Radio Białystok | Wiadomości | Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce

Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce

4.03.2021, 07:36, akt. 07:52

4 marca mija rok odkąd wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2. Od tego czasu zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób, z których 44 360 zmarło.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Edyta Wołosik pytała białostoczan m.in. o to, na co głównie pandemia ma wpływ w ich życiu | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona u osób dorosłych m.in. gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem, ale może przebiegać bez objawów lub przy niewielkim ich nasileniu.


Koronawirus pojawił się w grudniu 2019 r. w chińskim Wuhan

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 14 stycznia 2020 r. ostrzegała przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach.

Dwa tygodnie później, 29 stycznia 2020 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie uruchomiona została linia diagnostyczna umożliwiająca wykonywanie w kraju badań molekularnych w kierunku SARS-CoV-2. Ta możliwości badań w kraju przydała się jeszcze w styczniu ubiegłego roku, gdy z Wuhan ewakuowano grupę polskich obywateli.

30 stycznia 2020 WHO oceniła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Ostatecznie 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa, alarmując o stale rosnących zakażeniach.


Pierwsze zachorowania w Europie wykryto pod koniec stycznia 2020

Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie dotyczyły zachorowań importowanych z Chin do Francji (przypadek wykryty 24 stycznia), Niemiec (wykryty 28 stycznia), Finlandii (wykryty 29 stycznia) i Wielkiej Brytanii (wykryty 6 lutego).

27 lutego ubiegłego roku w Polsce COVID-19 został formalnie włączony na listę chorób zakaźnych. Stało się to na mocy rozporządzenia ministra zdrowia. Kilka dni później - 2 marca 2020 r. - Sejm uchwalił Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.


4 marca 2020 odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

O potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca 2020 r. Ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że zakażony jest pacjent z województwa lubuskiego, hospitalizowany w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski autobusem z Niemiec, z Westfalii.

Stan zagrożenia epidemicznego został ogłoszony rozporządzeniem Ministra Zdrowia 13 marca 2020 r., a 20 marca wprowadzono stan epidemii.


Szczepienia rozpoczęły się pod koniec grudnia ubiegłego roku

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 r. W pierwszej kolejności szczepiono m.in. medyków. Do Polski trafiło dotąd 4 466 360 dawek, z których 3 698 700 dostarczono do punktów szczepień. Dotychczas wykonano 3 465 576 szczepień, z czego 1 214 741 mln drugą dawką.

Dopuszczone w UE, a co za tym idzie stosowane w Polsce, są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wszystkie trzy preparaty podaje się w dwóch dawkach.


Obostrzenia wpłynęły na życie codzienne Polaków

Przez miniony rok kolejne wydawane rozporządzenia Rady Ministrów, ale także m.in. ministra zdrowia czy resortu edukacji regulują kwestię ograniczeń i restrykcji, w tym np. kwarantanny, obowiązku zasłaniania nosa i ust, zdalnej nauki; funkcjonowania kin, teatrów i muzeów, działania obiektów handlowych, hotelowych czy sportowych, gastronomii; imprez masowych, zgromadzeń czy sprawowania kultu religijnego.

Na mocy ostatnich regulacji prawnych, aktualnie obowiązują m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach. Istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką, nie można stosować w tym celu szalików, kominów, chust i bandan, a przyłbice mogą być używane jedynie dodatkowo, oprócz maseczki. W klasach I-III nauka prowadzona jest w trybie stacjonarnym. Uczniowie z klas IV-VIII i kształcący się w szkołach ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski od połowy lutego informuje, że widoczna jest trzecia fala epidemii. Widać kontynuację trendu wzrostowego liczby nowych zachorowań, rośnie także liczba zakażonych osób wymagających hospitalizacji. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa aktualnie ok. 15,5 tys. chorych. Obawy ekspertów budzą m.in. mutacje koronawirusa i ich zakaźność. W Polsce monitorowany jest m.in. wariant brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

3.03.2021, 11:10

Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w Polsce szczepionkę na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax.


Rośnie liczba zakażeń - w kraju blisko 16 tysięcy nowych przypadków, w Podlaskiem - 461

3.03.2021, 10:40

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 15 698 osób, zmarło 309 chorych - podało w środę (3.03) Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych przypadków jest na Mazowszu – 2750, najmniej w woj. opolskim - 208.


Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 kolejnych grup nauczycieli

2.03.2021, 11:02

Od godz. 8.00 trwa rejestracja na szczepienia kolejnych grup nauczycieli. Zapisy potrwają do środy, do końca dnia – przypomniało we wtorek (2.03) Ministerstwo Edukacji i Nauki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok