Radio Białystok | Wiadomości | Siłownie znajdują sposoby na ominięcie zakazów i funkcjonowanie w czasie pandemii

Siłownie znajdują sposoby na ominięcie zakazów i funkcjonowanie w czasie pandemii

autor: Barbara Sokolińska

22.01.2021, 14:37, akt. 19:29

Przygotowanie do zawodów sportowych, członkostwo w Polskim Związku Przeciągania Liny, czy uczestnictwo w kursach edukacji ruchowej. Siłownie i kluby fitness wciąż znajdują nowe sposoby na ominięcie zakazów i legalne funkcjonowanie w czasie pandemii.

fot. Robert Bońkowski
fot. Robert Bońkowski

Siłownie znajdują sposoby na ominięcie zakazów i funkcjonowanie w czasie pandemii - relacja Barbary Sokolińskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Białymstoku na takich zasadach działa już coraz więcej lokali. Właściciel klubów fitness Pan i Pani Fit Marian Danilczuk podkreśla, że takie rozwiązania są zgodne z obowiązującym prawem:


W tej chwili moje kluby działają na zasadzie centrum szkoleniowego. Działamy jak najbardziej legalnie, dostosowaliśmy się do obowiązujących rozporządzeń. Na dzień dzisiejszy policja i sanepid nie wnoszą żadnych zastrzeżeń do naszej działalności - mówi Marian Danilczuk.


Właściciel siłowni przyznaje, że wykorzystał lukę w prawie, by móc otworzyć swój lokal dla klientów:


Nasze biuro prawne poradziło nam, żebyśmy nie otwierali się tak jak niektórzy na zasadzie strajku przedsiębiorców. Jest taka mała furtka umożliwiająca nam działalność i na tej zasadzie podjęliśmy decyzję, że powinniśmy być lojalni wobec naszych klientów, którzy bardzo mocno naciskali na nas, żebyśmy się otworzyli, żeby oni mogli zadbać o swoje zdrowie. Jest naprawdę wielu klientów, którzy bardzo chcą ćwiczyć - podkreśla Marian Danilczuk.


Z kolei rzecznik podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa informuje, że kontrole na siłowniach są przeprowadzane codziennie, a w razie wątpliwości policjanci informują sanepid:


Kontrole klubów fitness prowadzone są w zasadzie codziennie. Od początku wprowadzenia obostrzeń ponad 700 takich kontroli na terenie województwa było przeprowadzonych. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości. co do naruszeń prawa, to przekazywane są informacje do inspektora sanitarnego, natomiast policjanci ewentualnie też prowadzą czynności wyjaśniające - mówi podinsp. Tomasz Krupa.


Poza kwestią prawną istotne jest bezpieczeństwo korzystania z siłowni w dobie pandemii koronawirusa. Osoby uczęszczające do klubów fitness uważają, że ryzyko zarażenia się jest tam takie same, jak w sklepie czy galerii handlowej i podkreślają, że przestrzegane są tam wszystkie zasady sanitarne. Jednak wyniki wielu badań (w tym symulacja Uniwersytetu Stanforda i Northwestern) wskazują, że ze względu na duże skupiska ludzi na siłowniach do zakażeń koronawirusem może dochodzić tam częściej, niż w innych miejscach.

Aktualne obostrzenia dla branży fitness obowiązują co najmniej do 31 stycznia i prawdopodobnie będą przedłużone. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał wielokrotnie, że siłownie obok restauracji są ostatnimi w kolejności miejscami do ponownego otwarcia.


| red: maj, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nieposłuszeństwo - felieton Marka Gąsiorowskiego

19.01.2021, 17:32

Ogólnopolski protest przedsiębiorców miał o wiele mniejszy zasięg, niż oczekiwali organizatorzy. Miał się rozlać po całej Polsce, a okazało się, że z wielkiej chmury spadł mały deszcz. W naszym regionie idąc tropem tej metafory, było to zaledwie kilka kropel.


Opublikowano rozporządzenie przedłużające obostrzenia i wskazujące kolejność szczepień

15.01.2021, 09:12

W czwartek (14.01) późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br. Wskazano w nim także kolejność szczepień przeciw COVID-19.


Jak zadbać o swoją kondycję w czasie pandemii?

25.11.2020, 08:00

Eksperci alarmują, że ponad połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Ma na to wpływ między innymi strach przed koronawirusem czy zamknięte siłownie i baseny. Podpowiadamy jak można ćwiczyć w domu.


Przedsiębiorcy apelują o odmrożenie gastronomii i fitnessu

22.11.2020, 14:04

O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!
fot. Marcin Mazewski
REGION
5.03.2021, 14:36, akt. 14:40

Do Suchowoli z ZOO trafiła "zebra"
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok