Radio Białystok | Wiadomości | Sąd utrzymał kary po 15 lat więzienia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

Sąd utrzymał kary po 15 lat więzienia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

5.02.2021, 09:41, akt. 14:01

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek kary 15 lat więzienia dla dwóch mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej, którą chcieli okraść. Sędzia ocenił, że choć celem był napad i rabunek, to sprawcy działali z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Białostocki sąd utrzymał wyrok 15 lat więzienia w sprawie zabójstwa staruszki w Czarnej Białostockiej - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sprawa dotyczyła zabójstwa z grudnia 2018 r.

Do zabójstwa doszło pod koniec grudnia 2018 r. Zwłoki samotnie mieszkającej kobiety znaleźli w jej mieszkaniu sąsiedzi. Dwa tygodnie później policja zatrzymała pierwszego z podejrzanych, niedługo potem drugi, wraz z obrońcą, zgłosił się do prokuratury.

Z ustaleń śledztwa wynika, że staruszka została przez napastników skrępowana, do ust wepchnięto jej knebel, który po zaciśnięciu doprowadził do uduszenia. Sprawcy zabrali z mieszkania nieustaloną kwotę pieniędzy i papierosy, którymi kobieta handlowała.

Prokuratura przyjęła w akcie oskarżenia, że sprawcy działali z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, chciała kar po 25 lat więzienia.


Sąd uznał, że oskarżeni działali z zamiarem ewentualnym

Białostocki sąd okręgowy obu oskarżonych uznał za winnych, ale ocenił, że działali z zamiarem ewentualnym. Oznacza to, że przestępstwo miało cel rabunkowy (chodziło o pieniądze i papierosy), ale działając w brutalny sposób wobec 80-letniej, z trudem poruszającej się kobiety, którą siłą rzucili na łóżko i zakneblowali, powinni byli przewidzieć, że może się to zakończyć zgonem przez uduszenie. Orzeczono kary po 15 lat więzienia. Apelacje złożyły obie strony.

Prokuratura chciała podwyższenia kar do 25 lat więzienia i przyjęcia przez sąd, że oskarżeni działali z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, ewentualnie - w razie utrzymania przez sąd kary 15 lat więzienia decyzji sądu - że o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazani będą mogli ubiegać się po 12 latach.

Adwokaci przekonywali, że nie było działań zmierzających do zabójstwa, a gdy oskarżeni wychodzili z mieszkania - kobieta jeszcze żyła. Chcieli innej kwalifikacji prawnej, tzn. uznania przez sąd, iż doszło do rozboju (ewentualnie pobicia ze skutkiem śmiertelnym lub nawet nieumyślnego spowodowania śmierci), łagodniejszej kary przy obecnych zarzutach lub uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do pierwszej instancji.


Kary po 15 lat więzienia utrzymane

Sąd apelacyjny odwołania obu stron uznał za bezzasadne i kary po 15 lat więzienia za zabójstwo utrzymał. Zgodził się też z oceną pierwszej instancji, że choć celem był napad rabunkowy, to sprawcy działali z zamiarem ewentualnym zabójstwa staruszki.

Sędzia Leszek Kulik przypominał w ustnym uzasadnieniu wyroku, że kobieta została zakneblowana i dusiła się, była dociskana siłą do łóżka. 


Powszechnie wiadomym jest, że tego rodzaju działania, a w szczególności kneblowanie, a więc odcinanie dopływu powietrza do płuc, prowadzą do śmierci człowieka i obaj oskarżeni mieli tego świadomość. Przewidywali zatem, że ich działania doprowadzą do śmierci pokrzywdzonej i na taki skutek godzili się - mówił sędzia Kulik.


Sędzia zwracał uwagę na bardzo ograniczone możliwości obrony ze strony schorowanej, starszej kobiety oraz na to, że sprawcy przewidywali opór i konieczność użycia przemocy - mieli ze sobą szmatę, która posłużyła im do zakneblowania.

Odnosząc się do kary, sąd zwrócił uwagę, że oprócz okoliczności obciążających były jednak i te przemawiające na ich korzyść, np. to, że w trakcie procesu przyznali się (choć nie do zbrodni zabójstwa) i opisali przebieg zdarzenia.

Wyrok jest prawomocny.

źródło: PAP | red: bs, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Apelacje w procesie oskarżonych o zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

4.02.2021, 14:22

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (04.02) proces odwoławczy dwóch mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej, którą chcieli okraść. W pierwszej instancji zostali skazani na 15 lat więzienia; apelacje złożyły obie strony. Wyrok - w piątek (05.02).


Po 15 lat więzienia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

30.09.2020, 17:44

Na kary po 15 lat więzienia skazał w środę (30.09) Sąd Okręgowy w Białymstoku dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej, którą chcieli okraść. Prokuratura żądała kar po 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.


Proces ws. zabójstwa staruszki - ostatni świadek i biegli do przesłuchania w sierpniu

3.06.2020, 12:27

Do końca sierpnia Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył w środę (3.06) proces dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej. Chce wtedy przesłuchać ostatniego świadka wskazanego przez prokuraturę oraz biegłych psychologów i psychiatrów.


Rozpoczął się proces ws. zabójstwa 80-letniej kobiety w Czarnej Białostockiej

1.06.2020, 15:42

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek (1.06) proces dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej. Do zbrodni doszło w jej mieszkaniu; według śledczych motyw był rabunkowy.


Jest akt oskarżenia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

4.05.2020, 12:50

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej kobiety. Do zbrodni doszło w jej mieszkaniu w Czarnej Białostockiej; według śledczych, motyw był rabunkowy. Oskarżonym grozi dożywocie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok