Radio Białystok | Wiadomości | Radni Białegostoku niezadowoleni ze stanu odśnieżenia miasta

Radni Białegostoku niezadowoleni ze stanu odśnieżenia miasta

autor: Edyta Wołosik

17.02.2021, 09:12, akt. 10:41

O 170 wzrosła liczba kolizji, do jakich doszło w Białymstoku w pierwszej połowie lutego, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Najwięcej zdarzeń - prawie 70 - policja odnotowała 5 lutego.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Radni dyskutowali o problemach z odśnieżaniem w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Policyjne statystyki przedstawiono na posiedzeniu Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa Rady Miasta Białegostoku. Radni dyskutowali o problemach z odśnieżaniem. Szukali rozwiązań, ale też dziękowali mieszkańcom za akcje odśnieżania, m.in. Polskiemu Radiu Białystok za odśnieżenie ulicy Świerkowej.

Radni analizowali to, co działo się od początku roku do chwili obecnej na białostockich ulicach i chodnikach. Jak mówi przewodniczący Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa radny Paweł Myszkowski: "było niebezpiecznie przez nagromadzone masy lodu".

Strażnicy miejscy przyjęli m.in. blisko 800 zgłoszeń dotyczących nieodśnieżonych, a oblodzonych jezdni, ponad 330 dotyczących nieodśnieżonych chodników - mówi komendant Straży Miejskiej w Białymstoku Krzysztof Kolenda.  
W ciągu półtora miesiąca tego roku doszło do ponad 370 kolizji. Najwięcej w ciągu komunikacyjnym: Antoniukowska - Antoniuk Fabryczny - Produkcyjna. 

"Były tam 24 zdarzenia, a w tym samym czasie w ubiegłym roku - 7" - mówi komisarz Robert Pawlak z białostockiej policji.

Od początku stycznia do połowy lutego wszystkich kolizji było w Białymstoku o 90 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak biorąc pod uwagę dane jedynie z pierwszej połowy lutego, to w tym roku kolizji było o prawie 170 więcej. 

Dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego Andrzej Karolski mówi, że to skutek tego, jaką mamy zimę, bo pokrywa śnieżna sięgała w tym roku ponad 40 centymetrów, a rok temu zaledwie trzech.

Radni zgodnie stwierdzili, że nie usprawiedliwia to jednak braku skutecznych działań firm odpowiedzialnych za odśnieżanie. Radny Paweł Myszkowski mówił, że skoro nie można w tym roku liczyć na firmy, to warto podziękować innym: "mieszkańcom, którzy sami podejmowali inicjatywy, czyli np. ekipie Polskiego Radia Białystok, która odśnieżała ulicę Świerkową".Temat tego, co dzieje się tej zimy na ulicach i chodnikach wróci na poniedziałkowej sesji. Władze miasta mają przedstawić informację na ten temat.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mimo interwencyjnego odśnieżania po białostockich ulicach wciąż jeździ się ciężko

15.02.2021, 16:27

Miała być intensywna akcja weekendowego odśnieżania miasta, tymczasem białostoccy urzędnicy przyznają, że stan dróg poprawił się nieznacznie.


Czym sypnąć lód, by nie wywinąć orła - eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego [zdjęcia]

15.02.2021, 08:43

Śnieg w ostatnich tygodniach sypie i sypie, a miasto Białystok nie sypie. Nasi eksperymentatorzy Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili nie wsypując drogowców (bo podobno nie mają soli) poeksperymentować z innymi specyfikami zwiększającymi (w teorii) przyczepność.


Po prawie trzech dobach nieprzerwanej akcji odśnieżania w Białymstoku wciąż są utrudnienia

14.02.2021, 15:24

Główne ulice są czarne, ale na mniejszych nadal są lodowe koleiny, kałuże i błoto pośniegowe. Po prawie trzech dobach nieprzerwanej akcji interwencyjnego odśnieżania ulic w Białymstoku kierowcy nadal napotykają na spore utrudnienia w bezpiecznym poruszaniu się po mieście.


Weekendowe odśnieżanie Białegostoku - akcja będzie trwała 24 godziny na dobę

13.02.2021, 11:02

Kilkadziesiąt białostockich ulic, które najbardziej wymagają odśnieżenia, bo zalega na nich śnieg i lód zostanie w weekend oczyszczonych - informuje miasto. Akcja interwencyjnego odśnieżania odbywa się w trybie ciągłym - 24 godziny na dobę.


Apel posła Pawła Krutula do wojewody podlaskiego o pomoc w odśnieżaniu Białegostoku

12.02.2021, 15:33

Potrzebne jest wsparcie, by na białostockich ulicach i chodnikach przywrócić poczucie bezpieczeństwa. Tak uważa poseł Lewicy Paweł Krutul, który skierował w piątek (12.02) apel do wojewody podlaskiego, by ten pomógł władzom miasta w odśnieżaniu.


Łopaty do śniegu i sanki - to jedne z najbardziej pożądanych produktów

12.02.2021, 15:26

Wyjątkowo śnieżna i mroźna zima sprawiła, że nie zawsze sezonowe artykuły można dostać od ręki.


Lepsze warunki jazdy w Białymstoku dopiero po odwilży - wynika z wyjaśnień władz miasta

11.02.2021, 10:53

"Pracujemy nad rozwiązaniem na przyszły sezon, ten niestety jest stracony, będziemy się męczyć zanim temperatura nie wzrośnie" - tak prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski skomentował na Twitterze pracę firm odśnieżających miasto.


Białostoccy radni dyskutowali o problemach z odśnieżaniem ulic i chodników

10.02.2021, 19:40

Konieczność większej kontroli nad firmami, które wygrywają przetargi, nakładanie wyższych kar, a być może - w przyszłości - powołania spółki komunalnej, nad którą nadzór będą mieć władze miasta. M.in. takie propozycje mają radni z Komisji Infrastruktury Komunalnej. Dyskutowali oni o problemach z odśnieżaniem ulic i chodników w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok