Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy uczniowie wracający do szkół mogą liczyć na pomoc psychologiczną

Podlascy uczniowie wracający do szkół mogą liczyć na pomoc psychologiczną

autor: Edyta Wołosik, Ryszard Minko

24.05.2021, 14:26, akt. 16:26

Od poniedziałku (24.05) działa telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół, którzy mają problemy z powrotem do nauki stacjonarnej w szkołach. Młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia mogą zgłaszać się też do podlaskich ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej.

Telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół, źródło: UM Białystok
Telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół, źródło: UM Białystok

Telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół czynny od poniedziałku do piątku

Na białostocki telefon zaufania młodzi ludzie mogą dzwonić od poniedziałku do piątku, by uzyskać wsparcie psychologów i pedagogów. 

Musimy wspierać dzieci i młodzież w tym powrocie do szkół - mówi inicjatorka tego przedsięwzięcia - radna, ale też nauczycielka Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.


Kiedy nastąpiły te przerwy zimowe, świąteczne dzieciaki na to hasło "być może wrócimy do szkoły" reagowały uśmiechem i nadzieją. Ale już w marcu, kiedy było wiadomo, że mamy kolejną falę, że wcale nie będzie tak łatwo, na powrót do szkół dzieci reagowały słowem "nie" - nie chcemy, boimy się - mówi Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.


Telefon "Dzwoń, nie jesteś sam" działa od poniedziałku do piątku od 12:00 do 18:00. Terapeutka Joanna Szmurło nie ma wątpliwości co to tego, że jest on potrzebny:


Dzieciaki i młodzież poniosły już wystarczająco dużo konsekwencji i te konsekwencje będą się jeszcze ciągnąć. Do mnie od wielu miesięcy zgłaszają się rozsypani psychicznie rodzice i nastolatkowie - podkreśla Joanna Szmurło.


Uczniowie, którzy potrzebują wsparcia, mogą dzwonić na dwa numery telefonów - 519 570 006 i 519 570 008

Akcja potrwa do końca roku szkolnego.


Coraz więcej dzieci powracających do szkoły potrzebuje wsparcia psychologicznego

Coraz więcej dzieci wracających do nauki w szkole po miesiącach izolacji od grupy może wymagać wsparcia psychologa. Już teraz do podlaskich ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej zgłaszają się uczniowie z różnymi zaburzeniami - mówi dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska:


To są zaburzenia adaptacyjne, niechęć do wychodzenia z domu, izolacja od grup rówieśniczych. To jest również bezsenność lub zaburzenia psychosomatyczne, które towarzyszą dzieciom po takim długim okresie braku kontaktu z rówieśnikami i szkołą - wymienia Bożena Łapińska.


W regionie działa 12 ośrodków środowiskowej pomocy psychologicznej. Połowę z nich nadzoruje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wszystkie są otwarte przez pięć dni w tygodniu, a uzyskanie pomocy jest bezpłatne i nie wymaga skierowania. 

Z powodu sytuacji epidemicznej ośrodki w powiecie augustowskim, łomżyńskim, sokólskim, sejneńskim oraz w Suwałkach miały utrudniony kontakt ze szkołami, teraz jednak na mocy podpisanego porozumienia, skierują swoją ofertę właśnie do tych placówek.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku uruchomią telefon zaufania dla uczniów

17.05.2021, 11:52

Od 24 maja będzie działał telefon zaufania, a także specjalny czat dla uczniów białostockich szkół - poinformowano w poniedziałek (17.05) na konferencji prasowej. Miasto chce w ten sposób wesprzeć dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej.


Uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej

17.05.2021, 07:38

Boją się przede wszystkim masowego odpytywania i sprawdzianów. Po wielomiesięcznej izolacji uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wracają do szkół - na razie będą się uczyć w systemie hybrydowym, za dwa tygodnie - już wszyscy stacjonarnie.


Za czym tęsknimy w czasie pandemii

14.05.2021, 15:49

Przemieszczanie się bez maseczek to jest to, za czym najbardziej tęsknimy w czasie pandemii.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok