Radio Białystok | Wiadomości | Lekkoatletyczne DME: Polacy obronili tytuł - Kamila Lićwinko zwyciężyła w skoku wzwyż

Lekkoatletyczne DME: Polacy obronili tytuł - Kamila Lićwinko zwyciężyła w skoku wzwyż

30.05.2021, 16:27, akt. 17:12

Polscy lekkoatleci obronili tytuł drużynowego mistrza Europy. O 2,5 pkt. okazali się lepsi od Włochów. Dwudniowa impreza odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Biało-czerwoni odnieśli dziesięć zwycięstw.

MP w Lekkoatletyce w Białymstoku 2017, fot. Joanna Żemojda
MP w Lekkoatletyce w Białymstoku 2017, fot. Joanna Żemojda

Wygrane Polaków

Wygrane zanotowali: Pia Skrzyszowska (100 m i 100 m ppł), Alicja Konieczek (3000 m z przeszkodami), Michał Haratyk (kula), Norbert Kobielski i  Kamila Lićwinko (wzwyż), Natalia  Kaczmarek (400 m), Paweł Fajdek (młot), Robert Sobera (tyczka) i kobieca sztafeta 4x400 m w składzie: Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek.

Triumf Polaków wisiał na włosku do ostatniej konkurencji - biegu sztafetowego 4x400 m mężczyzn. Do czwartej zmiany nic nie było pewne, ale wówczas pałeczkę zgubili... Brytyjczycy i stracili szansę na "przeskoczenie" biało-czerwonych w klasyfikacji. Wiktor Suwara, Kajetan  Duszyński, Patryk Grzegorzewicz i Karol Zalewski dobiegli na trzeciej  pozycji, co wystarczyło, by reprezentacja triumfowała w całej imprezie.

Bohaterką dwudniowej rywalizacji była Skrzyszowska, która w dwóch konkurencjach wywalczyła komplet 14 punktów. W sobotę na płaskim  dystansie 100 m poprawiła rekord życiowy czasem 11,25 i zostawiła  rywalki za plecami. 20-letnia warszawianka uzyskała trzeci wynik w XXI  wieku w biegu na tym dystansie w Polsce. Szybsze były jedynie w 2019  roku Ewa Swoboda - 11,07 i trzynaście lat temu Daria Korczyńska - 11,22.  W niedzielę triumfowała na swoim koronnym dystansie 100 m ppł i miała  czas 12,99.

Na rozgrzewce pojawił się stres, bo zaczął padać deszcz. Nagle  zaczęłam się ślizgać, ale bardzo zależało mi na wygranej. Po raz drugi w  karierze udało się złamać barierę trzynastu sekund. To wiele dla mnie  znaczy

 - skomentowała.

W rewelacyjnej dyspozycji jest Paweł Fajdek. Trenujący od tego roku z  mistrzem olimpijskim Szymonem Ziółkowskim zawodnik z konkursu na  konkurs się rozkręca. W niedzielę w mokrym kole uzyskał 82,98, co jest  jego najlepszym rezultatem osiągniętym od 2017 roku. Ustanowił też  rekord imprezy i został liderem światowej listy tegorocznych wyników.

To nie jest jeszcze moje 100 procent możliwości. Czuję się coraz lepiej, a dzisiejsze warunki nie były najlepsze. W kole było pełno wody, a to nie pomaga

- skomentował.

Zwycięstwo odniósł też Robert Sobera, który w Chorzowie miał nie  startować, ale zastąpił kontuzjowanego Piotra Liska i uczynił to  znakomicie. Sobera, który z  powodu licznych urazów nie może wrócić do światowej czołówki od 2016 roku, skoczył jako jedyny 5,65.


Zadowolona ze swojego występu, ale nie techniki, była Kamila Lićwinko

Zadowolona ze swojego występu, ale nie techniki, była Kamila Lićwinko,  która rezultatem 1,94 zwyciężyła w skoku wzwyż. 

Nie mogłam dziś złapać odbicia. To mój ostatni sezon w karierze i mam nadzieję, że wykorzystam  to, co udało mi się wypracować. Czuję się w formie, nie boję się  skakać, nie obawiam się, że coś mi nie wyjdzie

- przyznała.

Bardzo dobrze zaprezentowała się w skoku w dal Magdalena Żebrowska.  Zawodniczka z Białegostoku uzyskała 6,58 i przegrała tylko z Niemką  Maryse Luzolo - 6,61. To już drugi tak dobry rezultat Polki, która w tym  sezonie poprawiła rekord życiowy na 6,70.

Wiele się zmieniło w moim życiu. Studiowałam dziennie kierunek medyczny, przygotowanie do zajęć zabierało mi sporo energii. Teraz nareszcie mogę robić na maksa to, co najbardziej lubię. Rezerwy mam spore - niemal w każdym elemencie - technice, szybkości, sile

-  przyznała.

Sześć punktów, czyli drugie miejsce, wywalczył też w rzucie dyskiem Robert Urbanek 62,57. Lepszy był Brytyjczyk Lawrence Okoye -  64,22.

- Staram się myśleć bardziej pozytywnie, ale chciałbym, żeby forma  była wyższa. Bardzo ciężko przepracowałem kwiecień i chciałbym, żeby to w  końcu oddało. Koło dziś było bardzo śliskie, to usztywniało każdego” -  zaznaczył.

Damian Czykier zajął 3. miejsce w biegu na 110 m ppł

Trzecie miejsca zajęli na 110 m ppł Damian Czykier - 13,65 i w biegu na 800 m Mateusz Borkowski - 1.46,66. Wygrywali, odpowiednio, Hiszpan  Asier Martinez - 13,43 i Brytyjczyk Jake Wightman - 1.45,71. Tę samą  lokatę wywalczyła w pchnięciu kulą Klaudia Kardasz - 18,17. Triumfowała  Niemka Sara Gambetta - 18,75.

Na dystansie 3000 m z przeszkodami czwarty był Krystian Zalewski -  8.40,57, dla którego był to powrót na stadion. W ostatnich dwóch latach  skoncentrował się bowiem na rywalizacji w biegach ulicznych. W Chorzowie  najszybszy był Hiszpan Fernando Carro - 8.39,67. Tuż za podium znalazła  się też oszczepniczka Klaudia Regin - 54,66. Rekord imprezy ustanowiła  Niemka Christin Hussong - 69,19.

W biegach sprinterskich na 200 m czwarta była Marlena Gola - 23,33  (rekord życiowy), a szósty Karol Zalewski - 21,19. Ostatnia na metę 5000  m dobiegła Sylwia Indeka - 16.58,07. Wygrała Włoszka Nadia Battocletti -  15.46,95.

Renata Pliś, która startowała dzień wcześniej na 3000 m, w ostatniej  chwili wskoczyła też na dystans 1500 m i dobiegła jako szósta z czasem  4.19,10. Najszybsza była Włoszka Gala Sabbatini - 4.14,87. Siódmą pozycję w trójskoku zajął Adrian Świderski - 15,54, najdalej wylądował  Niemiec Max Hess - 17,13.

Zwycięstwo odniosła w sobotę Konieczek na 3000 m z przeszkodami -  9.35,63. Trenująca na co dzień w USA lekkoatletka rozegrała ten bieg  bardzo dobrze taktycznie. Na prowadzenie wyszła na ostatnim okrążeniu na  przeszkodzie z rowem. Wyprzedziła wówczas Niemkę Elenę Burkard i na  końcowych metrach nie dała się już wyprzedzić.

Miałam biec spokojnie i tak też było. Zaatakowałam w odpowiednim  momencie. Teraz przyjechałam do Polski na całe wakacje i mam nadzieję na  występ w igrzyskach w Tokio. W USA powoli zaczęłam się odnajdywać.  Kilka lat trwało, zanim przyzwyczaiłam się do klimatu i treningów

-  przyznała.

"Swoją robotę" - jak to sam nazwał - zrobił Haratyk. Mistrz Europy  pchnął kulę na 21,34 i zdeklasował rywali. Drugi Włoch Leonardo Fabbri  uzyskał 20,77.

"Nie miałem pewności, co tutaj pchnę. Miałem lekkie zatrucie pokarmowe, ale siedem punktów jest" - skomentował.

Rywalki w tyle zostawiła też w biegu na 400 m Kaczmarek. Podopieczna  Marka Rożeja pokonała jedno okrążenie w 51,36, a druga na mecie  Hiszpanka Lorena Bokesa miała 52,22. "Naprawdę dobrze mi się biega. Gdy  staję na starcie, czuję pewność siebie i mam nadzieję, że w tym sezonie  będzie jeszcze lepiej" - powiedziała.

Pod nieobecność halowego mistrza świata z Portland (2016) Włocha  Gianmarco Tamberiego, kłopotów ze zwycięstwem w skoku wzwyż nie miał  Kobielski. Polak uzyskał 2,24 i niewiele brakowało na wysokości 2,28.


Reprezentacja Polski wystąpiła bez kilku swoich gwiazd

Reprezentacja Polski, która w Chorzowie broniła tytułu, wystąpiła bez kilku swoich gwiazd. Z różnych względów, głównie zdrowotnych, na starcie nie stanęli m.in. tyczkarz Piotr Lisek, średniodystansowcy: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik i  Angelika Cichocka oraz oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Za dwa lata DME odbędą się w Madrycie. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Diamentowa Liga: Kamila Lićwinko wygrywa konkurs skoku wzwyż w Gateshead

23.05.2021, 20:05

Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok wygrała konkurs skoku wzwyż na mityngu Diamentowej Ligi w Gateshead.


Lekkoatleci Podlasia Białystok przywożą z Torunia kilka medali halowych mistrzostw Polski

21.02.2021, 17:10

Damian Czykier zdobył złoty medal Lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu.


Maria Andrejczyk i męska sztafeta ze złotymi medalami w lekkoatletycznych MP

29.08.2020, 17:27

Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki wywalczyła złoty medal w rzucie oszczepem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski. W najlepszej próbie na stadionie we Włocławku rzuciła 62,66 m, co jest jej najlepszym wynikiem w sezonie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok