Radio Białystok | Wiadomości | ORLEN Wyścig Narodów - weekend w Białymstoku i regionie pod znakiem kolarstwa [zdjęcia]

ORLEN Wyścig Narodów - weekend w Białymstoku i regionie pod znakiem kolarstwa [zdjęcia]

autor: Marcin Mazewski

29.05.2021, 23:37, akt. 30.05.2021, 13:19

Holender Marijn van den Berg wygrał w Białymstoku pierwszy etap i został liderem kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów.

Orlen Wyścig Narodów w Białymstoku, 29.05.2021, fot. Joanna Szubzda
Orlen Wyścig Narodów w Białymstoku, 29.05.2021, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Holender Marijn van den Berg wygrał w Białymstoku pierwszy etap i został liderem kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Holender van den Berg wygrał 1. etap

Holender Marijn van den Berg po finiszu z peletonu wyprzedził Niemca Kima Heiduka oraz Czecha Pavla Bittnera.

Najlepszy z Polaków - Mateusz Kostański z drużyny Tarnovia Tarnowo Podgórne - został sklasyfikowany na 24. miejscu. Kolarze młodzieżowej reprezentacji kraju zajęli dalsze lokaty.

Tempo etapu było bardzo wysokie. W końcówce na dobrym miejscu w peletonie jechał Damian Papierski, ale niestety spadł mu łańcuch i nie mieliśmy naszego zawodnika na wysokiej pozycji. Ale powalczymy jutro 

- skomentował trener biało-czerwonych, w przeszłości świetny kolarz Tomasz Brożyna.

21-letni van den Berg ściga się na co dzień we francuskiej ekipie młodzieżowej Groupama-FDJ. W niedzielę założy koszulkę lidera na drugim i ostatnim etapie - podobnie jak sobotni - ze startem i metą w Białymstoku.


Na starcie stanęło ponad 20 reprezentacji

Na starcie ORLEN Wyścigu Narodów stanęło ponad 20 reprezentacji składających się z najbardziej utalentowanych zawodników do 23 lat. Kwadrans przed 12:00 kolarze wystartowali sprzed Stadionu Miejskiego w Białymstoku.

Pierwszego dnia rywalizacji pokonali ponad 143-kilometrową trasę, prowadzącą z Białegostoku przez m.in.: Dobrzyniewo, Tykocin, Jeżewo Stare, Sokoły, Łapy i Pomigacze. Po powrocie do Białegostoku przejechali trzy 5-kilometrowe rundy, by w okolicach 15:00 zameldować się na mecie ustawionej na Alei Piłsudskiego. 

Drugiego dnia czeka ich prawie 125 km, m.in. przez: Choroszcz, Rzędziany, Tykocin i Zawady. Zawodnicy startować będą także z ul. Wiosennej, sprzed Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Wyruszą na trasę drugiego etapu o 9:30.

Finiszować będą również na Al. Piłsudskiego, dokładnie w tym miejscu, gdzie 12 lat temu po raz ostatni finiszował w Białymstoku Tour de Pologne.ORLEN Lang Team Race

W niedzielę (30 maja) do rywalizacji włączą się także amatorzy, którzy będą się ścigać na 82-kilometrowej trasie ORLEN Lang Team Race. Start z Alei Piłsudskiego o 14:00. Są jeszcze wolne miejsca, chętni mogą się rejestrować w biurze zawodów w dniu wyścigu. 

ORLEN Wyścig Narodów to impreza należąca do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23

Tylko Polska, Czechy i Francja w czasach pandemii podejmują się organizacji wyścigów z cyklu Puchar Narodów UCI. Walka o trofea zaczyna się właśnie w Białymstoku. W czerwcu młodzi kolarze spotkają się w czeskich Jesionikach, a kolejne dwie edycje – w lipcu i sierpniu we Francji. Wielkim finałem będzie prestiżowy Tour de l’Avenir, od lat odkrywający największe światowe talenty.

Pierwsza edycja ORLEN Wyścigu Narodów odbyła się w Bukowinie Tatrzańskiej, druga w Rzeszowie, teraz czas na Białystok.

- Okrążamy Polskę i to cieszy, bo wyścig budzi spore zainteresowanie. W tym roku mieliśmy niezwykle ambitny plan - ORLEN Wyścig Narodów miał się składać z pięciu etapów. Rozpoczynałby się za litewską granicą, a finiszował właśnie w Białymstoku. Uniemożliwiła to jednak pandemia, nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe przekraczanie granic. Jestem jednak spokojny o jakość wyścigu, bo wspólnie z władzami Białegostoku przygotowaliśmy bardzo ciekawą, urozmaiconą trasę, rodem z najlepszych klasyków - mówi dyrektor generalny Lang Team - Czesław Lang.

W związku z zawodami, w dniach 28-30 maja, są ograniczenia w ruchu drogowym na trasie wyścigu.

źródło: mat. org./PAP | red: maj, wsz, zmj, lma, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Utrudnienia drogowe w Białymstoku w związku z wyścigami kolarskimi

30.05.2021, 01:09

W weekend (29-30.05) w naszym regionie odbędą się wyścigi kolarskie - Orlen Wyścig Narodów i Orlen Lang Team Race. Start i meta są zlokalizowane w Białymstoku, dlatego kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami.


Ponad 20 ekip kolarskich z całego świata będzie ścigać się po Podlasiu

12.05.2021, 16:45

23 ekipy kolarskie z całego świata wystartują w Orlen Wyścigu Narodów, który w dniach 29-30 maja odbędzie się na terenie województwa podlaskiego - poinformowali w środę (12.05) organizatorzy na konferencji prasowej. Start i meta imprezy - w Białymstoku.


Orlen Wyścig Narodów i Orlen Lang Team Race

29.05.2021, 17:16

Pięknymi drogami Podlasia pojadą 29 i 30 maja uczestnicy ORLEN Wyścigu Narodów. Gospodarzem trzeciej edycji zmagań najlepszych młodzieżowców świata będzie Białystok. Start potwierdziły już 23 ekipy.


77. Tour de Pologne UCI World Tour

5.08.2020, 09:17

Ponad 891 kilometrów w ciągu pięciu dni pokonają kolarze w 77. Tour de Pologne UCI World Tour. Wielkie ściganie rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim, a zakończy 9 sierpnia w Krakowie. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, specjalistów od klasyków i górskich wspinaczek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok