Radio Białystok | Wiadomości | 20 białostockich firm zdecydowało się jeszcze na sprzedaż chryzantem pod cmentarzami

20 białostockich firm zdecydowało się jeszcze na sprzedaż chryzantem pod cmentarzami

3.11.2020, 14:29, akt. 14:34

20 firm zdecydowało się na to, by od 3 listopada sprzedawać jeszcze chryzantemy przy cmentarzach w Białymstoku - poinformował magistrat. Tyle firm złożyło wnioski w tej sprawie.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Przed Wszystkimi Świętymi ok. 160 przedsiębiorców sprzedawało w mieście chryzantemy

Przed Wszystkimi Świętymi ok. 160 przedsiębiorców sprzedawało w mieście chryzantemy i znicze bezpośrednio przy cmentarzach, takiej liczby firm dotyczą umowy na opłaty za tzw. zajęcie pasa drogowego na ten cel.

W dniach 31.10-2.11, z powodu sytuacji epidemiologicznej, cmentarze były zamknięte. Wielu producentów chryzantem nie mogło sprzedać kwiatów.

W poniedziałek władze Białegostoku poinformowały, że firmy, które zdecydowały się na sprzedaż kwiatów i zniczy w dni, gdy cmentarze były zamknięte, mogą albo dostać zwrot poniesionych opłat za zajęcie pasa drogowego, nie muszą płacić lub mogą handlować w innym terminie. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej poinformowała we wtorek, że wpłynęło 20 wniosków o handel w innym terminie, pozostałych 137 przedsiębiorców chce albo zwrotu kosztów opłat lub ich nie uiszczają.

Na sprzedaż kwiatów przy cmentarzach nie zdecydował się np. producent z Hryniewicz, można je nabywać na miejscu w tej firmie, ale - jak poinformowano - zainteresowanie jest małe.


Od 3 do 5 listopada działają dwie specjalne linie autobusów komunikacji miejskiej

By zapewnić mieszkańcom Białegostoku miasta dojazd do cmentarzy, od 3-5 listopada działają dwie specjalne linie autobusów komunikacji miejskiej.

Ludzie - głównie seniorzy, odwiedzali we wtorek w ciągu dnia jeden z większych cmentarzy w Białymstoku - przy parafii Wszystkich Świętych (dawniejszy Rocha). "Młodsi pewnie przyjdą po południu, po pracy" - powiedział PAP administrator cmentarza Andrzej Ciborowski. Ocenił, że odwiedzających jest tyle, ile w zwykły dzień w tygodniu przed Wszystkimi Świętymi. "Tłumów nie ma" - dodał. Przed cmentarzem pojedyncze osoby sprzedawały chryzantemy.

Tłumów nie było również przed południem na jednym z podbiałostockich cmentarzy w gminie Choroszcz. Znicze i kwiaty stoją niemal na wszystkich grobach. Na cmentarz przyszła też grupka dzieci ze szkoły.

Przed cmentarzem kwiaty sprzedawało dwóch sprzedawców. Pan Henryk sprzedawał chryzantemy także w czasie, gdy nie można było odwiedzać cmentarzy. We wtorek zostało mu dosłownie kilka doniczek. Nawet poprosił księdza z miejscowej parafii, aby w jego imieniu podziękował parafianom, którzy kupili od niego kwiaty.

Dwie doniczki chryzantem kupiła na miejscu pani Asia. Powiedziała, że to kolejne chryzantemy kupione od tego sprzedawcy, wcześniejsze, w ramach wsparcia przedsiębiorców, kupiła w niedzielę. Wszystkie kwiaty udekorują grób jej babci. "Babcia jeszcze tylu kwiatów nie miała" - dodała pani Asia.

Producenci chryzantem, którzy ich nie sprzedali w związku z zamknięciem cmentarzy, mogą dostać pomoc - rekompensatę z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 6 listopada mogą składać tam wnioski.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od wtorku cmentarze ponownie otwarte [zdjęcia]

3.11.2020, 08:13

Ze względu na epidemię rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Od wtorku (3.11) są one ponownie otwarte. Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował, by odwiedziny naszych zmarłych bliskich rozłożyć jednak na wszystkie dni listopada.


Do czwartku na białostockie cmentarze będą jeździły dodatkowe autobusy

3.11.2020, 07:12

Przy białostockich cmentarzach od wtorku do czwartku (3-5.11) będą kursowały dodatkowe autobusy komunikacji miejskiej. Taką decyzję podjęli urzędnicy po tym, jak nekropolie były zamknięte na dni Wszystkich świętych i Zaduszny.


Wiele telefonów do ARiMR od producentów chryzantem z pytaniem o pomoc - samorządy zwalniają z opłat

2.11.2020, 15:21

Wielu producentów chryzantem dzwoni w poniedziałek do biur ARiMR w Podlaskiem z pytaniami o szczegóły pomocy, którą mają uzyskać - poinformowała Iwona Chrapowicz z podlaskiego oddziału tej agencji. W Białymstoku i Suwałkach samorządy zrezygnowały z pobierania opłat za dzierżawę terenu pod stoiska przy nekropoliach.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok