Radio Białystok | Wiadomości | Mapy zatopionych wsi nad zalewem Siemianówka to efekt akcji koła gospodyń wiejskich [zdjęcia, wideo]

Mapy zatopionych wsi nad zalewem Siemianówka to efekt akcji koła gospodyń wiejskich [zdjęcia, wideo]

autor: Joanna Sikora

7.08.2020, 07:09, akt. 9.08.2020, 08:54

Pamięć o zatopionych wsiach była motywem przewodnim weekendowych (7-8.08) wydarzeń nad zalewem Siemianówka.

Obrzęd Kusta w Siemianówce, fot. Sylwia Krassowska
Obrzęd Kusta w Siemianówce, fot. Sylwia Krassowska

Projekt "Dziedzictwo zatopionych wsi" - by przypomnieć historię zalewu Siemianówka - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przypomnieniu historii zatopionych podlaskich wsi, w których miejscu powstał zalew Siemianówka, służy projekt "Dziedzictwo zatopionych wsi" realizowany przez koło gospodyń wiejskich w Bondarach. W piątek i w sobotę przygotowano różne wydarzenia, by przypomnieć tę historię.

Zalew Siemianówka utworzono ponad 40 lat temu. Zatopiono wówczas pięć wsi i trzy kolonie. Dziś to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, chcących wypocząć nad wodą.

Projekt jest próbą odtworzenia historii tych miejsc: Rudni, Garbar, Bołtryków, Bud, Starej Łuki oraz kolonii Bachur, Tarnopola i Siemianówki. Koordynatorka projektu Maria Twarowska wyjaśnia, że organizatorom zależało na odtworzeniu historii ludzi, którzy żyli na tym zalanym w późniejszych czasach terenie. Chciano przypomnieć, czym się zajmowali, jak żyli, gdzie mieszkali, co jedli. Jak zauważa Maria Twarowska, mieszkańcy ci musieli opuścić  miejsce, gdzie od pokoleń mieszkały ich rodziny.

W ramach projektu zbierano pamiątki, rozmawiano z mieszkańcami zalanych wsi i ich potomkami.Rudnia projekt - Dziedzictwo Zatopionych Wsi - szczegóły i programEfekty projektu można było zobaczyć w piątek i w sobotę (7-8.08) na terenach linii brzegowej zalewu Siemianówka w gminach Michałowo i Narewka m.in. na plaży Rudnia, w Bondarach i w Siemianówce.

Głównym punktem są piktogramowe mapy, które w symboliczny sposób pokazują umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych wsi. Jest ich osiem. Można je oglądać od piątku na plaży Rudnia.

W ramach projektu przygotowano też grę terenową przybliżającą styl życia i twórczość mieszkańców tych terenów. Rodziny z dziećmi, na terenie plaży Rudnia mogły wziąć udział w festiwalu plażowym, podczas którego powstała wyjątkowa makieta zatopionych wsi zbudowana z piasku, patyków, kamieni, trzciny i mchu.

W programie znalazły się też warsztaty kulinarne o "tutejszych" smakach, tkania ze słomy czy uliczne warsztaty muzyczne, które w formie korowodu wędrowały od wsi do wsi. Wydarzenia zwieńczyła w sobotę zabawa ludowa.


  


źródło: PAP | red: zmj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nauka szycia strojów ludowych w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką"

25.07.2020, 16:45

Tajniki szycia poszczególnych elementów stroju ludowego będzie poznawać grupa pań zakwalifikowanych do projektu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej "Tańcowała igła z nitką". W sobotę (25.07) rozpoczęły się zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia.


500 tys. od samorządu województwa na wsparcie kół gospodyń wiejskich

16.06.2020, 15:01

Ok. 500 tys. zł trafi łącznie do 57 kół gospodyń wiejskich w województwie podlaskim na różne projekty, warsztaty, działania promujące lokalną kulturę czy tradycyjną żywność w ramach otwartego konkursu, który przeprowadził samorząd województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok