Radio Białystok | Wiadomości | W podlaskich szpitalach przebywa 863 pacjentów z koronawirusem

W podlaskich szpitalach przebywa 863 pacjentów z koronawirusem

27.11.2020, 14:06, akt. 14:21

863 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w podlaskich szpitalach, 79 osób jest podłączonych do respiratorów - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Liczba hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem nieznacznie się zmienia.

© justocker- stock.adobe.com
© justocker- stock.adobe.com

Liczba pacjentów w szpitalach z Covid-19 utrzymuje się na podobnym poziomie

Z danych urzędu wojewódzkiego (z czwartku 26.11) wynika, że w szpitalach w regionie jest 1 tys. 655 łóżek dla chorych z COVID-19 i 110 respiratorów. To o kilka więcej niż w ostatnich dniach.

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, największego i najbardziej specjalistycznego szpitala w województwie podlaskim Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała w piątek, że można mówić o pewnej stabilizacji sytuacji, jeżeli chodzi o przyjmowanie zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających hospitalizacji. Liczba pacjentów tylko nieznacznie się zmienia, utrzymuje się na podobnym poziomie. Dodała, że lekarze ze szpitalnego SOR oceniają także, że pacjentów jest mniej niż jeszcze kilka tygodni temu. W piątek (27.11) w tym szpitalu zajętych było 80 łóżek covidowych, 45 jest wolnych. Zajęte są wciąż wszystkie (16) respiratory dla takich pacjentów.

Szpital wojewódzki w Białymstoku stworzy oddział covidowy

1 grudnia oddział covidowy planuje otworzyć szpital wojewódzki w Białymstoku - poinformował rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk. Trwa wyposażanie tego oddziału w sprzęt, odbywają się szkolenia personelu. 

Wybudowane zostały również śluzy oddzielające część covidową od części czystej oddziału zakaźnego. Kończą się prace związane z instalacją punktów poboru tlenu na salach 

- poinformował Tomaszczuk.

Sytuacja w szpitalach w Podlaskiem

Pracę zaczyna systematycznie oddział covidowy tworzony w szpitalu w Łapach na bazie oddziału internistycznego. Już w środę opiekę znalazło tam dwóch pierwszych pacjentów z koronawirusem - poinformował zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Łapach Grzegorz Roszkowski. Kolejni pacjenci będą mogli tam być przyjmowani w miarę sukcesywnego wypisywania i zakończenia leczenia dotychczas hospitalizowanych tam pacjentów. Także już w środę w szpitalu dwóch pacjentów hospitalizowano na łóżkach intensywnej terapii. Szpital zapewnia chorym na COVID-19 trzy takie łóżka.

W szpitalach w Suwałkach i Sejnach liczba pacjentów covidowych jest podobna od kilku dni. W Suwałkach na czterech oddziałach przebywa 80 osób, w tym 15 jest podłączonych do respiratorów. Z kolei w Sejnach jest 22 chorych. Jak poinformował dyrektor sejneńskiego szpitala Waldemar Kwaterski, do placówki trafiło pięć respiratorów. Szpital czeka jeszcze na specjalistyczne łóżka i kardiomonitory. 

Jak skompletujemy sprzęt, wówczas będziemy mogli leczyć w placówce cięższe przypadki zachorowań. Obecnie musimy takich chorych transportować do innych szpitali

 - dodał Kwaterski.

Urzędy wojewódzkie nie podają już informacji o liczbie zakażeń w regionie

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek (27.11) o potwierdzonych kolejnych 491 przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie podlaskim i 25 kolejnych zgonach. 25 zgonów to dotychczasowy dzienny rekord w regionie. Podano, że 20 osób spośród tych zmarłych miało choroby współistniejące, 5 zmarło z powodu COVID-19.

Wprowadzone ostatnio zmiany w raportowaniu danych o zakażeniach koronawirusem (nie podają ich już urzędy wojewódzkie i sanepid) nie podobają się samorządowcom. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zwrócił uwagę, że obecnie są dostępne jedynie "szczątkowe" informacje. Nie ma np. danych o liczbie ozdrowieńców, czy będących w kwarantannie.

Będąc prezydentem miasta, bez tych danych, nie jestem w stanie rzetelnie zanalizować sytuacji, w jakiej znajduje się nasze miasto. Jest to kuriozalna decyzja 

- poinformował Renkiewicz. 

Dodał, że bez tych danych trudno miastu np. mówić o zarządzaniu kryzysowym.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ratownicy medyczni w karetkach będą testować pacjentów pod kątem zakażenia COVID-19

27.11.2020, 10:45

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie testować pacjentów w kierunku zakażenia koronawirusem. W ambulansach znajdą się szybkie testy antygenowe, które w ciągu 15 minut mają potwierdzać, bądź wykluczać zakażenie.


Badanie: po ciężkim przebiegu COVID-19 negatywne skutki dla zdrowia utrzymują się

27.11.2020, 08:01

Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon - to wszystko skutki ciężkiego przebiegu COVID-19 i pobytu w szpitalu z powodu tej choroby, wynika z badania, które publikuje pismo "Annals of Internal Medicine".


18 mln zł dostanie szpital USK na wyposażenie szpitali tymczasowych

26.11.2020, 15:18

18 mln zł trafi z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku na wyposażenie dwóch szpitali tymczasowych dla pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek (26.11) szpital USK.


Korzystanie z tlenoterapii bez konsultacji z lekarzem może zaszkodzić

26.11.2020, 14:28

Lekarze przestrzegają przed samowolnymi domowymi terapiami tlenem, tymczasem specjalistyczne sklepy medyczne potwierdzają, że coraz więcej klientów kupuje taki sprzęt. Zainteresowanie nie omija także naszego regionu.


14 podlaskich szpitali otrzyma dodatkowy sprzęt do walki z COVID-19

26.11.2020, 13:54

Dodatkowe respiratory, butle z tlenem oraz testy antygenowe trafią do 14 podlaskich szpitali zajmujących się pacjentami zakażonymi koronawirusem.


Według podlaskiego lidera Stowarzyszenia Polska 2050, szpitale tymczasowe nie będą uruchomione w planowanym czasie

25.11.2020, 17:03

Szpitale tymczasowe budowane w regionie pewnie nie zostaną uruchomione w planowanym czasie, bo nie będzie miał w nich kto pracować - ocenia podlaski lider Stowarzyszenia Polska 2050 Łukasz Nazarko.


W podlaskich szpitalach przebywa 860 pacjentów z koronawirusem

25.11.2020, 14:40

860 pacjentów przebywa w szpitalach w Podlaskiem z powodu zakażenia koronawirusem. Zajętych jest 70 ze 107 respiratorów dla chorych z COVID-19 – podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok