Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy maturzyści zdawali egzaminy z języka białoruskiego i litewskiego

Podlascy maturzyści zdawali egzaminy z języka białoruskiego i litewskiego

20.05.2021, 13:42, akt. 14:46

Ponad 130 uczniów z dwóch liceów z białoruskim językiem nauczania: w Bielsku Podlaskim i Hajnówce napisało w czwartek (20.05) maturę z tego języka. Z kolei 23 uczniów zdawało maturę pisemną z języka litewskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Matura z języka białoruskiego - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W II Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim egzamin ten napisało 61 uczniów. Osiem osób było zwolnionych, bo będąc laureatami lub finalistami olimpiady języka białoruskiego, mają zdany ten egzamin na poziomie rozszerzonym - poinformował dyrektor tej szkoły Andrzej Stepaniuk.

W II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego (DNJB) w Hajnówce egzamin napisały 74 osoby, z egzaminu zwolnionych było 12 olimpijczyków. Oba te licea to szkoły z tradycjami, ważne dla mniejszości białoruskiej w Podlaskiem.


Matura z białoruskiego ma taką samą konstrukcję jak z polskiego

Egzamin z języka mniejszości narodowej ma taką samą konstrukcję jak pisemna matura z języka polskiego. Dyrektor bielskiego liceum Andrzej Stepaniuk poinformował, że maturzyści odpowiadali na pytania do tekstu publicystycznego (Eugeniusz Wappa "W puszczy siła" i Jurij Chłaponin "Język i świadomość narodowa"). W części związanej z wypracowaniem znalazł się temat: W czym znajduje się sedno więzi człowieka z małą ojczyzną na podstawie fragmentu poematu Jakuba Kołasa "Nowa ziemia" i wybranych tekstów kultury lub analiza wiersza - także Jakuba Kołasa - "Ojczyste obrazy".

Stepaniuk ocenił, że młodzież wychodziła po egzaminie zadowolona. Sami maturzyści również pozytywnie oceniali egzamin. Maturzystka Dominika powiedziała, że matura z białoruskiego to możliwość poznania kultury białoruskiej, a punkty z tego egzaminu są na niektórych uczelniach dodatkowymi przy rekrutacji. Sama wybrała akurat studia na politechnice, więc tam raczej to nie pomoże, ale uważa, że znajomość białoruskiego może zaprocentować w przyszłości przy szukaniu pracy. Maturę zdawał także Patryk, który uczył się tego języka od pierwszej klasy szkoły podstawowej i chciał to kontynuować. Oboje mówią o bardzo dobrej atmosferze w bielskim liceum.


Dyrektorzy mają nadzieję, że uczniowie byli dobrze przygotowani do matury

Andrzej Stepaniuk dodał, że ma nadzieję, że mimo trudnego roku zdalnej nauki, udało się dobrze przygotować uczniów do matury. Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami ministerstwa edukacji, w szkole były organizowane konsultacje dla maturzystów, były próbne matury, także Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała próbny arkusz maturalny z języka białoruskiego. 


To wszystko odbywało się w szkole, oczywiście z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych, ale - to przy każdym przedmiocie można powiedzieć - jest duży znak zapytania ze względu na to, że jednak tego kontaktu bezpośredniego z uczniem zabrakło - podkreślił Andrzej Stepaniuk.


Podobnie było w II LO z DNJB w Hajnówce. Też były konsultacje, pomoc dla uczniów, by do matury przygotowali się jak najlepiej - poinformował dyrektor tej szkoły Igor Łukaszuk.


Z roku na rok spada liczba uczniów w liceum z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim

Dyrektor bielskiego liceum ubolewa, że z roku na rok spada liczba uczniów w tej szkole i jest to "dość smutne". Dodaje, że ma na to na pewno wpływ niż demograficzny, to, że uczniowie wybierają naukę w innych, większych ośrodkach, ale też następujące procesy asymilacji mniejszości białoruskiej - jak to określił - "wtapiania się w większość".


Staramy się zachęcić jak najbardziej tych, którzy przychodzą i dodatkowo jeszcze chcą poznawać język, kulturę i literaturę białoruską. Coraz trudniej jest przekonać młodych ludzi do tego, żeby jeszcze zechcieli zajmować się swoją przeszłością, swoją tożsamością, nie ukrywam. To jest duży ból myślę, że nie tylko szkół, nie tylko mniejszości białoruskiej, ale chyba wielu mniejszości - powiedział Andrzej Stepaniuk.


Stabilną liczbę uczniów na II Liceum z DNJB w Hajnówce. Dyrektor tej szkoły Igor Łukaszuk powiedział, że udaje się co roku zebrać uczniów do trzech klas w roczniku. W szkole tej są też klasy, w których część przedmiotów jest nauczana w dwóch językach: polskim i białoruskim.


W Puńsku uczniowie pisali maturę z języka litewskiego

23 uczniów zdawało w czwartek maturę pisemną z języka litewskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku. Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszym była rozprawka: „Co oznacza wolność dla człowieka na podstawie fragmentu dramatu historycznego Vincasa Kreve pt. Skirgaila?”. Drugi temat to analiza wiersza Bernardasa Brażdzionisa pt. Lietuviśkam żodźiui”.

Maturzysta z Puńska Adrian Pikis powiedział, że wybrał pierwszy temat, jak większość uczniów, i wierzy w to, że matura poszła jemu dobrze. „Fragment dramatu był skomplikowany, ale dałem radę” - dodał Adrian.

Edyta Soroka również wybrała pierwszy temat. „Fragment nie był najłatwiejszy do zrozumienia, ale temat do analizy był łatwy” - powiedziała maturzystka.

Dyrektor liceum Alwydas Niewulis powiedział, że większość osób zdaje również maturę na poziomie rozszerzonym, bo dzięki temu maturzystom z Polski łatwiej dostać się na studia na Litwie.


W naszej szkole warunki sanitarne, których wszyscy musimy przestrzegać są dość łatwe do spełnienia. Nasza szkoła nie jest duża, mamy tylko 23 abiturientów, więc wszyscy mogli zdawać razem - dodał dyrektor Niewulis.


Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Od kilku lat ma własną siedzibę. Wszystkie przedmioty - oprócz języka polskiego, historii i geografii - są wykładane po litewsku. To jedyne takie liceum w Polsce.

Liceum w Puńsku nosi imię 11 Marca. To data ważna w historii Litwy, nawiązująca do 11 marca 1990 r. - święta odzyskania niepodległości przez Litwę po latach przynależności do ZSRR.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Chętni maturzyści zdawali matematykę na poziomie rozszerzonym [arkusz egzaminacyjny]

11.05.2021, 13:57

We wtorek (11.05) maturzyści pisali jeden z najtrudniejszych i jednocześnie jeden z najchętniej wybieranych egzaminów na poziomie rozszerzonym. Przez trzy godziny zmagali się z zadaniami z matematyki.


W czwartek maturzyści pisali egzamin z języka angielskiego [arkusz]

6.05.2021, 07:01

Język polski i matematyka już za nimi, a w czwartek (6.05) dla większości maturzystów ostatni obowiązkowy egzamin z języka obcego nowożytnego.


Dyrektor CKE zawiadomił policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych

5.05.2021, 19:54

Określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania - napisał dyrektor CKE Marcin Smolik w oświadczeniu dotyczącym ewentualnego przecieku maturalnego.


Drugi dzień matur - na matematyce m.in. funkcje i figury geometryczne [zdjęcia, arkusz]

5.05.2021, 06:56

Maturzyści piszący w środę (5.05) obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji i własności figur geometrycznych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok