Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy, przez których tereny przebiegać będzie gazociąg Polska - Litwa, muszą poinformować o rozpoczęciu prac ARiMR

Rolnicy, przez których tereny przebiegać będzie gazociąg Polska - Litwa, muszą poinformować o rozpoczęciu prac ARiMR

autor: Adam Dąbrowski

10.05.2021, 13:20, akt. 13:35

Rolnicy, przez których tereny przebiegać będzie gazociąg Polska - Litwa, muszą poinformować o rozpoczęciu prac Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Rolnicy mają na to określony czas, żeby potem nie ponosić konsekwencji finansowych - przypomina zastępca dyrektora podlaskiego oddziału ARiMR Tomasz Krukowski.

- Żeby rolnicy nie tracili takich korzyści, jeżeli chodzi o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności PROW 2014-2020, to taki rolnik powinien w ciągu 15 dni roboczych, licząc od dnia rozpoczęcia prac budowlanych, poinformować pisemnie kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o tym fakcie oraz udokumentować go w celu uznania tych okoliczności jako siły wyższej - mówi Tomasz Krukowski.

Tylko spełnienie tego warunku gwarantuje, że właściciel działki nie tylko otrzyma dopłatę bezpośrednią do zajętych terenów, ale nie będzie musiał zwracać wykorzystywanych już płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- W przypadku uznania przez kierownika takiej siły wyższej, płatności bezpośrednie będą przysługiwały. Natomiast jeżeli chodzi o płatności obszarowe, rolnikowi nie będą przysługiwały, natomiast nie będą nakładane kary administracyjnej i rolnik nie będzie musiał wracać kwot z lat wcześniejszych - dodaje Tomasz Krukowski.

Tylko zgłaszając rozpoczęcie robót rolnicy mogą uniknąć konsekwencji finansowych, a za zajęte pod budowę gazociągu tereny rolne lub zniszczone uprawy, mogą ubiegać się o odszkodowanie od wykonawcy - przypomina Tomasz Krukowski.

W województwie podlaskim prace ziemne przy gazociągu obejmują tereny ośmiu powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, zambrowskiego, wysokomazowieckiego i siemiatyckiego.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Ponad 75 tys. doniczek chryzantem przekazali podlascy hodowcy i sprzedawcy do dyspozycji ARiMR

9.11.2020, 15:55

Ponad 75 tys. doniczek chryzantem przekazali hodowcy i sprzedawcy do dyspozycji ARiMR w województwie podlaskim. Znacznie mniej, bo niespełna 3 tys. zgłoszono kwiatów ciętych. W sumie chęć przekazania niesprzedanych kwiatów zgłosiło prawie 120 firm i osób.


O dotacjach dla rolników na webinarze ARiMR

8.07.2020, 15:55

Jak skutecznie ubiegać się o dotacje czy premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej? W szkoleniach on-line na ten temat mogą w czwartek (9.07) uczestniczyć rolnicy z województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok