Radio Białystok | Wiadomości | IPN ogłosił laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkursu "Audycja historyczna roku"

IPN ogłosił laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkursu "Audycja historyczna roku"

26.11.2020, 19:26, akt. 19:33

Film Adama Kraśnickiego z oddziału TVP w Katowicach pt. "Oto człowiek, Henryk Sławik i Jozsef Antall" zdobył Grand Prix prezesa IPN w kategorii "Wydarzenie", w rozstrzygniętym w czwartek (26.11) w Białymstoku VIII Ogólnopolskim Konkursie "Audycja Historyczna Roku".

Finał konkursu IPN na Audycję Historyczną Roku, fot. Joanna Żemojda
Finał konkursu IPN na Audycję Historyczną Roku, fot. Joanna Żemojda

Wyniki konkursu - z powodu pandemii - ogłoszono online na stronie białostockiego IPN, nie było gali wręczenia nagród.


Jak podał IPN, zrealizowany w Polsce, na Węgrzech, w Izraelu i Austrii nagrodzony Grand Prix film jest "autorskim spojrzeniem na osobowość wybitnych postaci narodu polskiego i węgierskiego, którym przyszło zdawać egzamin z honoru i spolegliwości w swoim życiu w czasach najtrudniejszych – czasach wszelkiej próby".


Popularyzacja najnowszej historii Polski

Dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela przypomniał podczas ogłoszenia wyników konkursu, że główny cel tego przedsięwzięcia - zainicjowanego przed laty przez białostocki odział IPN i organizowanego w Białymstoku - to popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach dziennikarskich: radiowych i telewizyjnych.

Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: "Wydarzenie" (Grand Prix prezesa IPN), "Losy" (Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego), "Historia Regionalna" (nagroda dyrektora oddziału IPN w Białymstoku).


101. rocznica urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Piotr Kardela przypomniał, że co roku wręczanie nagród odbywa się w czasie, gdy przypada rocznica urodzin pochodzącego z Białegostoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (w czwartek przypada 101. rocznica urodzin urodzonego w Białymstoku Ryszarda Kaczorowskiego).

"Ryszard Kaczorowski kierował się wartościami, na których szczycie stało dobro i miłość do ojczyzny. Dziś uważamy go za autorytet" - powiedziała Urszula Gierasimiuk, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku.  


44 filmy i reportaże z całej Polski

"Ustawową rolą IPN jest upowszechnianie wiedzy o historii najnowszej, a ogromną rolę w jej upowszechnianiu odgrywają twórcy i dziennikarze" - mówił Piotr Kardela o idei konkursu. Poinformował, że do tegorocznego konkursu zgłoszono łącznie 44 filmy i reportaże z całej Polski. Prace oceniało jury pod przewodnictwem Jana Rumana z IPN. Piotr Kardela przypomniał, że wśród kryteriów, według których oceniano zgłoszone prace były: wiedza, wartości poznawcze i artystyczne, "rzetelność i prawda historyczna, sposób i ujęcie tematu, pokazywanych wartości.

W kategorii "Losy", nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego przyznano Marzenie Kumosińskiej (z TVP 3 Łódź i Centrum Kultury i Historii) za fabularyzowany dokument "Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński" o pułkowniku Wacławie Lipińskim, żołnierzu, publicyście, patriocie, który - jak podano - "brał udział we wszystkich etapach walki o niepodległość od 1914 r. aż do chwili tragicznej śmierci w stalinowskim więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 r".

W kategorii "Historia Regionalna" zwyciężyła audycja Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin pt. "Śpiewajcie wolność" o "wystąpieniu w 1985 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ikony amerykańskiego folku, obrończyni praw człowieka – Joan Baez". "Okazuje się, że kulisy organizacji koncertu są dość niezwykłe, a samo wydarzenie staje się pretekstem do opowiedzenia o nastrojach społecznych w trudnym dla Polski czasie – cztery lata po wprowadzeniu stanu wojennego i cztery lata przed odzyskaniem wolności. Audycja uświadamia również, jak ważną rolę w okresie PRL-u pełnił Katolicki Uniwersytet Lubelski" - podał IPN.

Dr Jarosław Schabieński, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku podkreślił, że w tej kategorii nagradzane są materiały o historii lokalnej, która jest najmniej znana, zapomniana, a audycje te dają szanse na jej okrycie. "To ogromny atut tych dokumentów" - mówił Schabieński.  

Przyznano także trzy wyróżnienia specjalne: Hannie Zofii Etemadi ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Bliżej Tradycji i Kultury" - za fabularyzowany film dokumentalny "Stefan Starzyński – śledztwo umorzono"; Annie Rębas i Stefanowi Kotiukowi z Polskiego Radia Gdańsk - za audycję "Zagubieni bohaterowie" oraz Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód - za reportaż "Kurierzy". 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Reportaż Aleksandry Sadokierskiej nominowany w konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku

27.10.2020, 13:55

Nasza redakcyjna koleżanka Aleksandra Sadokierska jest w gronie nominowanych do nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku.


Nasze dziennikarki Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak nagrodzone w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku" [zdjęcia]

29.11.2019, 00:01

Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak dostały Nagrodę Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.


Słuchowisko Radia Białystok - nominowane do nagrody IPN "Audycja historyczna roku"

25.10.2019, 16:54

15 audycji radiowych i telewizyjnych nominowano do nagród w ogólnopolskim konkursie "Audycja Historyczna Roku", który organizuje białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W piątek (25.10) IPN ogłosił nominowanych, laureatów poznamy 28 listopada.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok