Radio Białystok | Wiadomości | Premier Mateusz Morawiecki przedstawił Krajowy Plan Odbudowy

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił Krajowy Plan Odbudowy

26.02.2021, 18:22, akt. 23:08

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć filarów Krajowego Planu Odbudowy.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Adam Guz/ KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Adam Guz/ KPRM

Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef rządu, "zwycięzcami będą ci, którzy lepiej potrafią się odnaleźć w świecie po COVID-19, lepiej zadbać o swój stan finansów publicznych i o ich stabilność, a jednocześnie wyasygnować duże kwoty na inwestycje".

Plan opiera się o wykorzystanie funduszy unijnych, które trafią do naszego kraju w ramach obowiązującego budżetu Wspólnoty. Do 2026 roku Polska otrzyma niemal 24 miliardy euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 miliardy euro w formie ewentualnych pożyczek.

Pierwszym filarem Krajowego Planu Odbudowy jest podniesienie produktywności i wydajności oraz odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki po kryzysie. Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd chce, "żeby Polacy więcej zarabiali, żeby ich praca była jak najbardziej produktywna i żeby dzięki temu więcej inwestowali w polską gospodarkę".

Drugim filarem KPO jest cyfryzacja gospodarki. Zdaniem premiera również mechanizacja, automatyzacja i digitalizacja mogą "prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na takie wstrząsy jak pandemia".

Trzeci filar Planu to inwestycje w ochronę zdrowia. Premier podkreślił, że służba zdrowia musi być gotowa nie tylko na walkę z COVID-19, lecz także na wyzwania po pokonaniu pandemii. Rząd chce osiągnąć jak największą dostępność usług zdrowotnych. Na ten cel - z samego tylko Krajowego Planu Odbudowy - przekazane zostanie 20 miliardów złotych.

Czwarty filar przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego to rozwój mobilności, wsparcie ochrony klimatu, niskoemisyjnego transportu, kolei i inwestycji rozwojowych. Na ten cel przekazanych zostanie około 25 miliardów złotych.

Ostatnim filarem Krajowego Planu Odbudowy są inwestycje w transformację energetyczną na kwotę ponad 250 miliardów złotych. "Te inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą nam również w budowie polskiej konkurencyjności" - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił podczas konferencji prasowej, że Krajowy Plan Odbudowy to "przedsionek do Polskiego Nowego Ładu". W jego ramach przebudowane mają zostać finanse publiczne i system podatkowy. Pojawią się również inwestycje w edukację. Wsparcie Krajowego Programu Odbudowy wykorzystane zostanie również przy inwestycjach, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej. Środki mają trafiać do wszystkich gmin i powiatów.

Projekt Krajowego Planu Odbudowy został przekazany dziś do konsultacji społecznych. Zakończą się one 2 kwietnia, a w ich ramach odbędą się trzy debaty nad obszarami wsparcia - 2, 4, i 9 marca. Harmonogram i formularze do zapisów na konsultacje można znaleźć na rządowej stronie Krajowego Planu Odbudowy. Debaty będą transmitowane również na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas konferencji inaugurującej konsultacje premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że KPO to istotny filar programu gospodarczego jego rządu, którego szczegóły zostaną niedługo przedstawione.

źródło: IAR | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy z regionu złożyli ponad dwa tysiące wniosków o wsparcie z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

16.02.2021, 18:01

Ponad dwa tysiące wniosków wpłynęło od podlaskich firm w konkursie na dotacje na kapitał obrotowy, na bieżące potrzeby i wydatki w walce ze skutkami koronawirusa w gospodarce - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku. We wtorek (16.02) zakończył się nabór w tym konkursie.


Waldemar Buda: W pandemii udało się utrzymać większość miejsc pracy

16.02.2021, 16:57

W pandemii udało się utrzymać większość miejsc pracy w Polsce - mówił we wtorek (16.02) po południu w Białymstoku wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wiceminister mówił o tym na konferencji prasowej w białostockiej firmie Biacomex, która kilkakrotnie skorzystała z różnych tarcz finansowych, by przetrwać skutki gospodarcze pandemii koronawirusa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok