Radio Białystok | Wiadomości | 85-letnia białostoczanka padła ofiarą fałszywego policjanta - straciła 260 tys. zł

85-letnia białostoczanka padła ofiarą fałszywego policjanta - straciła 260 tys. zł

autor: Grzegorz Pilat

22.01.2021, 17:35, akt. 17:54

Nie pomagają policyjne apele i prośby. Złodzieje kolejny raz okradli podlaskich seniorów telefoniczną metodą na wnuczka lub policjanta. M.in. 85-letnia białostoczanka przekazała oszustom aż 260 tys. zł w gotówce. Do podobnego zdarzenia doszło też w Łomży.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

85-latka z Białegostoku, przed tym jak przekazała pieniądze oszustom, odebrała telefon od fałszywego policjanta.

- Oszust poinformował swoją ofiarę, że funkcjonariusze rozpracowują grupę przestępczą związaną z wyłudzaniem pieniędzy z rachunków bankowych. W dalszej rozmowie nakłonił kobietę, by ta wypłaciła wszystkie swoje oszczędności z banku i przekazała osobie, która po te pieniądze przyjdzie. W ten sposób seniorka miała uchronić swoje oszczędności przed przestępcami. Niestety cała ta opowieść okazała się legendą, a rzekomy funkcjonariusz prowadzący akcję specjalną - oszustem. 85-latka przekazała ponad 260 tysięcy złotych - mówi asp. Katarzyna Zarzecka z KMP w Białymstoku.

Z kolei 89-letnia mieszkanka Łomży straciła 30 tysięcy złotych, po tym jak zadzwoniła do niej kobieta, która powiedziała, że jest pracownicą szpitala.

- Oświadczyła, że jej kuzynka potrzebuje 50 tys. zł na kurację ratującą życie. Seniorka poinformowała, że w domu posiada jedynie 30 tys. zł, na co rozmówczyni oświadczyła, że w sumie dobrze się składa, gdyż kuzynka w szpitalu posiada 20 tys. zł. Poinformowała kobietę, że do jej mieszkania przyjdzie zaufana pani mecenas - mówi mł. asp. Justyna Janowska z łomżyńskiej policji.

89-latka dopiero po kilku godzinach zadzwoniła do członków swojej rodziny i wtedy dowiedziała się, że została oszukana.

Ponad 10 tysięcy złotych i biżuterię o dotychczas nieustalonej wartości w ostatnich dniach straciła inna 85-latka z Białegostoku, która uwierzyła fałszywemu telefonicznemu policjantowi, że oznakuje jej kosztowności na komendzie i później wszystko zwróci. Pieniądze i biżuterię przekazała nieznanemu mężczyźnie.

Z danych podlaskich policjantów wynika, że w zeszłym roku metodą na wnuczka lub policjanta złodzieje ukradli od mieszkańców woj. podlaskiego ponad 2 miliony złotych.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak działają telefoniczni oszuści "na wnuczka"? Policjanci tłumaczą

21.01.2021, 12:59

Ponad 2 miliony 100 tys. złotych stracili w zeszłym roku mieszkańcy woj. podlaskiego przekazując pieniądze telefonicznym oszustom podającym się za wnuczków lub policjantów. Udało się odzyskać zaledwie 1/3 tej kwoty.


85-letnia mieszkanka Białegostoku przekazała złodziejom pieniądze i biżuterię

20.01.2021, 13:52

Ponad 100 tys. zł i biżuterię nieznanej wartości przekazała oszustom 85-letnia mieszkanka Białegostoku. To kolejna ofiara złodziei, którzy przez telefon podają się za bliskich członków rodziny i proszą o pieniądze.


Policja znowu ostrzega przed większą aktywnością oszustów "na wnuczka"

1.12.2020, 14:10

Po raz kolejny w Podlaskiem uaktywnili się oszuści działający metodą "na wnuczka" - przestrzegają policjanci. W poniedziałek (30.11) takie próby notowano w Białymstoku, we wtorek (1.12) w Suwałkach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok