Radio Białystok | Wiadomości | Początek adwentu - w kościołach można już kupić wigilijne świece Caritas

Początek adwentu - w kościołach można już kupić wigilijne świece Caritas

autor: Olga Gordiejew

29.11.2020, 07:37, akt. 07:51

To czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W kościele katolickim rozpoczyna się adwent.

źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej
źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej

Przez cztery tygodnie wierni będą rozważać czytania, które zapowiadają przyjście Zbawiciela na świat oraz opisują, co się działo na krótko przed narodzinami Chrystusa. Podczas adwentu w kościołach odprawia się specjalne msze o świcie tzw. roraty.

W kościołach pojawiły się wieńce z czterema świecami - zapalanymi po kolei w każdą z czterech niedziel adwentu. Pierwsza - to także początek nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego. Dominuje wtedy kolor fioletowy, symbolizujący czas pokuty i pojednania z Bogiem.


Początek adwentu to również inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - przedświątecznej kampanii Caritas.

Ta akcja oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W tym roku Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, z których 14 tysięcy trafi na wigilijne stoły w województwie podlaskim.

Od dziś (29.11) świece można będzie kupić w parafiach na terenie całej Archidiecezji Białostockiej.

Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Piotr Zimnoch podkreśla, że pieniądze z tej akcji wspierają potrzebujące dzieci. Przeznaczane są m.in. na pomoc korzystającym ze świetlic, Rodzinnego Domu Dziecka czy ośrodka "Metanoia".

Fundusze zebrane dzięki dystrybucji świec w całej Polsce w tym roku będą przeznaczone na wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.

Idea świątecznej świecy Caritas rozpowszechnia się również poza granicami naszego kraju. Dzięki ofiarności Polaków, biorących udział w ubiegłorocznej edycji akcji, udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych. W tym roku część środków zostanie przeznaczona na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas Diecezji Łomżyńskiej chce zebrać pieniądze na zakup 40 koncentratorów tlenu

28.11.2020, 07:28

Urządzenia będą przeznaczone dla podopiecznych Caritasu i dla pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, a pomysł akcji "Oddychaj!" narodził się spontanicznie - mówi dyrektor łomżyńskiej Caritas ks. Andrzej Mikucki.


Politechnika Białostocka wspiera zbiórkę żywności Caritas

23.11.2020, 17:10

Caritas, ze względu na pandemię nie może prowadzić zbiórek w sklepach. Dlatego Politechnika Białostocka postanowiła pomóc w zebraniu produktów na paczki świąteczne dla potrzebujących mieszkańców regionu.


Ksiądz Wojciech Łazewski otrzymał medal 30-lecia Caritas Polska

12.10.2020, 12:00

Proboszcz parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, były dyrektor Caritas Polska i Caritas w Białymstoku ksiądz Wojciech Łazewski został uhonorowany medalem 30-lecia Caritas Polska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok