Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze rodzinni mają być włączeni do jesiennej walki z epidemią koronawirusa

Lekarze rodzinni mają być włączeni do jesiennej walki z epidemią koronawirusa

autor: Ryszard Minko

9.09.2020, 15:52, akt. 15:58

Wielu z nich obawia się, że przychodnie staną się miejscami zakażeń. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, tylko kiedy u pacjenta jednocześnie wystąpi: gorączka, kaszel, duszności oraz zaburzenia węchu i smaku zlecenie na wykonanie wymazu można będzie zrobić zdalnie. W pozostałych przypadkach pacjent musi pojawić się w gabinecie.

Photographee.eu - Fotolia.com
Photographee.eu - Fotolia.com

Lekarze rodzinni obawiają się, że przychodnie staną się ogniskami koronawirusa - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To stwarzanie zagrożenia dla innych, bo wszystkie cztery objawy ma mniej niż 10 procent chorych, pozostali, by wykluczyć zakażenie, będą musieli stawić się w gabinecie lekarza rodzinnego – mówi specjalistka medycyny rodzinnej Joanna Zabielska Cieciuch z Porozumienia Zielonogórskiego. 

W jej opinii do skierowania pacjenta na testy wystarczyłby dobrze zebrany wywiad w trakcie teleporady. Dr Joanna Zabielska-Cieciuch dodaje, że przy zachowaniu reżimu sanitarnego i konieczności dezynfekcji po każdym pacjencie, przychodnie będą mogły przyjąć znacznie mniej pacjentów niż przed epidemią.


- Przychodnie rodzinne są specyficznymi miejscami, gdzie przyjmowani są pacjenci nie tylko z infekcjami, co są to na przykład dzieci na szczepienia czy starsi pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy będą narażeni na możliwość kontaktu z osobą potencjalnie zakażoną koronawirusem – dodaje lekarz rodzinny z Białegostoku dr Joanna Szeląg.


Do tej pory to na oddziałach zakaźnych w szpitalach koncertowała się większość działań związanych z  koronawirusem, dlatego włączenie do działań przychodni rodzinnych jest jak najkorzystniejsze - mówi wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii profesor Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W jej opinii lekarze rodzinni muszą się oswoić z nową sytuacją, bo potencjalnie zakażeni mogą się pojawiać tak w przychodniach, jak i w sklepach czy w innych miejscach.


- Potrzebna jest ostrożność i rozsądek, bo nie każdy kontakt z zakażonym kończy się zakażeniem – inaczej wszyscy byśmy chorowali – mówi prof. Zajkowska.


Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia testy na obecność koronawirusa zlecać będą lekarze rodzinni, a nie pracownicy sanepidów. W przypadku skąpych objawów, skierowanie na wymaz ma być wystawione dopiero po bezpośrednim badaniu pacjenta.

Tymczasem lekarze postulują, by mogli kierować na testy już na etapie teleporady.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lekarz POZ będzie mógł w niektórych przypadkach skierować na testy dot. COVID-19 na etapie teleporad

7.09.2020, 16:47

Ministerstwo Zdrowia po rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych zdecydowało się zmodyfikować strategię walki z COVID-19. Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania.


prof. Joanna Zajkowska

7.09.2020, 08:30

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.


Szef MZ: w razie infekcji kontaktujemy się z lekarzem w POZ

4.09.2020, 10:37

Tak jak w każdej infekcji, także w przypadku podejrzenia koronawirusa, pacjenci w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z lekarzem w podstawowej opiece zdrowotnej, na początku w ramach teleporady – powiedział w piątek (4.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok