Radio Białystok | Wiadomości | Wysokie Mazowieckie i powiat siemiatycki wysoko w rankingu kondycji finansowej samorządów

Wysokie Mazowieckie i powiat siemiatycki wysoko w rankingu kondycji finansowej samorządów

autor: Adam Dąbrowski

28.04.2021, 12:51, akt. 17:46

Pierwsze miejsce w Polsce - miasto Wysokie Mazowieckie i trzecie powiat siemiatycki – to najwyższe pozycje naszych samorządów w najnowszym rankingu dwutygodnika "Wspólnota”.

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com


0:00
0:00
Wysokie Mazowieckie i powiat siemiatycki wysoko w rankingu kondycji finansowej samorządów - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W dwutygodniku poświęconym sprawom samorządów porównano tym razem kondycję finansową miast, a zestawienie sporządzono porównując nadwyżkę finansową netto, jaką miały samorządy w przeliczeniu na głowę mieszkańca zanim pandemia się rozpoczęła. Wszystko to z podziałem na kategorie samorządów.

Wśród miast powiatowych bezapelacyjnie pierwszą lokatę w Polsce zajmuje Wysokie Mazowieckie, gdzie nadwyżka operacyjna wynosiła ponad 1 tys. zł rocznie w przeliczeniu na każdego mieszkańca. Pozycję na podium zajął także powiat siemiatycki, a na piątym miejscu wśród powiatów znalazł się białostocki.

Samorząd województwa podlaskiego znalazł się na czwartej pozycji w Polsce w swojej kategorii, ale miasto Białystok dopiero na dwunastej wśród wszystkich miast wojewódzkich.

Także w pozostałych kategoriach nasze samorządy nie osiągnęły spektakularnych miejsc.

Wśród miast na prawach powiatu Łomża była 18., tuż przed Suwałkami, w gronie miasteczek najwyżej znalazł się Czyżew (miejsce 14.), a w kategorii gmin wiejskich Orla (25.) przed Suwałkami (26.).

Jak zaznaczyli autorzy rankingu, sytuacja finansowa samorządów dramatycznie zmieniła się w dobie pandemii. Szczególnie w kategorii dużych miast, które utraciły od trzydziestu kilku do czterdziestu procent bieżących dochodów. To jednak dokładniej wykaże dopiero następne takie zestawienie.

| red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

27.04.2021, 10:04

Do 3 mln zł wzrósł budżet na prace remontowe i konserwatorskie przy podlaskich zabytkach. Radni wojewódzcy podjęli decyzję w tej sprawie podczas obrad w poniedziałek (26.04) Dofinansowanie otrzyma 65 obiektów wpisanych do rejestru zabytków.


Radni sejmiku województwa przyjęli stanowisko w sprawie dróg Białystok-Augustów i Białystok-Ełk

26.04.2021, 20:24

Zarówno trasa Białystok-Augustów jak i Białystok-Ełk powinny być drogami ekspresowymi - uważają radni sejmiku województwa podlaskiego, którzy w poniedziałek (26.04) wieczorem przyjęli stanowisko w tej sprawie.


Prawie 20 inwestycji będą mogły zrealizować samorządy dzięki pieniądzom z budżetu województwa podlaskiego

26.04.2021, 16:25

Będą głównie remonty dróg i budynków. Prawie 20 inwestycji będą mogły zrealizować samorządy w naszym regionie dzięki wsparciu z budżetu województwa podlaskiego.


Ponad 205 mln zł trafi do podlaskich samorządów - to pieniądze na przebudowę dróg

26.04.2021, 00:01

Pieniądze będą wydane na przebudowę najgorszych dróg gminnych i powiatowych. Ponad 205 mln zł trafi w tym roku do podlaskich samorządów z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wcześniej był to tzw. Fundusz Dróg Samorządowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok