Radio Białystok | Wiadomości | Protesty rolnicze w całym kraju - blokowane były drogi w Podlaskiem

Protesty rolnicze w całym kraju - blokowane były drogi w Podlaskiem

autor: Michał Buraczewski

7.10.2020, 07:40, akt. 16:42

Rolnicy w całym kraju, także w Podlaskiem, w środę (07.10) protestowali przeciwko proponowanym zmianom w ustawie o ochronie zwierząt.

Fot. Paweł Wądołowski
Fot. Paweł Wądołowski

Podlascy rolnicy protestowali przeciwko proponowanym zmianom w ustawie o ochronie zwierząt - relacja Michała Buraczewskiego

Godz. 13:00 - Czy rolnicy są przed siedzibą PiS-u w Białymstoku? - relacja Michała Buraczewskiego

Dlaczego rolnicy protestują? - relacja Adama Dąbrowskiego

Godz. 12:00 - rolnicy protestują w centrum Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na drogi w Podlaskiem wyjechało ok. 1,5 tys. ciągników - podają organizatorzy manifestacji

Nowymi przepisami zajmuje się teraz Senat. W środę, jak podają organizatorzy manifestacji, na drogi w Podlaskiem wyjechało około 1,5 tysiąca ciągników. Część z nich przyjechała do Białegostoku. Nie wjechały do centrum, lecz delegacja protestujących odwiedziła biuro Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Stołecznej.

Kierowcy w województwie podlaskim mogli spodziewać się utrudnień nie tylko na drogach krajowych i wojewódzkich, ale także na ulicach miast.


Protest pod biurami PiS

Protestujący w Białymstoku najpierw weszli do budynku, gdzie mieszczą się biura poselsko-senatorskie PiS. Pracownik biura poinformował ich, że posłów i senatorów nie ma i do biur rolnicy nie zostali wpuszczeni. Przekazali mu przyniesione dwa drewniane koryta (z kapustą, ziemniakami, jajkami oraz  butelkami z mlekiem). Krzyczeli: "Otwierajcie!", używali syreny. Potem przed budynkiem odśpiewali "Rotę", ustawili też taczkę z kukłą o twarzy ze zdjęciem Jarosława Kaczyńskiego i hasłem "Na taczkę razem z kotem i won".

Protestujących wspierała grupa osób z flagami Konfederacji i Ruchu Narodowego.

"Jest jeden postulat: odrzucenie piątki Kaczyńskiego. O tym każdy  wie" -  mówił w imieniu protestujących Marcin Szarejko. 

Ta ustawa zniszczy polskie rolnictwo. Haniebny nowy minister Grzegorz Puda powinien już złożyć dymisję, (...) bo nie jest ministrem polskich rolników

- powiedział potem na konferencji prasowej jeden z organizatorów protestu Michał Zarzecki. Dodał, że nie ma zgody na niszczenie rolnictwa i na podejmowanie decyzji dotyczących rolnictwa bez konsultacji z rolnikami. Co będzie po wprowadzeniu tej piątki? Wszystkie obory na Podlasiu opustoszeją. To jest skandal, to jest zdrada" - dodał Dariusz Ciochanowski z Agrounii.

Do biura PiS nie przekazano żadnej petycji. "To tak się dzisiaj dziękuje rolnikom?" - pytał retorycznie protestujący Marcin Szarejko,  gdy okazało się, że protestujący nie wejdą do biura PiS i nikt się z nimi nie spotka.

"Może pan powie, co dobrego chcecie dla Polski zrobić tą ustawą, co" -  dodał inny protestujący. Zarzucano działaczom PiS, że "wykorzystali rolników" przed wyborami, a teraz działają przeciwko nim i o nich zapomnieli.

Mówili o "duszeniu', "dożynaniu" polskiego rolnictwa, o tym, że mają kredyty zaciągnięte na hodowle, na które rząd ich ukierunkowywał, polecając nowe kierunki produkcji zwierzęcej, a teraz stoi przed nimi widmo bankructwa. Mają rodziny na utrzymaniu, będą tracić majątki, mają pieniądze brane z dotacji unijnych i obawiają się, że będą musieli je zwracać. "Kazaliście się przebranżowić na wołowinę, na owce" - mówili.  Tłumaczono, że protesty są dlatego, że "nikt nie słucha" polskich rolników. "Ustawa została przepchnięta przez jeden dzień" - mówił inny protestujący i wskazał, że nie było żadnych konsultacji w tej sprawie.

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński dodał, że rolnicy woleliby zajmować się gospodarstwem, a nie brać udział w protestach.

Rolnicy chcieli przyjechać do centrum Białegostoku ciągnikami. Mówili, że to pokojowy przejazd. Pojazdy dojechały jedynie w rejon lotniska na Krywlanach, bo tylko na to mieli zgodę, stali tam na parkingu. Jak mówili protestujący, nie zostali dalej puszczeni przez policję, dlatego przed biura PiS dotarli bez ciągników.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że policja nie blokowała wjazdu ciągników do Białegostoku, a policjanci jedynie przekazywali informacje, po których ulicach w Białymstoku można się poruszać ciągnikiem rolniczym, a po których w związku z organizacją ruchu nie mogą.


Protest 13 października w Warszawie

Protestujący nawoływali do udziału do ogólnopolskiego protestu rolników, który ma się odbyć 13 października w Warszawie. 

To jest dzień, w którym polska wieś i podlaska wieś musi się obudzić (...) Trzeba być w Warszawie, trzeba jasno zaprotestować: ta ustawa to jest dorżnięcie polskiego rolnictwa (...) Tak jak te główki kapusty w tej skrzynce, tak polskie rolnictwo zostaje poszatkowane dzisiaj i wrzucone do beczki

- mówił biorący udział w proteście poseł PSL Stefan Krajewski. 

Mówił, że polscy rolnicy dbają o swoje zwierzęta, a w świat jest wysyłany sygnał, że "polscy rolnicy to barbarzyńcy, którzy mordują, dokuczają swoim zwierzętom", a na to zgody nie ma. 

źródło: PAP | red: wsz, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Zambrowie rolnicy namawiali senatora do odrzucenia "ustawy futerkowej"

6.10.2020, 16:54

"To ustawa antyrolnicza" - stwierdziła kilkuosobowa reprezentacja rolników z powiatu zambrowskiego i łomżyńskiego podczas spotkania z senatorem Markiem Komorowskim. Podczas półtoragodzinnej dyskusji prezentowali wszystkie konsekwencje, jakie odczują rolnicy i całe społeczeństwo po przyjęciu proponowanych poprawek do ustawy o ochronie zwierząt.


Spis rolny i nowa Tarcza 5.0 dla branży turystycznej

30.09.2020, 12:14

W audycji o trwającym Powszechnym Spisie Rolnym oraz o rozwiązaniach dla branży turystycznej, które wprowadza Tarcza 5.0.


Stefan Krajewski o "piątce dla zwierząt": to wygaszenie produkcji i wyłączenie sektora rolnego

29.09.2020, 17:57

Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt 18 września. Dokument m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra oraz ogranicza ubój rytualny.


W Świętej Wodzie przyznano medale zasłużonym dla rozwoju rolnictwa

27.09.2020, 18:35

To nagrody za wybitne osiągnięcia w rolnictwie, ale także wdzięczność za trud codziennej pracy. W Świętej Wodzie odbyły się w niedzielę (27.09) uroczystości wspomnienia świętego Izydora Oracza, podczas których przyznano medale osobom zasłużonym dla rozwoju rolnictwa w naszym regionie.


Podlascy rolnicy sprzeciwiają się zmianie ustawy o ochronie zwierząt

25.09.2020, 19:37

Przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej sprzeciwiają się zmianom w ustawie o ochronie zwierząt. W piątek (25.09) spotkali się na specjalnej naradzie, na którą zaprosili wszystkich parlamentarzystów z regionu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok