telefonicznego pod numerem: 85-86-96-573 i pisania na adres: rownetraktowanie@um.bialystok.pl.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Wojska w Białymstoku będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

27.07.2020, 14:25

Będzie między innymi winda i nowe wejście. Takie udogodnienia dla niepełnosprawnych pojawią się w Muzeum Wojska w Białymstoku. Powstaną one według projektów studentów architektury Politechniki Białostockiej, którzy wygrali konkurs organizowany przez urząd miejski.


Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

22.07.2020, 15:59

Zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy. Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości.


Rozstrzygnięto konkurs "12 smartfonów na 12 lipca" - mieszkańcy Białegostoku odebrali nagrody

22.07.2020, 15:52

Chodziło o zachęcenie białostoczan do wzięcia udziału w II turze wyborów prezydenckich. 12 mieszkańców Białegostoku odebrało z rąk prezydent miasta Tadeusza Truskolaskiego nagrody w konkursie fotograficznym "12 smartfonów na 12 lipca”.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok