Radio Białystok | Wiadomości | Granty na OZE w Choroszczy tylko dla VIP-ów? Mieszkańcy skarżą się na niejawny charakter losowania

Granty na OZE w Choroszczy tylko dla VIP-ów? Mieszkańcy skarżą się na niejawny charakter losowania

autor: Marcin Mazewski

12.05.2021, 18:01, akt. 18:20

Wyniki konkursu na unijne dofinansowanie do montażu fotowoltaiki poróżniły mieszkańców gminy Choroszcz. O granty starało się 260 osób. Wylosowano 65 nazwisk, które znalazły się na liście podstawowej i 195 rezerwowych. Ci z drugiej listy skarżą się na niejawny charakter losowania. Zastanawia ich fakt, że wśród "szczęśliwców" jest spora grupa urzędników, samorządowców czy osób publicznych.

źródło: UM Choroszcz
źródło: UM Choroszcz


0:00
0:00
Granty na OZE w Choroszczy tylko dla VIP-ów? Mieszkańcy skarżą się na niejawny charakter losowania - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wysoka refundacja na poziomie 65 procent sprawiła, że zainteresowanie grantami na OZE w gminie było ogromne. Mieszkańcy mieli czas na składanie wniosków od 26 marca do 26 kwietnia, po czym czekali z niecierpliwością na losowanie, bo w przypadku tak dużej liczby zgłoszeń to ono według regulaminu miało wyłonić grantobiorców. I nagle 5 maja pojawiły się wyniki, tuż po majówce, przypadkowy termin? - pytają mieszkańcy.

Jak tłumaczy burmistrz Choroszczy Robert Wardziński (także jeden z grantobiorców) losowanie przeprowadzono 30 kwietnia. Odpowiadała za nie trzyosobowa komisja, w skład której weszli przedstawiciele gminnych stowarzyszeń. Dowodem czego mają być zdjęcia i protokoły z dnia losowania. Przeprowadzono cztery losowania – dla projektów miejskich do 5 kW i powyżej 5 kW oraz dla wiejskich także do 5 kW i powyżej 5 kW – tłumaczy Robert Wardziński.

Osoby, które zgłosiły się do nas z prośbą o interwencję, zwracały szczególną uwagę na fakt, że w grupie 65 osób zakwalifikowanych na listach podstawowych, przynajmniej 20 to osoby publiczne, znane, radni czy urzędnicy. Natomiast nie sposób ich znaleźć na znacznie dłuższych listach rezerwowych (195 nazwisk).


Każdy z wniosków przeszedł ocenę formalną. Żaden nie był traktowany w sposób wyjątkowy – wszystkie wnioski poddane były ustalonej i zwyczajowo przyjętej procedurze losowania. Nie rozumiemy więc tworzenia podziałów między ludzi na VIP-ów i nie VIP-ów – mówi burmistrz.

 

Tymczasem mieszkańcy wyliczają, że znalazło się wśród grantobiorców kilku radnych, z przewodniczącą na czele, pracownicy urzędu, sam burmistrz, osoby związane z przedsiębiorstwami i instytucjami zarówno w Choroszczy, jak i Białymstoku.

Mieszkańcy mają także pretensje o to, że nie było np. transmisji online z losowania. Na co burmistrz odpowiada, że nikt nie przewidział, ale też nikt nie wnioskował o to, aby taka transmisja była konieczna. "Teraz, po fakcie, już wiemy, że trzeba było o to zadbać, wówczas nie byłoby takich dyskusji" – dodaje burmistrz.

W konkursie można było starać się o granty na refundację zakupu i montażu fabrycznie nowych instalacji do 65 procent wydatków kwalifikowanych – do maksimum 54 tys. zł brutto. 

Teraz urząd marszałkowski może poprosić beneficjenta o złożenie wyjaśnień w tej sprawie.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Sokółce przybędzie blisko 80 nowych instalacji fotowoltaicznych

3.04.2021, 07:21

Dzięki temu chcą ograniczyć zanieczyszczenie powietrza i wydatki, które mieszkańcy ponoszą za prąd. Władze Sokółki pozyskały unijne dofinansowanie na blisko 80 instalacji fotowoltaicznych, z których skorzystają mieszkańcy gminy.


Augustów stracił szansę na 10 milionów euro, bo miejscy urzędnicy się pomylili

1.04.2021, 06:13

Przekroczyli dopuszczalną kwotę o 27 tysięcy euro.


Gminna dotacja na OZE w Choroszczy - mieszkańcy mogą składać wnioski

23.03.2021, 15:56

Gminna dotacja na odnawialne źródła energii - to kolejna ekologiczna propozycja władz Choroszczy.


Na Polanie Białowieskiej może powstać farma fotowoltaiczna - inwestor ponownie złożył wniosek w tej sprawie

6.03.2021, 07:11

Jest szansa, że farma fotowoltaiczna na Polanie Białowieskiej jednak powstanie - inwestor ponownie złożył wniosek w tej sprawie.


Konkurs na granty OZE - do podziału w Podlaskiem jest 30 mln zł z UE

30.12.2019, 13:14

30 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego mogą zdobyć - do podziału - podlaskie samorządy na granty dla mieszkańców, którzy chcą inwestować w kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne w swych domach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok