Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie placówki kultury otrzymały rządowe dofinansowanie

Podlaskie placówki kultury otrzymały rządowe dofinansowanie

autor: Adam Dąbrowski, Dorota Sokołowska

10.12.2020, 15:10, akt. 15:22

Więcej koncertów i wydarzeń artystycznych i to w najbliższych dniach. Warto śledzić stronę internetową największego teatru w województwie, bo Teatr Dramatyczny w Białymstoku otrzymał 792 tys. zł jako rekompensatę za utracone przychody liczone rok do roku. Dofinansowanie otrzymały też inne podlaskie placówki kultury.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

To pieniądze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, o które wnioskowała instytucja - mówi dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak

Większość instytucji będzie musiała po prostu zrealizować różnego rodzaju inicjatywy artystyczne, które były określone we wniosku, który został złożony. Każda instytucja składała wniosek indywidualnie, tak samo Teatr Dramatyczny w Białymstoku złożył indywidualny wniosek, gdzie były określone rzeczy, które chcemy zrealizować, które możemy refinansować i na co te pieniądze faktycznie zostaną przeznaczone

- dodaje Piotr Półtorak.

Fundusz Wsparcia Kultury to pomoc finansowa ze strony polskiego rządu, jego budżet to 400 mln zł, a do wsparcia uprawnione są samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną. Na co przeznaczona zostanie ta kwota?

Część tych pieniędzy oczywiście pójdzie na rzeczy, które robiliśmy od marca do końca roku. Natomiast znaczna część pieniędzy absolutnie pójdzie w pracowników teatru. Musimy przygotować w dosyć takim ekspresowym tempie różne inicjatywy artystyczne. Koncert noworoczny, koncert wigilijny, koncert kolęd, różnego rodzaju czytania, między innymi "Opowieść wigilijną", dla dzieci bajki. Mamy miesiąc na to, żeby to wszystko zrobić, bo na chwilę obecną mam informacje takie, że do końca roku musimy te pieniądze wykorzystać

- tłumaczy Piotr Półtorak

Nie tylko Teatr Dramatyczny dostał takie wsparcie. W puli najwyżej ocenionych i o najwyższych przyznanych kwotach dofinansowania znalazła się też Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki.


Wsparcie otrzymały też łomżyńskie placówki

Obie łomżyńskie instytucje kultury, które znalazły się na pierwszej liście Funduszu Wsparcia Kultury, także tym razem otrzymały dotacje. Teatr Lalki i Aktora, który wnioskował o dofinansowanie w wysokości 48 tys. 700 zł., otrzymał dokładnie taką sumę i jest to tyle samo co w tej pierwszej propozycji.

Natomiast Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, której wstępnie przyznano 30 tys. zł, tym razem otrzymała dotacje mniejszą o ponad 2 tys. zł, czyli nieco ponad 27 tys.. Łomżyńska filharmonią jest jednak instytucją współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tylko nieliczni suwalscy artyści i przedstawiciele branży rozrywkowej złożyli wnioski o dotacje do Funduszu Wsparcia Kultury

20.11.2020, 10:30

Discopolowy wykonawca Radosław Liszewski z Sejn ma otrzymać z tego źródła 520 tys. zł, natomiast firma Bajer Media z Suwałk - 377 tys.


Władze województwa podlaskiego chcą w 2021 r. przeznaczyć więcej pieniędzy m.in. na transport i ochronę zdrowia

17.11.2020, 14:50

"Stabilny i prorozwojowy” - tak o propozycji przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego mówi marszałek Artur Kosicki.


Czym jest kultura? Zamieszanie z dofinansowaniem - felieton Doroty Sokołowskiej

15.11.2020, 17:09

Kultura to coś, co zostaje, gdy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś. Te słowa przypominają mi się zawsze, kiedy w sytuacjach kryzysowych - a było takich sporo w ostatnim tygodniu: marsze i marsz, sprawy z raportami dotyczącymi najważniejszych osób w hierarchii kościelnej - trzeba jakoś skomentować.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok