Radio Białystok | Wiadomości | Pandemia nie przerwała kampanii Fundacji Pomóż Im - Pola Nadziei

Pandemia nie przerwała kampanii Fundacji Pomóż Im - Pola Nadziei

autor: Olga Gordiejew

7.05.2021, 19:09, akt. 19:25

To lekcja empatii dla przedszkolaków, uczniów i ich rodziców. Mimo pandemii w wielu placówkach trwa kampania Fundacji Pomóż Im - Pola Nadziei.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Pandemia nie przerwała kampanii Fundacji Pomóż Im - Pola Nadziei - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zwykle wiosna była czasem ulicznych zbiórek i kwest żonkilowych, w tym roku już po raz drugi możemy pomagać głównie wirtualnie. Ale nie brakuje też kameralnych pomysłów na pomaganie nieuleczalnie chorym dzieciom. W Przedszkolu Nr 43 w Białymstoku zakwitły żonkile z bibuły. Każdy, kto chce zerwać kwiat - wrzuca do puszki pieniądze na rzecz podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Jednym z głównych elementów „Pól Nadziei” w tym roku jest nowa, autorska akcja fundacji „Pomaganie przez pisanie”. Dzieci, na specjalnie poświęconych temu zajęciach, odkrywają komunikację w postaci odręcznie napisanych listów. W dobie zdalnych lekcji i codziennej pracy z komputerem to wycieczka w przeszłość ich rodziców. I właśnie rodzice są adresatami korespondencji. Uczniowie w listach zachęcają do wsparcia nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin.

W akcję zaangażowało się wiele placówek, niektóre w nadzwyczajny sposób. Np. uczennice z Koła Wolontariatu w Liceum Ogólnokształcącym w ZSOiZ w Mońkach napisały i wysłały ponad 100 listów do rodziców.

Bardzo istotną częścią kampanii są lekcje edukacyjne poświęcone pomaganiu i wolontariatowi. W obecnej edycji prowadzone wyłącznie w wersji online. Fundacja zorganizowała ich już ponad 40.

Placówki tworzą też własne, oryginalne inicjatywy. 

Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku od lat angażuje się w akcje na rzecz domowego hospicjum. Wraz ze Stowarzyszeniem 3T zorganizował Przełajowy Bieg Wiosny. Rywalizacja odbyła się wirtualnie, a cały zysk z wpisowego przekazano na rzecz chorych dzieci – prawie 5 200 złotych. Uczniowie „Mechaniaka” wykonali też piękne ozdoby i kartki przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.

„Bank” rozbili maturzyści z II LO w Białymstoku. Idąc w ślady swojej patronki - Księżnej Anny, która pomagała potrzebującym, postanowili, że wydatki, jakie mieli ponieść na studniówkę, przeznaczą na asystor kaszlu. To urządzenie usuwające zalegającą w płucach wydzielinę i ułatwiające dzieciom oddychanie.

Zbiórka trwa (pomagam.pl/kaszlator) i jest już na niej ponad 7 tysięcy złotych! To akcja szczególna, na jeden wybrany cel.

Pola Nadziei mają też założoną ogólną, internetową zbiórkę pod adresem pomagam.pl/polanadziei.

Symbolem nadziei, jak co roku, są żonkile, nieodłączny element kampanii. W ramach „Pól Nadziei” w całym województwie podlaskim jesienią posadzonych zostało 7 tysięcy cebulek tych kwiatów.

Właśnie kwitną w rozmaitych szkolnych ogródkach. Na razie nie wiadomo, czy uda się zorganizować wielką finałową kwestę, gdy żonkile są rozdawane za symboliczne cegiełki na rzecz dzieci, dla których liczy się każdy dzień.

Link do zbiórki wirtualnej znajdziemy na stronie Fundacji Pomóż im.

Pola Nadziei to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja. Akcja ma na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Staje się okazją do budzenia wrażliwości, empatii, kształtowania postaw prospołecznych. Jesienią wolontariusze sadzą żonkile (symbole nadziei) na znak solidarności z chorymi i tworzą w ten sposób „pola nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty – są rozdawane w trakcie ulicznych kwest. 

W województwie podlaskim akcję prowadzi, już po raz jedenasty, Fundacja „Pomóż Im”.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Fundacja "Pomóż Im" zainaugurowała w Białymstoku XI edycję akcji "Pola Nadziei"

6.10.2020, 14:41

W tej kampanii chodzi o szerzenie idei wolontariatu i pomocy najsłabszym. W Białymstoku Fundacja "Pomóż Im" podsumowała poprzednią i zainaugurowała XI edycję akcji "Pola Nadziei".


Licytacja ceramicznych żonkili - zebraliśmy 1800 zł na pomoc chorym dzieciom

30.06.2020, 15:00

Wszyscy możemy pomóc chorym dzieciom, którymi opiekuje się Fundacja "Pomóż Im”. Za nami akcja sprzedaży ceramicznych żonkili.


Fundacja "Pomóż Im" w czasie epidemii

8.05.2020, 10:39

Jak działa w czasie epidemii koronawirusa Fundacja "Pomóż Im"?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstokuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok