Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy pomogą niepełnosprawnym w dotarciu do punktów szczepień

Podlaskie samorządy pomogą niepełnosprawnym w dotarciu do punktów szczepień

14.01.2021, 15:47, akt. 19:12

Samorządy w Podlaskiem przygotowują się do pomocy w dojazdach do punktów szczepień osobom niepełnosprawnym czy takim, które same nie będą mogły tam dotrzeć. Będą też infolinie, gdzie można się zgłaszać z takimi kwestiami. To realizacja poleceń, które wydał 118 podlaskim samorządom wojewoda Bohdan Paszkowski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Gminy mają zrealizować transport do punktów szczepień osobom niepełnosprawnym i tym, które same do punktów szczepień nie będą mogły dotrzeć. Decyzje wojewody w tej sprawie ukazały się w Biuletynie Informacji Publicznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Urząd przypomina na swojej stronie, że rząd dopłaci do przewozu jednej osoby niepełnosprawnej. Kwoty są zróżnicowane.

Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminach miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich – 65 zł, a stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł. Rząd zwróci samorządom 80 proc. stawki przy organizacji tego przewozu. Przy transporcie osób do punktów szczepień gminy mogą korzystać z pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych

– podał urząd wojewódzki.

W wydanych przez wojewodę decyzjach jest też mowa o tym, że w każdej gminie samorząd ma zorganizować i uruchomić infolinię, gdzie będzie można uzyskać informacje związane z transportem do punktów szczepień.

W Suwałkach taka infolinia już powstała. Mieszkańcy mogą dzwonić pod numer 87-563-56-05. Powstała także specjalna zakładka na stronie urzędu miasta "Szczepienia przeciwko COVID-19". Jak poinformował kierownik biura prezydenta Suwałk Kamil Sznel, urząd miejski będzie także nadzorował organizację transportu osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości skorzystania z transportu publicznego do punktów szczepień.

"Należy zgłosić się do urzędu, którego pracownicy zorganizują taki dowóz" – dodał Kamil Sznel. Miasto użyje do tego celu samochodów różnych instytucji miejskich w Suwałkach.

W piątek infolinię (786-812-733) uruchomi Łomża. Jej wiceprezydent Andrzej Stypułkowski poinformował, że będą ją obsługiwać pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Jest przeznaczona głównie dla seniorów, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać. Ma być czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Przygotowania do organizacji dowozu do punktów szczepień organizuje też np. Białystok. W mieście jest powołany zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19.

Eliza Bilewicz-Roszkowska z biura prasowego prezydenta miasta poinformowała w czwartek, że numer telefonu dla zainteresowanych pomocą w transporcie do punktu szczepień ruszy wkrótce. Zaznaczyła, że osoby z niepełnosprawnościami na co dzień korzystają z dowozów organizowanych przez miasto i wiedzą, gdzie po taką pomoc się zgłosić. Na potrzeby przewozów osób niepełnosprawnych w mieście wykorzystywanych jest 11 samochodów. Dodała, że miasto czeka na szczegółowe wytyczne, kto dokładnie i jakie grupy osób będą mogły skorzystać z przewozów do punktów szczepień.

W piątek 15 stycznia w całym kraju rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80 lat, a za tydzień dla seniorów powyżej 70 lat. Ich szczepienia mają się zacząć 25 stycznia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: warto poinformować bliskich nam seniorów o rejestracji na szczepienia

14.01.2021, 15:28

"Warto zapoznać się i zapisać te daty w swoim kalendarzu oraz poinformować o nich bliskich nam seniorów. Rejestracja w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 rusza już jutro!" – napisał premier Morawiecki na Facebooku. Do publikacji dołączył zestaw grafik z informacjami na temat procesu szczepień i rejestracji.


Wiceszef MSWiA: rząd rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia przeciw COVID-19

14.01.2021, 14:37

Rząd na wniosek samorządów rozszerza dofinansowanie transportu na szczepienia; pomoc obejmie m.in. dowóz osób powyżej 70. roku życia mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - poinformował w czwartek (14.01) wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.


Do środy (13.01) przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników oświaty

14.01.2021, 13:01

Do środy (13.01) przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już znane dla 60 tys. osób; wskazują one, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 proc. nauczycieli - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokPoranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
UWAGA!
26.01.2021, 05:27, akt. 27.01.2021, 08:37

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]


Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok