Radio Białystok | Wiadomości | Wiosną może rozpocząć się gruntowny remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Wiosną może rozpocząć się gruntowny remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku

9.01.2021, 16:55, akt. 17:26

Pod koniec stycznia ma zostać ogłoszony przetarg na remont siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - poinformował teatr. Modernizacja będzie dotyczyła całego budynku, w tym dwóch scen i części administracyjnej.

Przedświąteczny Białystok, fot. Monika Kalicka
Przedświąteczny Białystok, fot. Monika Kalicka

Siedziba Teatru Dramatycznego znajduje się w centrum miasta w budynku wybudowanym w latach 30. XX wieku. Teatr jako Teatr Wojewódzki rozpoczął tam działalność w 1944 roku.

O potrzebie remontu siedziby mówiono od dawna. Teatr szukał środków, by móc rozpocząć inwestycję, która szacowana jest wstępnie na 58 mln zł - powiedziała zastępczyni dyrektora teatru Martyna Zaniewska.


Pod koniec ubiegłego roku nasza inwestycja otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na przebudowę i remont budynku Teatru zostało przeznaczonych 26 milionów złotych. Pozostałe środki będą pochodziły z budżetu województwa podlaskiego. Nasza inwestycja została ujęta w Wieloletniej Prognozie Finansowej - powiedziała Martyna Zaniewska.


Podała, że formalnie inwestycję rozpoczęto pod koniec roku i udało się - jak mówiła - dokonać pierwszych prac geodezyjnych. "W ciągu ostatnich miesięcy pracowaliśmy także z architektami nad aktualizacją dokumentacji projektowej. W związku z wejściem w życie nowej ustawy Prawo Zamówień Publicznych, aktualnie dostosowujemy dokumenty przetargowe do zmienionych realiów prawnych" - dodała.

Stąd plan, by przetarg ogłosić pod koniec stycznia. Martyna Zaniewska wyraziła nadzieję, że uda się go rozstrzygnąć do końca pierwszego kwartału, a remont rozpocząć w II kwartale. Dodała, że termin rozstrzygnięcia zależy m.in. od ewentualnych pytań ze strony zainteresowanych wykonawców. Mówiła, że także dopiero po rozstrzygnięciu będzie można mówić, jaka jest wartość inwestycji.

Jak informował teatr wcześniej, remont będzie odbywał się pod nadzorem konserwatora zabytków, a dotyczyć będzie całości budynku. Zmodernizowane mają być dwie sceny, a także część administracyjna.

Martyna Zaniewska powiedziała, że remont planowany jest minimum na dwa lata. Teatr podczas trwania inwestycji nie zamierza przerywać działalności artystycznej - zapewniła. Mówiła, że harmonogram działań uzależniony jest m.in. od rozstrzygnięcia przetargu. Powiedziała, że w tej chwili planowane jest, aby zagrać pierwszą premierę poza siedzibą już w maju.

Teatr ma przenieść swoją działalność na sceny m.in. Kina Ton i Klubu Garnizonowego w Białymstoku. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10 tys. dokumentów, plakatów i zdjęć zdigitalizowano w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

1.01.2021, 12:12

To jest historia na wyciągnięcie ręki. Kolejnych dziesięć tysięcy dokumentów, plakatów, zdjęć zdigitalizowano w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, a archiwum artystyczne trafiło do sieci i każdy może obejrzeć dokumenty z historii najważniejszej w regionie sceny dramatycznej.


Aktorzy Teatru Dramatycznego w Białymstoku przygotowali koncert "Teatralne kolędowanie" [zdjęcia]

24.12.2020, 11:42

Można będzie pokolędować wspólnie z aktorami Teatru Dramatycznego w Białymstoku.


"Cicho… sza…" – wyjątkowa premiera w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

27.12.2020, 11:30

Zabawna i kolorowa, a przede wszystkim wyciszona i delikatna jest najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego. "Cicho… sza..." to przedstawienie skierowane do dzieci ze spektrum autyzmu.


Po kilkudziesięciu latach Teatr Dramatyczny w Białymstoku przejdzie gruntowny remont

10.12.2020, 08:02

Wygodne i nieskrzypiące fotele, klimatyzacja, oddzielne wejście na Małą Scenę i całkowita przebudowa budynku wewnątrz - modernistyczna perełka Białegostoku, czyli Teatr Dramatyczny może zaczynać remont.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok