Radio Białystok | Wiadomości | Będzie rewitalizacja linii kolejowej ze Śniadowa do Łomży

Będzie rewitalizacja linii kolejowej ze Śniadowa do Łomży

autor: Adam Dąbrowski

19.11.2020, 14:08, akt. 16:48

To kolejny krok do przywrócenia w Łomży komunikacji kolejowej - PKP PLK podpisały z wykonawcą umowę na dokumentację projektową linii 49 ze Śniadowa do Łomży.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

To reakcja na wniosek samorządu województwa, który kilka miesięcy temu zgłosił projekt rewitalizacji i elektryfikacji tej linii w ramach programu KOLEJ PLUS. Wcześniej władze województwa podlaskiego przekazały z RPO WP pieniądze na sporządzenie tej dokumentacji.

- To bardzo dobra wiadomość, ponieważ daje szansę na to, że za kilka lat z Łomży można będzie w pół godziny dojechać do Białegostoku, a w godzinę do Warszawy - stwierdził wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Umowa opiewa na 3,3 mln zł. Dokumentację wykona konsorcjum firm, którego liderem jest Biuro Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor Sp. z o.o.

Jak informuje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, dokumentacja ma być gotowa do połowy 2023 roku. Same roboty budowlane, szacowane na ok. 36 mln zł, mają być finansowane z RPO WP na lata 2021 – 2027.

Zgodnie z założeniami projektu, na 17-kilometrowej trasie planowana jest budowa nowych torów i rozjazdów. Przewiduje się montaż komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które zapewnią bezpieczny przejazd pociągów

- podał Mirosław Siemieniec. Ma też zostać przebudowana stacja w Łomży, gdzie powstanie tzw. multimodalny peron, obsługujący połączenia kolejowe i autobusowe.

Zgodnie z założeniami, modernizacja ma pozwolić na zwiększenie przepustowości linii, dzięki czemu ma kursować więcej pociągów z większą prędkością. Inwestycja ma też wpłynąć na możliwość rozwoju transportu towarowego. W dokumentacji ma też się znaleźć m.in. analiza przebudowy układu torowego na stacji w Śniadowie.

Jak podkreślił, cytowany w komunikacie, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, inwestycja jest ważna "ze względu na likwidację wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców". 

Zapewnienie warunków do powrotu kolei pasażerskiej do Łomży, po prawie 30 latach, to kolejny krok do budowania w województwie podlaskim i w Polsce kolei bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej 

- powiedział wiceminister.

- Z pewnością remont linii ze Śniadowa do Łomży da impet do rozwoju dla tej części naszego województwa. Region łomżyński bardzo potrzebuje  połączenia kolejowego - powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Dodał, że podpisanie umowy to ważny krok do realizacji inwestycji, która - jak mówił - będzie finansowana ze środków unijnych w ramach nowego programu regionalnego.

Prezes PKP PLK Ireneusz Marchel zapewnił, że dla PKP PLK ważne są zarówno inwestycje na trasach międzynarodowych, jak i regionalnych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest pozwolenie na budowę odcinka Rail Baltica-stacja Białystok

26.10.2020, 14:42

Wojewoda podlaski wydał w poniedziałek (26.10) pozwolenie na budowę około 6-kilometrowego odcinka linii kolejowej "stacja Białystok" - międzynarodowej linii E75 Rail Baltica. To przedostatnie pozwolenie z całego podlaskiego odcinka tej trasy z Czyżewa do Białegostoku.


Wydane pozwolenie na budowę 23 km odcinka Szepietowo-Łapy trasy Rail Baltica

21.10.2020, 14:16

Wojewoda podlaski wydał w środę (21.10) pozwolenie na budowę 23-km odcinka Szepietowo-Łapy międzynarodowej trasy kolejowej Rai Baltica. Kończą się procedury pozwoleniowe na podlaski odcinek trasy Czyżew-Białystok. Trwa już modernizacja linii od strony Czyżewa.


Jest decyzja lokalizacyjna na przebudowę kolejnego odcinka trasy Rail Baltica - stacji Łapy

14.10.2020, 14:22

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (14.10) decyzję lokalizacyjną na przebudowę ok. 3-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Trwa remont torów Suwałk-Sokółka

9.10.2020, 08:08

Koniec z częstymi ograniczeniami prędkości pociągów między Suwałkami a Sokółką.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa

fot. Iza Kosakowska
SUWAŁKI
21.02.2024, 15:01, akt. 15:10

Suwałki mają nowe logoźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok