Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przeszedł marsz tzw. antycovidowców. Pod koniec został rozwiązany przez władze miasta

Ulicami Białegostoku przeszedł marsz tzw. antycovidowców. Pod koniec został rozwiązany przez władze miasta

10.10.2020, 17:11, akt. 17:31

"Pandemia to ściema", "Zdejmij maskę", "Precz z kagańcami" - z takimi okrzykami szedł w sobotę (10.10) po południu ulicami Białegostoku marsz tzw. antycovidowców. Pod koniec marsz został rozwiązany przez władze miasta, ponieważ, jak tłumaczą, nie były przestrzegane obostrzenia sanitarne w związku z pandemią.

Ulicami Białegostoku przeszedł marsz tzw. antycovidowców, fot. Barbara Sokolińska
Ulicami Białegostoku przeszedł marsz tzw. antycovidowców, fot. Barbara Sokolińska

Ulicami Białegostoku przeszedł marsz tzw. antycovidowców - relacja Barbary Sokolińskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O wydarzeniu informował plakat "Marsz o wolność", jednak w białostockim magistracie został zarejestrowany jako "Protest przeciwko globalistycznym zapędom rządu". Marsz zgodnie z opinią wydaną przez miejscowy sanepid, mógł się odbyć z zachowaniem warunków m.in. maksymalna liczba uczestników nie może przekraczać 150 osób, mają zakrywać usta i nos, a także zachować dystans społeczny.

Marsz wyruszył sprzed placu NZS w centrum Białegostoku. Uczestnicy, którzy przyjechali z różnych miejscowości, w większości nie mieli ze sobą masek. Część trzymała w ustach lizaki. W rozmowach z dziennikarzami podkreślali, że nie chodzi o to, czy wirus jest, czy go nie ma, ale o "tresurę", która została wprowadzona. W ich ocenie, decyzje podejmowane przez rząd są niezgodne z Konstytucją i prowadzą do ubezwłasnowolnienia obywateli.

Mieli ze sobą hasła m.in.: "Wyłącz TV, włącz myślenie", "Po pierwsze nie szkodzić", "Stop cenzurze lekarzy". Nieśli też kilkudziesięciometrową flagę biało-czerwoną. W trakcie przemarszu ulicami Białegostoku krzyczeli m.in. "Zdejmij maskę", "Chodźcie z nami. Precz z kagańcami", "Cała Polska śpiewa z nami, wypierniczać z maseczkami", "Chcemy lekarzy, a nie grabarzy", "Pandemia to ściema".

Gdy uczestnicy byli kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie marsz miał się zakończyć, przedstawiciel władz miasta rozwiązał zgromadzenie. Policja pozwoliła uczestnikom przejść na drugą stronę ulicy, gdzie marsz miał się pierwotnie zakończyć.

Jak powiedziała rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej, policja zwróciła się do władz miasta z pisemną prośbą o rozwiązanie zgromadzenia w związku z tym, że podczas marszu nie były przestrzegane obowiązujące zasady tzn. noszenia maseczek, zachowania dystansu między osobami, a liczba uczestników wyniosła ok. 500 osób. Dodała, że prezydent przychylił się do tej prośby. 

Nastąpiło to po dwukrotnym poinformowaniu przewodniczącej zgromadzenia o konieczności przestrzegania obostrzeń sanitarnych 

- napisała w przekazanej mediom informacji.

Podlaska policja podała w sobotę po południu, że w trakcie zgromadzenia policjanci wylegitymowali 101 osób, 35 pouczyli, skierowali 30 wniosków do sądu o ukaranie i wystawili 19 mandatów. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wracają "godziny dla seniorów"

10.10.2020, 13:43

Dla osób powyżej 60. roku życia wprowadzamy od 15 października godziny dla seniorów - od godz. 10:00 do 12:00 w sklepach, aptekach, drogeriach - poinformował w sobotę (10.10) premier Mateusz Morawiecki. Oświadczył też, że rząd przekazał 38 mln zł domom pomocy społecznej.


5300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

10.10.2020, 10:48

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 53 osoby – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 816 i małopolskim - 631.


UMP i ZMP apelują do ministra zdrowia o możliwość przejścia szkół na pracę zdalną lub hybrydową

10.10.2020, 10:36

Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich zaapelowały do ministra zdrowia o podjęcie decyzji, by szkoły miały możliwość przejścia na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym. Argumentują to coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem wśród społeczności szkolnej.


Ekspert: jeżeli będziemy obchodzić obostrzenia, to poziom zakażeń będzie cały czas wysoki

10.10.2020, 10:31

Jeżeli będziemy obchodzić przepisy dotyczące obostrzeń, to one będą nieskuteczne i będziemy mieli cały czas bardzo wysoki poziom zakażeń - powiedział prof. Paweł Ptaszyński. Powinniśmy być odpowiedzialni za siebie i innych - dodał.


W Europie ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia

9.10.2020, 19:54

Po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa w Europie stwierdzono ponad 100 tysięcy zakażeń jednego dnia - informuje agencja Reuters. W Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji od trzech dni zgłaszanych jest ponad 10 tysięcy nowych infekcji.


Ekspert: więcej zakażeń w komunikacji miejskiej niż w szkołach

9.10.2020, 19:37

Do większej liczby zakażeń koronawirusem dochodzi w środkach komunikacji miejskiej i podczas życia towarzyskiego na ulicach niż w szkołach - ocenił włoski ekspert Ranieri Guerra ze Światowej Organizacji Zdrowia. Dodał, że sytuacja w transporcie wymaga uwagi.


Lekarz rodzinny może kierować pacjentów chorych na COVID-19 do izolatorium

9.10.2020, 19:30

Lekarz rodzinny od piątku (9.10) może kierować do izolatorium swoich pacjentów, u który test potwierdził zakażenie koronawirusem. Robi to w przypadku, gdy osoba nie może poddać się izolacji domowej, a jej stan nie wymaga hospitalizacji - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.


Ponad 40 osób zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku

9.10.2020, 17:50

Aż 42 osoby są zakażone koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej. To 25 mieszkańców i 17 pracowników placówki.


Zmieni się funkcja szpitala MSWiA w Białymstoku - ma leczyć tylko pacjentów z koronawirusem

9.10.2020, 16:26

Szpital MSWiA w Białymstoku powinien przyjmować tylko pacjentów zakażonych koronawirusem. Placówkę wpisano na listę szesnastu szpitali koordynujących w Polsce.


Burmistrz Choroszczy i miejscy urzędnicy zakażeni koronawirusem

9.10.2020, 15:48

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński jest zakażony koronawirusem. Poinformował o tym w mediach społecznościowych.


Nawet kilkanaście godzin trzeba czekać na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym USK w Białymstoku

9.10.2020, 12:58

Kilka, a nawet kilkanaście godzin trzeba czekać na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wszystko z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na wyniki testów na koronawirusa.


USK w Białymstoku wprowadził zakaz odwiedzin wcześniaków

9.10.2020, 11:54

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wprowadził zakaz odwiedzin wcześniaków.


Rzecznik Praw Pacjenta: w białostockim szpitalu miejskim mogło dojść do naruszenia procedur epidemiologicznych

9.10.2020, 10:02

W Szpitalu Miejskim w Białymstoku mogło dojść do naruszenia procedur epidemiologicznych - ocenia Rzecznik Praw Pacjenta, który po naszej interwencji domaga się wyjaśnień od dyrekcji placówki.


Maseczka, dystans i mycie rąk ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa

9.10.2020, 08:28

Maseczka, dystans i dezynfekcja rąk to trzy najprostsze sposoby, które w znacznym stopniu ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa - oceniła konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
POLICJA
17.05.2021, 14:54, akt. 17:14

Policyjne patrole znów na wodzieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok