Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne protesty rolników przeciwko zmianom w ustawie o ochronie zwierząt [zdjęcia, wideo]

Kolejne protesty rolników przeciwko zmianom w ustawie o ochronie zwierząt [zdjęcia, wideo]

21.10.2020, 10:42, akt. 18:11

Protesty rolników, którzy są przeciwni nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, spowodowały w środę (21.10) utrudnienia w ruchu w kilkunastu miejscach w Podlaskiem.

Fot. Paweł Wądołowski
Fot. Paweł Wądołowski

Kolumny ciągników spowalniały ruch na kilku drogach krajowych; rolnicy protestowali też m.in. przed biurami polityków PiS.

Rolnicy zorganizowali protesty w całej Polsce. W Podlaskiem kolumny ciągników wyjechały w kilkunastu miejscach, spowalniając od rana ruch na drogach krajowych i wojewódzkich.

W regionie odbywa się ok. 20 takich blokad rolników - mówił podlaski koordynator AGROunii Dariusz Ciochanowski. Dodał, że rolnicy są zdeterminowani do protestów, bo nikt nie chce z nimi rozmawiać o proponowanych zmianach w ustawie. Dlatego - jak podkreślił - rolnicy muszą wyjeżdżać na drogi. Środowe protesty trwały do wieczora.

Kierowcy od rana musieli liczyć się z utrudnieniami na DK 8 między Białymstokiem a Augustowem, gdzie kolumna ciągników spowalniała ruch od Korycina do Suchowoli, a także na odcinku Suwałki-Szypliszki. Policja w związku z utrudnieniami na drodze Suwałki-Szypliszki, gdzie w środę po południu poruszało się kilka kolumn pojazdów wolnobieżnych, zalecała kierowcom aut osobowych objazdy drogami lokalnymi.

Rolnicy wyjechali też m.in. na DK65 na trasie Grajewo-Białystok. Z utrudnieniami trzeba było się też liczyć na odcinku DK61 między Augustowem a Bargłowem Kościelnym oraz na DK64 na odcinku Elżbiecin-Łomża.

Rolnicy spowalniali też ruch na DK19 między Bielskiem Podlaskim a Zabłudowem, kolumna ciągników wyjechała też w Siemiatyczach. 

"PiS zdradził rolników. Powiat siemiatycki wam nie zapomni!", "Zdrada polskiej wsi" - takie hasła mieli na ciągnikach rolnicy jeżdżący wolno po ulicach w Siemiatyczach.

Kolumna ok. 20 ciągników jeździła też m.in. ulicami Zambrowa. Pojazdy były oflagowane, a w trakcie jazdy rolnicy używali klaksonów.

Protesty odbyły się też przed biurami polityków PiS w regionie.

"Jacek Bogucki zdrajca polskich rolników" - takie plakaty mieli rolnicy, którzy przyjechali pod biuro podlaskiego senatora Jacka Boguckiego w Wysokiem Mazowieckiem. Uczestnicząca w tym proteście dyrektor biura w Białymstoku podlaskiego posła PSL Stefana Krajewskiego Agnieszka Zawistowska poinformowała, że w Wysokiem Mazowieckiem rolnicy zanieśli pod biuro senatora Boguckiego kostki słomy, zapakowany jak prezent worek z obornikiem, koryto z płodami rolnymi i taczkę z kukłą z twarzą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Biuro było nieczynne.

Grupa rolników odwiedziła senatora Jacka Boguckiego w jego rodzinnym gospodarstwie, żeby wyrazić swoją dezaprobatę.


Rozmowa z senatorem Jackiem Boguckim"Procedowana jest w polskim parlamencie ustawa, która ma za zadanie zniszczyć polskie rolnictwo. Są tutaj rolnicy przedstawiciele każdej gminy w naszym powiecie i nie tylko. Spotykamy się pod biurem senatora Jacka Boguckiego, po to, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko tej ustawie" - mówił bod biurem senatora Boguckiego wójt gminy Kulesze Kościelne Stefan Grodzki w relacjach z protestu zamieszczonych w mediach społecznościowych. 

źródło: PAP | red: rbon, mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Walka z koronawirusem, metody rolników na "ustawą futerkową"

19.10.2020, 12:20

Czy bez społecznej dyscypliny uda się zapanować nad koronawirusem? Do jakich działań posuną się rolnicy w protestach przeciwko tzw. ustawie futerkowej?


Protest rolników i rozsypany obornik przed posesją posła Kazimierza Gwiazdowskiego

18.10.2020, 14:38

Rolnicy wysypali przed bramą posesji Kazimierza Gwiazdowskiego siano i obornik, a także umieścili na ogrodzeniu baner z napisem "Tu mieszka Gwiazdowski, zdrajca polskiej wsi" - mówi jeden z uczestników protestu Michał Zarzecki.


Specjalny telefon interwencyjny dla rolników uruchomił poseł Lech Kołakowski

10.10.2020, 18:04

Jak mówi poseł Lech Kołakowski z Łomży, chce w ten sposób pomóc tym, którzy mogą ucierpieć w związku z planowanym wprowadzeniem ustawy tzw. piątki dla zwierząt.


Protesty rolnicze w całym kraju - blokowane były drogi w Podlaskiem

7.10.2020, 07:40

Rolnicy w całym kraju, także w Podlaskiem, w środę (07.10) protestowali przeciwko proponowanym zmianom w ustawie o ochronie zwierząt.


W Zambrowie rolnicy namawiali senatora do odrzucenia "ustawy futerkowej"

6.10.2020, 16:54

"To ustawa antyrolnicza" - stwierdziła kilkuosobowa reprezentacja rolników z powiatu zambrowskiego i łomżyńskiego podczas spotkania z senatorem Markiem Komorowskim. Podczas półtoragodzinnej dyskusji prezentowali wszystkie konsekwencje, jakie odczują rolnicy i całe społeczeństwo po przyjęciu proponowanych poprawek do ustawy o ochronie zwierząt.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu
Podlaskie To Tu
23.06.2021, 16:00, akt. 16:28

Wakacje 2021 z Polskim Radiem Białystok


© pictureguy32 - fotolia.com
POGODA
23.06.2021, 12:14, akt. 19:05

Burze w województwie podlaskim

fot. Renata Reda
REGION
22.06.2021, 22:52, akt. 23.06.2021, 06:59

W Siemiatyczach wspominano dawną właścicielkę miasta

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok