Radio Białystok | Wiadomości | Szefowa EMA: nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi

Szefowa EMA: nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi

16.03.2021, 14:41, akt. 15:08

Szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała we wtorek (16.03), że obecnie nie ma wskazań, iż szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Korzyści z przyjęcia szczepionki są wyższe, niż związane z tym ryzyko"

Cooke zapewniła, że EMA bada wszystkie zgłoszone przypadki stanów zakrzepowo-zatorowych i poinformuje o wynikach swoich badań.

Jeśli szczepione są miliony ludzi, to jest nieuchronne, że pojawiają się rzadkie i poważne incydenty chorób (...) po szczepieniu. Naszą rolą jest, aby zapewnić, że podejrzane reakcje są szybko analizowane, by odpowiedzieć na pytanie, czy to efekt uboczny szczepionki, czy koincydencja 

- powiedziała szefowa EMA.

Wskazała, że EMA dalej uważa, iż korzyści z przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 są wyższe, niż związane z tym ryzyko. 


Szefowa EMA: wszystkie szczepionki powodują efekty uboczne u podobnej liczby osób

Wszystkie szczepionki na COVID-19, które są obecnie stosowane, powodują efekty uboczne u podobnej liczby osób - oznajmiła we wtorek (16.03) na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Przyglądamy się efektom ubocznym powodowanym przez wszystkie szczepionki. Aktualnie skupiamy uwagę (...) na AstraZenece, ale przypatrywaliśmy się liczbom związanym ze wszystkimi szczepionkami, które są w obiegu. Wydaje się, że są podobne liczby przychodzące z całego świata, ale to jest coś co będzie musiało zostać ocenione przez nasz komitet 

- powiedziała.

Cooke odpowiadała na pytanie, czy jej instytucja ma informacje na temat zakrzepów powodowanych przez preparaty na COVID-19 firm BioNTech-Pfizer i Moderna. 


Decyzja w sprawie wstrzymania szczepienia preparatem AstraZeneki należy do państw

Decyzja w sprawie wstrzymania szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneki należy do władz poszczególnych państw - oświadczyła we wtorek (16.03) na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Decyzje podejmowane na poziomie państw narodowych opierają się na informacjach dostępnych na poziomie tych państw. Jest to prerogatywa tych państw, żeby tak robić. Naszym zadaniem jest skupienie się na naukowych aspektach. Ustaleniu, czy istnieje przyczynowy związek między szczepieniem, a wystąpieniem niepożądanych efektów 

- oznajmiła Cooke. 


źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bohdan Paszkowski

16.03.2021, 08:16

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


prof. Joanna Zajkowska

15.03.2021, 08:20

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.


Ozdrowieńcy będą szczepieni po 6 miesiącach od zakażenia i jedną dawką

4.03.2021, 15:09

Osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia jedną dawką szczepionki - poinformował w czwartek (04.03) szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej.


Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

3.03.2021, 11:10

Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w Polsce szczepionkę na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax.


MZ: seniorzy od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca

26.02.2021, 13:22

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca - poinformował w piątek (26.02) na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że ta zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
POLICJA
17.05.2021, 14:54, akt. 17:14

Policyjne patrole znów na wodzieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok