Radio Białystok | Wiadomości | Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

20.11.2020, 15:18, akt. 21.11.2020, 08:43

Kończą się prace budowlane przy tworzeniu dwóch szpitali tymczasowych w Podlaskiem przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowano w piątek (20.11) na konferencji prasowej na budowie szpitala, który powstaje w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Fot. Sylwia Krassowska
Fot. Sylwia Krassowska

Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych w Białymstoku - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Białymstoku, pod patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, powstają dwa szpitale na łącznie ok. 170 miejsc. Drugi jest tworzony w budynku w kompleksie zakaźnym szpitala USK przy ul. Żurawiej. Trwają tam przyspieszone prace wykończeniowe na dwóch piętrach tego budynku, gdzie pierwotnie miały powstać oddziały pulmonologiczne.

Oba szpitale mają być gotowe na koniec listopada i początek grudnia. W hali będzie 80 łóżek dla chorych na COVID-19, na Żurawiej - 90 miejsc.Efekty dotychczasowych prac w hali zaprezentowano w piątek dziennikarzom. Gotowe są ścianki oddzielające miejsca dla pacjentów, instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna, tlenowa, położona jest podłoga sanitarna, gotowe są pomieszczenia zaplecza, wydzielone strefy czysta i brudna. Na zewnątrz przygotowano miejsce pod zbiornik z tlenem, który ma być zainstalowany w przyszłym tygodniu.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że szpital w hali UMB "staje się faktem". Poinformował, że prace w hali mają się zakończyć 27 listopada i wówczas ruszy wyposażanie tego obiektu w sprzęt medyczny. Mówił, że już zostało złożone zapotrzebowanie do Agencji Rezerw Materiałowych. Gdy będzie zamontowany zbiornik na tlen, będą przeprowadzane próby instalacji.

Już wiadomo, że jeśli chodzi o szpitale tymczasowe, w pierwszej kolejności pacjenci będą trafiać do tego szpitala przy ul. Żurawiej.


(...) takie mamy założenie wypracowane z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, że w pierwszej kolejności, jeżeli chodzi o uruchamianie miejsc w tzw. placówkach tymczasowych, będziemy chcieli (...) uruchamiać miejsca w oparciu o ten budynek w szpitalu przy ul. Żurawiej z racji tego, że jest szersze zaplecze

 - powiedział Bohdan Paszkowski.


Wojewoda przypomniał, że budynek przy Żurawiej jest w całym zakaźnym kompleksie budynków szpitala USK. Dodał, że szpital w hali również "ma być w stanie gotowości" do przyjmowania pacjentów w dalszej kolejności. Zaznaczył, że taki jest plan, ale może być zmieniany, zależnie od sytuacji, ale najważniejsze jest, by oba szpitale tymczasowe były w najbliższym czasie "w stanie gotowości" do przyjęcia pacjentów.


Prace przy budowie szpitali tymczasowych idą sprawnie


Dyrektor wydziału infrastruktury w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Stachowicz oceniła, że cały proces inwestycyjny przy tworzeniu szpitali tymczasowych przebiega sprawnie i jest efektem starań wszystkich osób, które przy tym współpracują. Dodała, że oprócz zainstalowania zbiornika z tlenem przy hali, potrzebna jest jeszcze poprawa organizacji dojazdu, przywiezienie tam sprzętu i zainstalowanie go.

Trwa poszukiwanie kadry oraz przygotowanie tych osób, które już się zgłosiły do pracy. Dyrektor szpitala USK dr hab. Jan Kochanowicz, pełnomocnik wojewody ds. utworzenia szpitali tymczasowych powiedział, że do pracy w obu szpitalach tymczasowych potrzeba łącznie 34 lekarzy: internistów, zakaźników, anestezjologów i 180 osób personelu średniego.


Dostaliśmy pozytywne sygnały z różnych służb, które delegują zatrudnionych ratowników medycznych, pracowników medycznych, którzy pracują w innych zawodach w tej chwili, jak również nadzieją napawa - miejmy nadzieję, że niedługa - regulacja prawna, pozwalająca na zatrudnienie pracowników medycznych z państw trzecich, gdzie bardzo dużo osób jest w trakcie procesu nostryfikacji dyplomów, aby móc pracować w UE - powiedział Jan Kochanowicz. 


Podał, że chodzi np. o pracowników ze wschodu, a służbą, która zgłosiła do pracy ośmiu ratowników medycznych jest straż pożarna. Zgłosiły się też osoby po kursach pierwszej pomocy, tzw. KPP, które mogą być personelem pomocniczym.

Trwa ustalanie szczegółowych kryteriów przyjęcia pacjentów do szpitali tymczasowych. Kochanowicz powiedział, że wiadomo, że pacjenci z zakażeniem koronawirusem potwierdzonym testem, będą tam kierowani z SOR-u USK i Izby Przyjęć przy ul. Żurawiej, po ocenie przez lekarzy.

źródło: PAP | red: sk, maj, lma


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem zajętych blisko 900 spośród 1,6 tys. łóżek covidowych

20.11.2020, 15:35

Blisko 900 spośród ponad 1,6 tys. łóżek covidowych jest zajętych w szpitalach w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych jest też 66 ze 103 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem, którzy przebywają w szpitalach.


Ponad 2,7 mln. zł z kasy samorządu województwa trafi do podlaskich placówek medycznych

20.11.2020, 14:09

To pieniądze na zakup wyposażenia i sprzętu potrzebnego do walki z epidemią koronawirusa. Ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych dostaną podlaskie placówki medyczne z kasy samorządu województwa.


Władze USK w Białymstoku szukają ok. 270 osób do pracy w powstających tymczasowych placówkach

17.11.2020, 15:28

Zainteresowanie ze strony pracowników niemedycznych jest duże. Gorzej jest ze zgłoszeniami ze strony pielęgniarek czy ratowników medycznych. Władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku szukają prawie 270 osób do pracy w powstających dwóch tymczasowych placówkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok