Radio Białystok | Wiadomości | W podlaskich szpitalach przebywa 665 pacjentów zakażonych koronawirusem

W podlaskich szpitalach przebywa 665 pacjentów zakażonych koronawirusem

14.12.2020, 18:05, akt. 18:39

665 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w poniedziałek (14.12) w szpitalach w Podlaskiem, 63 osoby są pod respiratorami - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

To podobne dane do informacji z ostatnich dni. Z informacji urzędu wynika, że dane te w ostatnich dniach tylko nieznacznie się zmieniają.

W regionie jest 1 tys. 614 łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem i 116 respiratorów. Wolnych jest zatem 949 łóżek i 53 respiratory.

Od stycznia szpital w Bielsku Podlaskim będzie częściowo covidowy

Od 10 stycznia 2021 r. częściowo covidowy będzie szpital w Bielsku Podlaskim. Obecnie szpital przyjmował niemal tylko i wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem, od listopada działała jedynie jeszcze ginekologia i oddział położniczo-noworodkowy - poinformowała wicedyrektor szpitala Patrycja Sarnacka.

Po 10 stycznia bielski szpital będzie musiał zapewnić pacjentom z koronawirusem 121 miejsc oraz pięć łóżek intensywnej terapii. Obecnie zapewnia 7 łóżek OIT. 49 łóżek będzie mógł przeznaczyć dla pacjentów z oddziałów: urazowo-ortopedycznego i chirurgii z pododdziałem chirurgii naczyniowej. Na tych oddziałach mają być wznowione zabiegi i operacje.

Jesteśmy w trakcie organizacji. Trzeba powiadomić pacjentów oczekujących na przyjęcie na te oddziały 

- powiedziała Sarnacka. 

Dodała, że ma nadzieję, że pacjenci nie będą się bać zgłaszać do szpitala. Zaznaczyła, że wznowienie zabiegów jest konieczne, bo w niektórych dziedzinach, np. w ortopedii na operacje z endoprotezoplastyki trzeba czekać około roku. Termin 10 stycznia ustalono tak, by pacjenci mogli zgłaszać się do szpitala po okresie świąteczno-noworocznym, a szpital mógł się do tego przygotować.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że wciąż obecnie bielski szpital ma zapewnić 168 łóżek covidowych i siedem intensywnej terapii.

W szpitalu w Zambrowie będzie 8 łóżek dla pacjentów z COVID-19

Urząd poinformował także w poniedziałek (14.12), że na mocy decyzji wojewody, od 10 grudnia w szpitalu powiatowym w Zambrowie ma być 8 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym dwa respiratorowe i dwa intensywnej terapii. Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody poinformowała, że ogółem liczba łóżek covidowych tym szpitalu nie zmienia się. Dotąd w tym szpitalu było 10 łóżek covidowych, w tym dwa intensywnej terapii.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Białymstoku przebywa obecnie 77 pacjentów zakażonych koronawirusem, zajętych jest też 16 respiratorów. Taka sytuacja - z niewielkimi wahaniami - utrzymuje się - podała rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Szpital USK jest szpitalem patronackim pierwszego szpitala tymczasowego, który działa od 10 grudnia na dwóch piętrach w budynku w kompleksie klinik zakaźnych szpitala przy ul. Żurawiej. Kamila Ausztol poinformowała, że w poniedziałek przed południem było tam dwóch pacjentów.

Więcej pacjentów na oddziale covidowym w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku

Na oddziale covidowym w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku obecnie jest 19 pacjentów. 

To o siedmiu więcej niż w piątek 

- poinformował rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o 78 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem - to najmniej spośród regionów. Nie zmarła ani jedna osoba.

W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach liczba pacjentów covidowych nie spada, pomimo mniejszej liczby zachorowań w kraju. Na czterech oddziałach przebywa 76 osób, w tym 11 chorych podłączonych jest do respiratorów. To więcej niż w ubiegłym tygodniu. Placówka ma zakontraktowanych 89 łóżek covidowych. W szpitalu powiatowym w Sejnach z 20 łóżek covidowych 17 jest obecnie zajętych.

źródło: PAP | red: lma, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ opublikowało listę szpitali, w których będzie szczepiony personel placówek medycznych

14.12.2020, 14:48

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek – wskazało w poniedziałek (14.12) Ministerstwo Zdrowia


Szef MZ: prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy "zero"

14.12.2020, 13:30

Najważniejszą grupą szczepień są medycy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, to oznacza możliwość zaszczepiania grupy zerowej. Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy "zero" - mówił szef MZ Adam Niedzielski.


Jak pandemia COVID 19 wpłynęła na białostoczan?

14.12.2020, 08:30

"Celem projektu jest ocena tego długotrwałego wpływu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na populację Białegostoku. Chcemy ocenić występowanie przeciwciał, dowiedzieć się dlaczego niektórzy pacjenci bardzo ciężko przechodzą COVID, a niektórzy praktycznie bezobjawowo" - mówi prof. Anna Moniuszko-Malinowska.


Dr Rajewski: zrezygnujmy z dużych spotkań w okresie świąteczno-noworocznym

13.12.2020, 08:31

Oby życzenia "zdrowia" składane w Sylwestra nie były dla niektórych ostatnimi - powiedział dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Zaapelował, aby w tym roku zrezygnować z dużych spotkań w okresie świątecznym i noworocznym.


Niektóre podlaskie poradnie specjalistyczne przyjmują więcej pacjentów, w innych sytuacja wraca do tej sprzed pandemii

11.12.2020, 16:24

Niektóre poradnie specjalistyczne w regionie przyjmują więcej pacjentów, w innych - sytuacja powoli wraca do tej sprzed pandemii koronawirusa.


W Białymstoku działa już pierwszy szpital tymczasowy

10.12.2020, 16:06

Pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w Białymstoku zaczął przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem. Jednocześnie wojewoda podlaski zgodził się, by Uniwersytecki Szpital Kliniczny zmniejszył liczbę łóżek covidowych o prawie 60.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRa


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok