Radio Białystok | Wiadomości | Obchodzący 70-lecie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował nowy rok akademicki

Obchodzący 70-lecie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował nowy rok akademicki

autor: Ryszard Minko

9.10.2020, 13:52, akt. 14:28

Z rekordową liczbą 5,5 tys. studentów nowy rok akademicki zainaugurował w piątek (9.10) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB). Uczelnia obchodzi 70-lecie istnienia.

Fotolia.com
Fotolia.com

Obchodzący 70-lecie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował nowy rok akademicki - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W związku z pandemią koronawirusa, uroczystość odbyła się z udziałem ograniczonej liczby osób w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, z zachowaniem odpowiednich środków ochrony osobistej.

Zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia państwowe od wiceministra nauki Wojciecha Maksymowicza.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski, który ponownie pełni funkcję rektora tej uczelni, dziękował całej społeczności akademickiej za zaangażowanie w walkę z koronawirusem, organizację, pomoc pacjentom; naukowcom za podjęte badania nad tym wirusem; studentom za akcję "Zbroimy medyków", w której organizowano środki ochrony osobistej.


- Od pierwszych, najtrudniejszych momentów, kiedy obawy związane z epidemią były największe, kiedy o nowym koronawirusie nie było wiadomo wiele, nasi pracownicy byli na pierwszej linii pomocy pacjentom z COVID-19. Pragnę podkreślić też zaangażowanie koleżanek i kolegów w opiekę nad pacjentami leczonymi z powodu innych chorób, opiekę nad pacjentami, którzy mieli ograniczony dostęp do lekarza rodzinnego czy opieki ambulatoryjnej - mówił rektor.


Dodał, że pandemia pokazała jak ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej w mieście i regionie odgrywają zarówno UMB jak i oba podlegające uczelni szpitale kliniczne. 


- Mam nadzieję, że docenią to także nasi decydenci w wymiarze systemowym i finansowym - mówił prof. Krętowski.


Prof. Krętowski przypomniał, że to dzięki staraniu i pomocy uczelni, na początku pandemii udało się uruchomić pierwsze w Podlaskiem laboratorium do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa (w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej), potem powstawały kolejne, także na uczelni.


UMB jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce

Absolwenci bardzo dobrze wypadają w państwowych egzaminach końcowych. UMB znalazła się na jedenastym miejscu w kraju w konkursie ministerstwa nauki "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza", a wśród uczelni medycznych zajęła drugie miejsce.

Na UMB - jak mówił rektor - studiuje obecnie rekordowa liczba 5,5 tys. studentów, którzy kształcą się na trzech wydziałach. Dodał, że w ciągu ostatnich czterech lat uczelnia zwiększyła o 40 proc. liczbę studentów na kierunku lekarskim, o 36. proc. na pielęgniarstwie, o połowę zwiększyła się liczba studentów na studiach w języku angielskim.

Podsumował, że na różne przedsięwzięcia w ostatnich czterech latach uczelnia pozyskała z różnych źródeł 493 mln zł z czego m.in. 207 mln zł na granty naukowe, 205 mln zł na infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. Zaczęła się budowa centrum psychiatrii.

Mówiąc o planach UMB na najbliższe lata, rektor poinformował, że uczelnia chce stawiać na duże badania i projekty związane m.in. z zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie, analizą danych BIG Data, wykorzystaniem do badań materiałów z biobanku, badaniami populacyjnymi nad chorobami cywilizacyjnymi.


Będą nowe kierunki na uczelni

UMB planuje utworzyć nowe kierunki studiów: bioinformatykę, BIG Data w medycynie oraz radiofarmację. Chce rozbudować obecne Centrum Symulacji Medycznych o tzw. wirtualną chirurgię. Mają się zakończyć prace nad laboratoriami do badania genomu człowieka, biobankowania tkanek, centrum prewencji medycyny spersonalizowanej, centrum medycyny regeneracyjnej, centrum obrazowania molekularnego i ośrodka przeciwdziałania zdrowotnym i społecznym skutkom starzenia się.


Koronawirus wśród studentów UMB

UMB od początku października prowadzi zajęcia w trybie hybrydowym. Według najnowszych danych z piątku - do 40 wzrosła liczba studentów UMB zakażonych koronawirusem. 

- Pozauczelniane zachowanie studentów doprowadziły do zakażeń koronawirusem - mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski, gdzie od kilku dni potwierdza się zachorowania na Covid-19. To już kilkudziesięciu studentów z różnych roczników i różnych wydziałów. W opinii rektora UMB zaczynającym edukację studentom zabrakło rozwagi.


- Apeluję o rozsądek do naszych studentów, bo te przypadki, które u nas są, to są przypadki +klubowe+. Studenci przyjechali do Białegostoku, postanowili spędzić trochę czasu wspólnie. To jest taki okres, w którym powinniśmy ograniczać takie kontakty. Powinniśmy dbać o to, żebyśmy nie byli narażeni, bo potem przychodzimy do pacjentów, innych kolegów i możemy transmitować koronawirusa. Bardzo proszę o rozsądek poza uczelnią - apeluje do swoich studentów prof. Adam Krętowski.


Rektor dodaje, że na razie uczelnia pracować będzie zgodnie z planem, to znaczy część zajęć ma się odbywać przez Internet, a część - w tym zajęcia praktyczne w szpitalnych klinikach - tradycyjne.

Rektor podkreślał, że nie da się wykształcić lekarzy czy pielęgniarek bez praktyki, bez stacjonarnych zajęć i wyraził nadzieję, że z powodów epidemiologicznych, w rozpoczętym roku akademickim nie będzie trzeba przechodzić tylko na zdalne nauczanie.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej studentów Uniwersytetu Medycznego zakażonych koronawirusem

8.10.2020, 13:42

Do ok. 30 wzrosła liczba studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Szkoła czeka na wyniki kolejnych testów.


Kilkunastu studentów UMB z koronawirusem

7.10.2020, 13:42

U kilkunastu studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania potwierdziły koronawirusa, przebywają w izolacji domowej - potwierdził w środę (07.10) rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.


Studenci wracają do nauki na uczelniach

1.10.2020, 07:44

Za nimi trzy miesiące nauki zdalnej i trzy miesiące wakacji z obostrzeniami – w czwartek (01.10) po półrocznej przerwie studenci wracają do nauki na uczelniach. Nie oznacza to jednak, że sytuacja wraca do normalności, bo szkoły wyższe cały czas wykorzystywać będą zdalne metody nauczania.


Surowe obostrzenia sanitarne w białostockich akademikach

23.09.2020, 14:24

Mniej osób w pokojach, limity korzystających z kuchni i pryszniców, a także zakaz odwiedzin - to wszystko czeka studentów białostockich uczelni publicznych, którzy będą mieszkać w akademikach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok