Radio Białystok | Wiadomości | Szumowski: składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia

Szumowski: składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia

18.08.2020, 15:23, akt. 19.08.2020, 09:16

Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia – oświadczył we wtorek (18.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że pozostaje posłem, chce też wrócić do wykonywania wyuczonego zawodu lekarza.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Guz/KPRM
Łukasz Szumowski, fot. Adam Guz/KPRM

Łukasz Szumowski zapowiedział, że choć rezygnuje z funkcji ministra służby zdrowia, nadal pozostaje posłem.


Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia (...). Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaję przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu (...), chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów – mówił Łukasz Szumowski na briefingu zaznaczając, że czas na kolejne zadania.


Stwierdził także, że choć rezygnuje z funkcji ministra, to nadal pozostaje posłem i wraca do wyuczonego zawodu. 


Będę pracował jako parlamentarzysta. Wracam do Instytutu, będę pracował jako szef kliniki, jako lekarz - to jest rzecz, którą kochałem całe życie i trochę mi tego brakowało przez te cztery lata - wyznał.


Decyzję o rezygnacji Łukasz Szumowski podjął już w lutym

Zadeklarował też pomoc dla swojego następcy i przyznał, że na taką też mógł liczyć ze strony swoich poprzedników: Marka Balickiego, Mariana Zembali, Konstantego Radziwiłła. Równocześnie zaznaczył, że na temat kandydatów nie wypowiada się, bo decyzja w tej kwestii należy do premiera. Szumowski kilka razy podkreślał też, że decyzję o rezygnacji podjął już w lutym, ale wybuch epidemii zatrzymał go w ministerstwie. "Po zamknięciu ważnych tematów, chociażby informatyzacji służby zdrowia planowałem odejść, ale decyzję wstrzymała pandemia" - wyjaśnił.


Moja decyzja wynika w dużym stopniu z tych wszystkich przesłanek, o których powiedziałem, i osobistych, i pracy zawodowej. Miałem termin i zobowiązania, które powinienem doprowadzić mniej więcej do około lutego. Pojawiła się pandemia, pół roku dłużej pozostałem na tym stanowisku, ale wracam do zawodu – powiedział.


Szumowski: termin podania się do dymisji uzgodniłem z premierem, z prezesem, z prezydentem

Przyznał także, że termin podania się do dymisji uzgodnił z premierem, z prezesem PiS i prezydentem i dla tych osób to nie jest "nagła decyzja".


Pan premier, pan prezes wiedzieli o tej decyzji ówczesnej, ale trzeba było dociągnąć pewne rzeczy do zamknięcia, do pewnego etapu, jak choćby plany na jesień. Ten termin oczywiście uzgodniłem z premierem, z prezesem, z prezydentem - stwierdził. 


Dodał, że "ten termin był już uzgadniany od mniej więcej tygodnia, dwóch tygodni".


Szumowski: nigdy nikt z kierownictwa partii nie sugerował mi odejścia ze stanowiska

Szumowski podczas konferencji był pytany "czy czuje się zaszczuty, rozżalony".

"Nie. Zdecydowanie muszę powiedzieć jasno i wyraźnie: wszystkie te działania – jak się mówi w prasie: Sherlocków-amatorów – nie wpływają na moją decyzję. Ten czas i taki hejt trochę jest wpisany w działalność polityka" – powiedział.

Jednocześnie zapewnił, że nigdy nikt z kierownictwa partii nie sugerował mu odejścia ze stanowiska. 


Nigdy nikt mi nie sugerował. Ja rozmawiam bardzo szczerze i z panem premierem i z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, w takich rozmowach nie ma miejsca na różne gry. W związku z tym oni znali moje stanowisko, ja znałem ich stanowisko. Nigdy nikt nie próbował naciskać na mnie w decyzjach o pozostaniu czy odejściu - powiedział minister.


Szumowski pytany był również, jak jego niespodziewana decyzja o odejściu ze stanowiska oraz odejście wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego odbierać ma społeczeństwo w sytuacji, gdy w prokuraturze okręgowej toczy się śledztwo dotyczące zakupów związanych z walką z koronawirusem.

"Może to była niespodziewana decyzja dla państwa, ale była spodziewana - tak jak powiedziałem - dla najważniejszych osób w państwie już od wielu tygodni, wręcz miesięcy. Nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek toczącymi się śledztwami. Zresztą myśmy wszyscy transparentnie wszystko wyjaśnili i tutaj nie ma nic do ukrycia" - powiedział.


Naprawdę myślę, że łączenie tych dwóch rzeczy jest pewną nadmierną interpretacją. Był czas, kiedy tych zarzutów fikcyjnych najczęściej było znacznie więcej, presja była większa. To nie zmienia mojego nastawienia do tego urzędu, który był naprawdę fantastyczny i ani ja nie przestaję szanować tego urzędu, ani nie znudziło mi się, po prostu tak zdecydowałem o swoim życiu, że miałem kończyć w lutym, przyszła pandemia i przeciągnąłem to po to, żeby w ten początkowy czas wielkiej fali przygotować służbę zdrowia na to. Udało się to zrobić, po prostu czas na kolejne zadania - tłumaczył powody swojej decyzji minister.


Równocześnie oświadczył, że jest przekonany, że jego następca będzie mógł teraz system, który został zbudowany w czasie epidemii, prowadzić dalej. 


Na pewno niezwykle kompetentny ekspert będzie mógł teraz ten system, który zbudowaliśmy reagując na rzecz niespotykaną, jak taka epidemia (koronawirusa) - od stu lat takiej nie było - poprowadzić dalej - wyraził nadzieję.


Szumowski: przygotowane zostały rekomendacje ws. strategii na jesień

Zaznaczył, że zespół pracujący nad jesienną strategią leczenia pacjentów z COVID-19 przekazał swoje zalecenia i rekomendacje. Przewidują one m.in. zwiększenie roli lekarzy rodzinnych, "żeby mieli szansę i prawo do zlecania testów po zebraniu odpowiedniego wywiadu, po sprawdzeniu na ile objawy są zbieżne z COVID-19, a na ile pasują do grypy".


Chcielibyśmy, żeby osoby zdrowe i chore były oddzielane nie tylko czasowo w POZ-ach, ale również chcielibyśmy stworzyć - w ramach sieci szczególnie szpitali powiatowych, ale też innych szpitali - ambulatoria dla osób z objawami choroby. Rozbudowujemy sieć laboratoriów - powiedział.


Dodał, że modyfikacji ulegnie także sieć szpitali jednoimiennych.

Szumowski mówił też o innych niezwykle ważnych kwestiach, które podjął podczas swojej kadencji, m.in. zajęto się onkologią, refundacją leków m.in. dla chorób rzadkich, reformą psychiatrii, nowelizacją systemowej ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, poniesiono wynagrodzenia m.in. dla pielęgniarek i położnych, zwiększono liczbę miejsc na uczelniach dla poszczególnych zawodów medycznych, wprowadzono nielimitowane świadczenia w pewnych dziedzinach.

Podsumowując swoją pracę w resorcie zdrowia powiedział, że był to ważny etap w jego życiu, "często trudny, często niezwykle radosny, jak widziałem choćby twarze dzieci z SMA (rdzeniowy zanik mięśni), jak otrzymały informacje, że teraz już każdy będzie miał prawo do leczenia. Podaję SMA jako przykład, bo to jest to, o co chodzi w pełnieniu tej funkcji". Wyraził też przekonanie, że udało mu się "nie oderwać od rzeczywistości" i słuchać pacjentów.

Jednocześnie Szumowski przyznał, że czas na odejście nigdy nie jest dobry. 


Mamy wypracowany cały system opieki na osobami chorymi na Covid-19; mamy wzrost testów, laboratoria. Sytuacja pacjentów hospitalizowanych jest na podobnym poziomie ok. 2 tys., zaś tych, którzy są ciężko chorzy na poziome 70-100. Mamy podpisaną umowę z Unią Europejską dotyczącą szczepionki, której pierwsza partia powinna być już w grudniu - powiedział.


Szumowski podziękował służbie zdrowia, prezydentowi, premierowi i współpracownikom

Lista podziękowań – jak mówił Szumowski – jest za krótka, choć i tak długa. Wskazał, że przez ostatnie lata doświadczył wiele pomocy i wsparcia, a także konstruktywnej krytyki.

Na wstępie podziękowania złożył wszystkim przedstawicielom zawodów medycznych. Dziękował pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, rezydentom i lekarzom, fizjoterapeutom, diagnostom.


To jest sól ziemi, jeśli można tak powiedzieć w medycynie, bo naprawdę dzisiaj jesteśmy bezpieczni, również w trakcie tej epidemii – powiedział.


Szumowski dziękował też przedstawicielom związków zawodowych, konsultantom krajowym i wojewódzkim oraz pracownikom Ministerstwa Zdrowia. Dziękował też kierownictwu resortu, a szczególnie m.in. Januszowi Cieszyńskiemu, który z funkcji zrezygnował w poniedziałek, zwłaszcza za przeprowadzoną informatyzację i za zaangażowanie w czasie epidemii.

Szumowski podziękował także rzecznikowi MZ Wojciechowi Andrusiewiczowi za codzienną pracę i informowanie opinii publicznej na temat epidemii. Za współpracę przy zwalczaniu COVID-19 dziękował także inspekcji sanitarnej, prezesom NFZ, wojewodom, zespołowi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.


Chciałem podziękować panu prezydentowi za pracę nad wieloma inicjatywami, które kierował. Część się udało zrealizować. Uważam, że są niezwykle ważne. Główna inicjatywa, czyli strategia onkologiczna, doszła do skutku, teraz się toczą kolejne dwie – podkreślił ponadto Szumowski.


Podziękował też członkom rządu i parlamentarzystom za wsparcie. "Dziękuję tym, którzy uczestniczyli w rządowym zespole zarządzania kryzysowego, bo dzięki tym dyskusjom codziennym pod wodzą pana premiera udało się bardzo wiele odważnych decyzji podjąć" – powiedział.

Za rady i wsparcie Szumowski dziękował także byłym ministrom zdrowia – Konstantemu Radziwiłłowi, Marianowi Zembale i Markowi Balickiemu.

Szumowski podziękował też premierowi Morawieckiemu – za zaufanie, wsparcie i podejmowanie odważnych decyzji w czasie epidemii.

"To jego była ostateczna decyzja, jak będzie wyglądała kwarantanna, jak będą wyglądały obostrzenia. Ja mogłem doradzać, rekomendować, ale premier odegrał tutaj ogromną rolę" – podkreślił.

Ogromną współpracę, jak powiedział, miał też z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i całym resortem. "Często te pierwsze decyzje, pierwsze rozporządzenia były wspólnie pisane" – zaznaczył.

Szumowski podziękował także Prawu i Sprawiedliwości i liderowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu, który – jak mówił – wiele trudnych politycznie i finansowo decyzji, których celem była ochrona zdrowia, uważał za ważne i potrzebne.

Za zrozumienie i wsparcie podziękował swojej rodzinie – żonie i dzieciom, rodzicom i teściowej, a także bratu i jego rodzinie, którzy – jak powiedział – wytrzymali w pewnym momencie napór agresji i hejtu.

Na koniec Szumowski podziękował dziennikarzom za pracę w trudnym czasie epidemii.


Łukasz Szumowski pełnił swoją funkcję od 2018 roku, gdy zastąpił na stanowisku swojego poprzednika Konstantego Radziwiłła.


źródło: PAP, IAR | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

10.08.2020, 08:44

- Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Szumowski: w powiatach, gdzie wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą większe obostrzenia

6.08.2020, 07:36

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek (6.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Szumowski: będą kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach

3.08.2020, 08:06

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Minister zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok