Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku ponownie wnioskuje o wycinkę drzew w pobliżu lotniska na Krywlanach

Prezydent Białegostoku ponownie wnioskuje o wycinkę drzew w pobliżu lotniska na Krywlanach

autor: Adam Janczewski

25.01.2021, 19:13, akt. 19:27

Białostoccy urzędnicy nie rezygnują z planów wycinki w lesie Solnickim. Dotyczą one ponad 14 tys. drzew, które stanowią przeszkody w ruchu lotniczym.

Lotnisko, fot. Wojciech Szubzda
Lotnisko, fot. Wojciech Szubzda

Prezydent Białegostoku ponownie wnioskuje o wycinkę drzew w pobliżu lotniska na Krywlanach - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Las znajduje się wokół lotniska na Krywlanach, przez co nie można korzystać z pełnej długości położonego tam pasa startowego. Już druga decyzja prezydenta miasta w tej sprawie trafiła do Nadleśnictwa Dojlidy, które zarządza terenem. Leśnicy od pierwszej odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ubiegłym roku. Wskazywali wiele uchybień - m.in. niedokładne oszacowanie drzew do wycięcia. SKO to odwołanie uwzględniło i decyzję wstrzymano.

Prezydent ponownie wydał taką decyzję - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jarosław Krawczyk.

Prezydent Białegostoku 24 grudnia 2020 r. wydał decyzje o usunięciu drzew, które to drzewa są przeszkodami lotniczymi w pobliżu lotniska Krywlany. Decyzja ta została skierowana do Nadleśnictwa Dojlidy, które zarządza tamtym terenem. Oczywiście Nadleśnictwo ponownie zaskarżyło tę decyzję. Skierowało wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego 

- mówi rzecznik. 

Leśnicy w odwołaniu do SKO argumentują teraz, że decyzja wydana przez prezydenta Białegostoku zawiera błędy formalne i prawne. Wskazują  między innymi, że w dokumencie powoływano się na nieodpowiednie konwencje prawa lotniczego, brakuje w nim załączników, a także nie było odpowiednich konsultacji społecznych w tej sprawie.


Będą wycinane kolejne drzewa na potrzeby lotniska ???? w Białymstoku ???? Otrzymaliśmy decyzję Prezydenta Miasta...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Dojlidy, Lasy Państwowe Poniedziałek, 25 stycznia 2021


Na rozpatrzenie tych kwestii Samorządowe Kolegium Odwoławcze ma miesiąc - mówi Urszula Boublej z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Kolegium może naszą decyzję utrzymać w mocy, uchylić, przekazać do ponownego rozpatrzenia lub umorzyć. A jednocześnie strony postępowania, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, mogą złożyć sprzeciw lub skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

- mówi Urszula Boublej. 

Utwardzony pas startowy o  długości 1350 m i szerokości 30 m, powstał na Krywlanach w 2018 roku. Od tego czasu nie można w pełni korzystać z jego parametrów bo start i lądowanie samolotów utrudniają rosnące w pobliżu drzewa.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SKO uchyliło decyzję prezydenta Białegostoku dotyczącą usunięcia przeszkód lotniczych na Krywlanach

12.11.2020, 14:24

Nie tak szybko, jak niektórzy tego oczekują, będzie można korzystać z pełnej długości pasa startowego na Krywlanach.


Leśnicy złożyli odwołanie od decyzji prezydenta Białegostoku ws. planowanej wycinki w Lesie Solnickim

30.09.2020, 07:14

Oceniają, że dokument wydany przez Urząd Miejski w Białymstoku ma błędy formalne i nie jest precyzyjny. Nadleśnictwo Dojlidy złożyło odwołanie od decyzji prezydenta miasta w sprawie planowanej wycinki drzew w Lesie Solnickim przy lotnisku na Krywlanach.


Będą rozmowy nt. planowanej wycinki Lasu Solnickiego w Białymstoku - zapewniają urzędnicy

27.09.2020, 13:23

Wkrótce będzie wyznaczony termin rozmów w sprawie planowanej wycinki Lasu Solnickiego w pobliżu białostockiego lotniska. Zapewniają o tym urzędnicy, po tym, jak takiej dyskusji domagali się miejscy społecznicy.


Petycja do władz Białegostoku ws. wycinki lasu wokół lotniska Krywlany

8.09.2020, 16:02

Blisko 2,5 tys. osób podpisało się pod petycją do władz Białegostoku, sprzeciwiając się planom wycinki części lasu wokół lotniska Krywlany. Wycinka obejmująca ponad 15 tys. drzew w Lesie Solnickim ma pozwolić na wykorzystanie w pełnej długości pasa startowego dla małych samolotów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok