Radio Białystok | Wiadomości | W podlaskich szpitalach zajęta jest ponad połowa łóżek dla pacjentów z COVID-19

W podlaskich szpitalach zajęta jest ponad połowa łóżek dla pacjentów z COVID-19

autor: Edyta Wołosik

13.11.2020, 15:22, akt. 19:12

888 pacjentów z koronawirusem przebywało w czwartek (12.11) w szpitalach w Podlaskiem. Wolnych jest 713 łóżek covidowych – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

© fusho1d- stock.adobe.com
© fusho1d- stock.adobe.com

Więcej respiratorów w podlaskich szpitalach 

Podłączonych do respiratorów jest 78 osób. Wolnych było (dane z czwartku 12.11) 15 respiratorów.

Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że w ostatnim tygodniu w regionie w szpitalach przybyło 237 miejsc dla zakażonych koronawirusem. W tym tygodniu liczba respiratorów dla chorych na COVID-19 wzrosła z 81 do 93.

Kolejne szpitale w regionie przeznaczają, wygospodarowują, w ramach swoich zasobów, następne miejsca, choć nie wszystkie szpitale wypełniają polecenia, jakie dostają od wojewody w tym zakresie. Planowane są kolejne miejsca, trwa budowa szpitali tymczasowych.



Budowa szpitali tymczasowych w Białymstoku idzie zgodnie z planem



Do końca listopada oddział covidowy na 85 łóżek i odział intensywnej terapii na 10 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, ma utworzyć szpital wojewódzki w Białymstoku. Oddział powstaje w budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. W inne miejsca przewieziono stamtąd 22 pacjentów, w piątek będzie jeszcze przetransportowanych ośmiu kolejnych, na miejscu jest jeszcze 38 chorych. 18 z nich zostanie na terenie szpitala, będą mieli zapewnioną opiekę w innym budynku.

W pobliżu oddziału anestezjologii i intensywnej terapii powstaje nowy oddział intensywnej terapii z 10 pełnoprofilowymi łóżkami przeznaczonymi do leczenia chorych na COVID-19 pacjentów w ciężkich stanach. Trwają prace budowlane i zakup niezbędnego sprzętu. Również trzy nowe, pełnoprofilowe łóżka trafią na SOR – poinformował w piątek (13.11) rzecznik szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Rafał Tomaszczuk. Szpital szuka pracowników: pielęgniarek, ratowników medycznych i sanitariuszy do pracy na obu tych tworzonych oddziałach.


Polepsza się sytuacja w USK w Białymstoku 

Sytuacja jest trudna, ale nie tak dramatyczna, jak jeszcze dwa tygodnie temu. Tak o tym co dzieje się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku mówi jego rzeczniczka Katarzyna Malinowska-Olczyk.


W klinikach zakaźnych przy ul. Żurawiej, gdzie są leczeni pacjenci covidowi w lepszym stanie, jest wolnych 26 z ponad 100 miejsc izolacyjnych, a bywało, że było dostępnych 13-15 - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.

 

Gorzej jest ze stanowiskami z respiratorami. USK dysponuje 16 takimi łóżkami dla pacjentów covidowych i na ten moment wszystkie są zajęte.


Dodatkowo mamy 5 pacjentów pod respiratorami na szpitalnym oddziale ratunkowym, jednego pacjenta leczonego tak zwaną terapią tlenem wysokich przepływów i jednego wspomaganego urządzeniem CPAP; jeżeli mamy dyżur o wzmożonej gotowości i taki pacjent do nas trafia i nie ma wolnego miejsca z respiratorem na intensywnej terapii, to jest podłączany na SOR-ze, a potem szukamy miejsca - albo w naszym szpitalu, jeśli się takie zwolni, albo w innych zajmujących się pacjentami covidowymi, gdzie jest intensywna terapia - dodaje Katarzyna Malinowska-Olczyk.


Szpital w Suwałkach ma problemy z kadrą medyczną

W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach zmniejszyła się liczba chorych na oddziałach covidowych. Wcześniej było tam już 86 pacjentów, obecnie jest ich 73. Do 11 zwiększyła się liczba chorych korzystająca z respiratorów. Szpital może przyjąć 89 pacjentów covidowych.

Dyrektor suwalskiej placówki Adam Szałanda poinformował, że szpital ciągle ma problemy z kadrą medyczną. Od kilkunastu dni utrzymuje się liczba ponad 100 pracowników medycznych na zwolnieniach lekarskich z powodu COVID-19, ale także innych dolegliwości.


Trzeba przygotować kolejne miejsca dla zakażonych

Podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pytana w piątek (13.11), czy obecna baza łóżek covidowych jest wystarczająca, powiedziała, że to zależy od "sytuacji szybkości przyrostu nowych zakażeń".


Zwiększona jest baza łóżkowa na terenie szpitala zakaźnego (kliniki zakaźne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku), zaadaptowane są oddziały pulmonologiczne do przyjmowania pacjentów z COVID-19. Jeżeli utrzyma się ten trend, jaki jest w tej chwili i nie będzie przekraczał 25 tys. dziennych zakażeń w kraju, to może i wystarczy – oceniła Zajkowska.


Profesor podkreśliła, że trzeba, jednak myśleć perspektywicznie i przygotowywać kolejne miejsca. Przypomniała, że w Podlaskiem przygotowywane są dwa szpitale tymczasowe, które powinny być w gotowości. Jak już wcześniej informowano, szpitale tymczasowe na łącznie 200 miejsc mają być gotowe do grudnia.


Z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w szpitalach w całym regionie zajęta jest ponad połowa łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych i 78 z 93 respiratorów


źródło: PAP | red: lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: chcemy rozpocząć szczepienia na Covid-19 od grup wysokiego ryzyka

13.11.2020, 12:28

Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek (13.11) po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, które poświęcone było współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.


Szpitale tymczasowe w Białymstoku poszukują pracowników

13.11.2020, 08:30

Szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19, powstające pod auspicjami wojewodów i spółek Skarbu Państwa, szukają pracowników, przede wszystkim personelu medycznego. Większość lecznic ma być gotowa do końca listopada, ale przedłuża się budowa niektórych z nich.


Premier: liczba zakażeń zaczęła spadać, obecnie nie ma potrzeby narodowej kwarantanny

13.11.2020, 08:00

W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń koronawirusem zaczęła spadać. Wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym. W najbliższych dniach nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny - ogłosił w czwartek (12.11) premier Mateusz Morawiecki.


Budowa szpitali tymczasowych w Białymstoku idzie zgodnie z planem

12.11.2020, 15:29

Zgodnie z planem idzie w Podlaskiem budowa dwóch szpitali tymczasowych dla pacjentów z koronawirusem - poinformował w czwartek (12.11) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, pod którego patronatem powstają te placówki.


Niedzielski: powoli zbliżamy się do stabilizacji liczby zachorowań

10.11.2020, 14:05

Powoli zbliżamy się do stabilizacji liczby zachorowań, choć ta stabilizacja następuje przy bardzo dużej dziennej liczbie przypadków zakażeń - powiedział we wtorek (10.11) minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że rząd stara się, by rozbudowa infrastruktury medycznej stale wyprzedzała tempo rozwoju epidemii.


Są pierwsi chętni do pracy w białostockim szpitalu tymczasowym

8.11.2020, 08:42

Ratownicy medyczni, pracownik administracji i student medycyny – są już pierwsi chętni do pracy w białostockim szpitalu tymczasowym tworzonym na potrzeby chorych na Covid-19.


W szpitalach w regionie coraz więcej zajętych łóżek "covidowych" i respiratorów

6.11.2020, 14:19

Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach w województwie podlaskim. Zajętych jest 747 spośród 1 364 łóżek w szpitalach i 62 z 81 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok