Radio Białystok | Wiadomości | Xylopolis - prezentacja województwa podlaskiego na wystawie EXPO w Dubaju

Xylopolis - prezentacja województwa podlaskiego na wystawie EXPO w Dubaju

27.05.2021, 18:36, akt. 19:07

Województwo podlaskie zaprezentuje się w Pawilonie Polskim podczas Wystawy Światowej EXPO w Dubaju.

fot. Jerzy Doroszkiewicz/Politechnika Białostocka
fot. Jerzy Doroszkiewicz/Politechnika Białostocka

Województwo podlaskie zaprezentuje się na wystawie EXPO w Dubaju - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wspólnej prezentacji pod hasłem "Xylopolis" promować się będą Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Grupa Unibep, a także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W czwartek w Białymstoku zainaugurowano kampanię promocyjną. Organizatorzy Xylopolis tłumaczą, że w tej prezentacji chodzi o pokazanie Polski jako kraju, który łączy elementy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, społecznego z zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Motywem głównym wystawy Xylopolis jest drewno. 

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że podlaska propozycja prezentacji w Dubaju została przyjęta przez ministerstwo, bo jest symboliczna, "jest wizytówką Polski", pięknej przyrody z parkami narodowymi, puszczami.


- Pokazanie tego piękna, do którego my jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, że jak wyglądamy za okno, to w większości wypadków możemy dostrzec drzewo, zbanalizowało się w naszym odbiorze, traktujemy to jako coś cudownego, pięknego, ale też normalnego. Taki świat nie jest - podkreślał minister i dodał, że należy dbać o bogactwo przyrodę, bo zagrażają jej zmiany klimatu.


Minister zaznaczył, że ważne było także to, że Xylopolis wpisuje się w myślenie ministerstwa o przyszłej cywilizacji. - Nie przez pryzmat opozycji człowieka do natury, tylko przez pryzmat współpracy, a nawet wręcz wkomponowania natury w przyszłość cywilizacji - podkreślił Michał Kurtyka. - Też chcemy się włączyć w światowy wyścig technologiczny do neutralności klimatycznej z naszym specyficznym dziedzictwem, z naszymi umiejętnościami - dodał.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że Xylopolis wpisuje się w hasło promocyjne regionu "Podlaskie zasilane naturą".


- Wiemy, że drewno, lasy, to jest bogactwo, które jest jednym z najcenniejszych bogactw, jeśli chodzi o nasz region. Chcemy tym projektem przedstawić, jak można to bogactwo dobrze wykorzystać. Wykorzystać zarówno w takich sferach gospodarczych - czy to w budownictwie mieszkaniowym, turystyce, nauce, ale też sztuce. I to przedstawia Xylopolis - powiedział Artur Kosicki. Zaznaczył, że chodzi o "mądre" wykorzystywanie tych zasobów, z szacunkiem do natury.


Współpraca wokół wystawy Xylopolis ma być wstępem do powstania w Białymstoku Centrum Sztuki i Nauki o drewnie. Marszałek Kosicki zapowiedział, że projekt ten będzie jednym ze strategicznych, na który region będzie chciał dostać dofinansowanie z nowego Kontraktu Programowego z rządem. Przy centrum mają współpracować wszyscy partnerzy zaangażowani w Xylopolis.

Wystawie będą towarzyszyć m.in. prezentacje artystyczne grupy Fair Play Crew, twórcy rowerów customowych Adama Zdanowicza, warsztaty PB i UwB z wykorzystaniem np. dronów czy łazików marsjańskich.

Expo w Dubaju odbędzie się w dniach 15-24 października. Wystawa Xylopolis planowana była na ubiegły rok, ale w związku z pandemią targów nie zorganizowano.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie firmy chcą zdobywać rynek arabski - będą promować swoje produkty w Dubaju

20.02.2020, 15:44

Dubaj to raj nie tylko dla turystów. To również centrum świata biznesu, dlatego chcą się tam promować także podlascy przedsiębiorcy.


Polski pawilon z EXPO 2020 w Dubaju ma być po wystawie przeniesiony do Białegostoku [zdjęcia]

26.09.2019, 15:56

Polski pawilon z wystawy EXPO 2020 w Dubaju, po wystawie, będzie przeniesiony na teren Politechniki Białostockiej, gdzie będzie pełnił rolę centrum edukacji o drewnie. W czwartek (26.09) w Białymstoku, z udziałem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
mat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok