Radio Białystok | Wiadomości | Jak powinien wyglądać powrót do aktywności fizycznej po przejściu COVID-19?

Jak powinien wyglądać powrót do aktywności fizycznej po przejściu COVID-19?

autor: Barbara Sokolińska

4.12.2020, 09:04, akt. 18:25

Coraz więcej osób przeszło już zakażenie koronawirusem, w tym również sportowcy. Mimo dobrej kondycji także oni często dotkliwie odczuwają skutki infekcji, nawet po ustąpieniu objawów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Jak powinien wyglądać powrót do aktywności fizycznej po przejściu COVID-19? Relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wśród sportowców, którzy zachorowali na COVID-19 jest kilku siatkarzy BAS-u Białystok. Jak sami twierdzą, chorobę przeszli w miarę łagodnie, a dokuczały im głównie gorączka, utrata smaku i węchu, lekki kaszel czy osłabienie organizmu. Zawodnicy przyznają jednak, że powrót na boisko po ponad 10-dniowej izolacji był trudny – szybko łapała ich zadyszka, a po dłuższych akcjach odczuwali „palenie” w mięśniach.

Trener BAS-u Marek Antoniuk mówi, że choroba i długa przerwa w treningach wpłynęły na formę jego podopiecznych:


Wszyscy dostali indywidualne zalecenia od trenera przygotowania fizycznego do ćwiczeń w domu. Oczywiście ci, co byli zdrowi mieli wykonywać je bezwzględnie, a ci, co byli zakażeni w zależności od tego, jak się czuli, żeby nie eksploatować za bardzo swoich organizmów. Pierwsze treningi po powrocie na halę były wprowadzające, aczkolwiek dość ciężkie i wszyscy byli obolali – mówi Marek Antoniuk.


Jak zatem powinien wyglądać optymalny proces powrotu do treningów po przebyciu COVID-19? Według wojewódzkiej konsultant medycyny sportowej Renaty Bryckiej-Safrończyk jest to kwestia indywidualna i zależy od tego, jak dana osoba przechodziła zakażenie.

Jak podkreśla doktor, nie ma żadnych opracowanych standardów postępowania po przebyciu COVID-19. Renata Brycka-Safrończyk wymienia jednak badania, które jej zdaniem są niezbędne by stwierdzić, czy organizm jest gotowy na wzmożony wysiłek fizyczny:


Po minięciu wszystkich objawów chorobowych, kiedy sportowiec odzyskał siły do podjęcia treningu powinny być wykonane badania kontrolne laboratoryjne krwi – głównie morfologia, parametry stanu zapalnego organizmu, krzepnięcia krwi i zniszczenia komórek mięśniowych (w tym mięśnia sercowego), oraz badanie EKG i rentgen klatki piersiowej – mówi Renata Brycka-Safrończyk.


Ważnym wskaźnikiem jest też samoocena. Zdaniem dr Bryckiej-Safrończyk każdy, kto po przejściu COVID-19 wraca do jakiejkolwiek aktywności fizycznej powinien porównać swoje możliwości wysiłkowe i oddechowe, zakres ruchomości w stawach i siłę mięśniową do tego, co było przed chorobą. Jest to istotne szczególnie w przypadku sportowców-amatorów:


Jest część ludzi, którzy uprawiają sport dla siebie. Oni muszą często sami decydować o tym, kiedy dadzą radę wrócić i czy mają polegać tylko na samoocenie, czy też oprzeć się jeszcze o dodatkową konsultację.


Dr Renata Brycka-Safrończyk uważa także, że po uspokojeniu sytuacji epidemicznej wszystkie dzieci i młodzież uprawiające sport powinny przejść dodatkowe badania. Przymusowa izolacja w domach podczas pierwszej fali pandemii sprawiła, że przybyło bardzo dużo przypadków zaburzeń motorycznych, otyłości i depresji związanych z brakiem ruchu. Cieszę się, że w tej chwili dzieci mogą uczestniczyć w treningach i zawodach sportowych – dodaje dr Brycka-Safrończyk.

Wszyscy, którzy uprawiają sport amatorsko, a przed powrotem do treningów chcieliby sprawdzić swój stan zdrowia po przebyciu COVID-19, powinni zgłosić się do swojego lekarza POZ. Z kolei sportowcy zrzeszeni w klubach mogą udać się w tym celu do przychodni medycyny sportowej.

| red: bs, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Badanie: po ciężkim przebiegu COVID-19 negatywne skutki dla zdrowia utrzymują się

27.11.2020, 08:01

Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon - to wszystko skutki ciężkiego przebiegu COVID-19 i pobytu w szpitalu z powodu tej choroby, wynika z badania, które publikuje pismo "Annals of Internal Medicine".


Jak zadbać o swoją kondycję w czasie pandemii?

25.11.2020, 08:00

Eksperci alarmują, że ponad połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Ma na to wpływ między innymi strach przed koronawirusem czy zamknięte siłownie i baseny. Podpowiadamy jak można ćwiczyć w domu.


Branża fitness oczekuje "odmrożenia" swoich obiektów od soboty oraz wsparcia finansowego

20.10.2020, 18:29

Oczekujemy od państwa otwarcia obiektów fitness najpóźniej od soboty oraz planu finansowego wsparcia. W przeciwnym razie nastąpi fala bankructw i zwolnień w branży zatrudniającej 150 tys. osób - podkreślali przedstawiciele Polskiej Federacji Fitness, Saturn Fitness oraz Xtreme Fitness Gyms.


Aktywność fizyczna w czasie pandemii

25.09.2020, 14:32

Czy w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem powinniśmy rezygnować z aktywności fizycznej w miejscach zamkniętych, a jeśli nie - to jak z tych możliwości korzystać, żeby było bezpiecznie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok