Radio Białystok | Wiadomości | Festiwal filmowy "Żubroffka" przełożono na czerwiec

Festiwal filmowy "Żubroffka" przełożono na czerwiec

14.01.2021, 19:51, akt. 20:00

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", którego 15. edycja, ze względu na pandemię koronawirusa, nie mogła odbyć się w ubiegłym roku, została przełożona na czerwiec tego roku - poinformowali w czwartek (14.01) organizatorzy.

Na konkurs filmy nadesłano z całego świata

Festiwal "Żubroffka", którego ideą jest spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, co roku odbywa się w grudniu, prezentowane są na nim krótkometrażowe filmy z całego świata.

W ubiegłym roku miała odbyć się 15. edycja imprezy, ale organizatorzy - Białostocki Ośrodek Kultury - postanowili przenieść ją na inny termin. Nie chcieli, by festiwal miał jedynie formułę online, bo - jak podkreślali wtedy - w festiwalu chodzi też o spotkanie i oglądanie filmów w kinie.

W czwartek (14.01) organizatorzy poinformowali o nowym terminie festiwalu w dniach 9-13 czerwca. Jak powiedział jeden z organizatorów Maciej Rant z BOK, planowana jest tylko jedna edycja "Żubroffki", ale - jak podkreśla Rant - "konkretna".

W ocenie Ranta, ta data daje realne szanse na to, aby festiwal odbył się w kinie z publicznością i gośćmi z kraju i z zagranicy, co jest najważniejsze. Da to też - jak mówił - możliwość zaprezentowania festiwalu w nowych przestrzeniach jak m.in. pokazy pod chmurką.

Podkreślił też, że czerwcowy termin daje możliwość wielu filmom zaistnienie w "festiwalowym życiu". Podkreślił, że na "Żubroffkę" wyselekcjonowano do konkursu filmy z ponad 3,5 tys. nadesłanych z całego świata.

Tematem przewodnim 15. edycji "Żubroffki" jest wirus

"Żubroffka" będzie odbywała się w formie hybrydowej, pokazy filmów będą zarówno w kinie jak i online. W programie festiwalu nie zabraknie też m.in. spotkań z twórcami, koncertów, warsztatów czy specjalnych pokazów filmów, które zawsze tworzyły "Żubroffkę". 

Zdajemy też sobie sprawę, że wirus będzie nam to utrudniał i być może sytuacja będzie od nas wymagała dużo więcej elastyczności i improwizacji, ale jesteśmy na to gotowi 

- dodał Rant.

Tematem przewodnim 15. edycji "Żubroffki" jest wirus, czynnik - jak podkreślają organizatorzy - "który wszystko wywrócił do góry nogami i zasadniczo wpłynął na całe życie społeczne". 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Organizatorzy muzycznych imprez w Podlaskiem liczą, że uda się je reaktywować

14.01.2021, 15:24

Jak 2021 rok zapowiada się muzycznie? Organizatorzy największych muzycznych imprez w Podlaskiem liczą, że uda się je reaktywować. Jest już termin m.in. Suwałki Blues Festiwal.


Zamiast festiwalu "Żubroffka", pokaz online najlepszych filmów z ubiegłego roku

2.12.2020, 12:10

Nagrodzone krótkie metraże - fabuły, dokumenty, animacje czy teledyski - na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" w środę i czwartek (2-3.12) można oglądać w internecie. W związku z pandemią tegoroczna edycja festiwalu została przełożona.


Festiwal filmowy "Żubroffka" został przeniesiony na przyszły rok

28.11.2020, 16:44

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który co roku na początku grudnia odbywał się w Białymstoku, został przeniesiony na przyszły rok - poinformowali organizatorzy. Powodem jest sytuacja epidemiczna w kraju.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok