Radio Białystok | Wiadomości | Lepsze warunki jazdy w Białymstoku dopiero po odwilży - wynika z wyjaśnień władz miasta

Lepsze warunki jazdy w Białymstoku dopiero po odwilży - wynika z wyjaśnień władz miasta

autor: Grzegorz Pilat

11.02.2021, 10:53, akt. 14:01

"Pracujemy nad rozwiązaniem na przyszły sezon, ten niestety jest stracony, będziemy się męczyć zanim temperatura nie wzrośnie" - tak prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski skomentował na Twitterze pracę firm odśnieżających miasto.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka



Od kilku dni dwie spółki odpowiedzialne za doprowadzenie ulic do porządku, zdaniem zdecydowanej większości kierowców, nie radzą sobie z ich uprzątnięciem. Jak się dowiedzieliśmy - to efekt m.in. braku soli w magazynach tych firm.



Białostoccy radni dyskutowali o problemach z odśnieżaniem ulic i chodników



Czy w związku z tym białostoccy kierowcy wciąż będą czekać na całkowicie odśnieżone ulice? Wszystko wskazuje na to, że tak.

- Stoimy przed wyborem - albo takie, zdajemy sobie sprawę, niedoskonałe odśnieżanie ulic albo żadne. Wszystko dlatego, że w tej chwili w Polsce nie ma firm, które byłyby w stanie przejąć zadanie odśnieżania miasta. Decydują o tym konieczności dysponowania odpowiednim sprzętem, odpowiednią ilością soli, piasku i innych środków, które usuwają śliskość z jezdni - mówi rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.

Dlatego wszystko wskazuje na to, że białostoccy kierowcy będą musieli radzić sobie z oblodzonymi ulicami do odwilży.

- Szukamy rozwiązań, które pomogą przetrwać ten trudny czas. Ułatwią poruszanie się po mieście. Jednak na ten sezon musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ miasto nie ma możliwości wyboru. Jedyne co możemy w tej chwili zrobić, to wyciągnąć wnioski na przyszłość i już w tej chwili pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą uniknąć podobnej sytuacji w kolejnych latach - dodaje Urszula Boublej.

W związku z sytuacją w mieście prezydent Białegostoku zobowiązał firmy do całodobowego oczyszczania miasta, w tym m.in. oczyszczania skrzyżowań, ulic, chodników i parkingów.

Białostoccy urzędnicy nałożyli na firmy odśnieżające miasto dotychczas ponad 400 tys. zł kar. Zapowiadają kolejne.

Jak się okazuje, spółki odpowiedzialne za zimowe oczyszczanie miasta były już karane przez UOKiK w 2014 roku za zmowę cenową i za brak wywiązywania się z obowiązków.

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni dyskutowali o problemach z odśnieżaniem ulic i chodników

10.02.2021, 19:40

Konieczność większej kontroli nad firmami, które wygrywają przetargi, nakładanie wyższych kar, a być może - w przyszłości - powołania spółki komunalnej, nad którą nadzór będą mieć władze miasta. M.in. takie propozycje mają radni z Komisji Infrastruktury Komunalnej. Dyskutowali oni o problemach z odśnieżaniem ulic i chodników w Białymstoku.


Zabrakło soli - felieton Marka Gąsiorowskiego

5.02.2021, 17:04

Po raz pierwszy od kilku lat zawitała do nas mroźna i śnieżna zima. To niby nic nadzwyczajnego w naszej strefie klimatycznej, ale taka zima, jaką mamy teraz, to taki nieproszony gość. Ale nawet taki gość swoje prawa ma.


Trudne warunki drogowe w Podlaskiem. Będą kolejne kary za złe odśnieżanie Białegostoku [wideo]

5.02.2021, 07:59

Ulice są białe, śliskie i bez śladów używania pisaku lub soli – ponad dobę po śnieżycy, która dotknęła w czwartek (4.02) Białystok, drogi są nadal w fatalnym stanie. To ocena nie tylko kierowców, ale i miejskich urzędników, którzy zamierzają ukarać firmy odpowiedzialne za odśnieżanie miasta.


Kolejny atak zimy w Podlaskiem - znowu trudne warunki na drogach

4.02.2021, 07:24

Bardzo trudne warunki jazdy panują we czwartek (4.02) na podlaskich drogach. Po przymrozkach w nocy i opadach śniegu większość ulic w Białymstoku i dróg w regionie jest zaśnieżonych, a pod warstwą mokrego śniegu miejscami zalega lód.


Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

26.01.2021, 05:27

Przez ciężki śnieg, który oblepia linie energetyczne i drzewa, które spadają na przewody, tysiące odbiorców w Podlaskiem nie ma prądu. Do tej pory w regionie spadło około 40 cm śniegu.


Trudne warunki na drogach - w regionie doszło do kilku wypadków [zdjęcia, wideo]

16.01.2021, 12:52

Fatalne warunki panowały w sobotę (16.01) na podlaskich drogach. Jazdę utrudniał padający śnieg, a na ulicach wciąż jest ślisko. Policjanci apelują o ostrożność.


Ślisko na drogach i chodnikach - śnieg z deszczem w Podlaskiem

12.05.2020, 06:52

Na drogach i chodnikach w regionie może być ślisko. Mimo, że mamy prawie połowę maja - w Podlaskiem w nocy padał i również teraz pada deszcz ze śniegiem.


Kierowcy w Białymstoku mają szansę nauczyć się jazdy w trudnych warunkach

12.10.2019, 11:45

To okazja, aby nauczyć się bezpiecznej jazdy samochodem, nawet w trudnych warunkach.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





Podlaskie To Tu














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok