Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku i Łomży można oglądać wystawy IPN-u z okazji 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski [zdjęcia]

W Białymstoku i Łomży można oglądać wystawy IPN-u z okazji 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski [zdjęcia]

2.06.2021, 14:37, akt. 16:43

Przygotowaną przez IPN plenerową wystawę zdjęć i cytatów, które mają w 30. rocznicę tych wydarzeń przypominać o wizycie papieża Jana Pawła II w miastach północno-wschodniej Polski, otwarto w środę (02.06) w Białymstoku. Po południu podobna ekspozycja została otwarta również w Łomży, a w przyszłym tygodniu - w Olsztynie.

Wystawa IPN w 30. rocznicę pielgrzymki papieża do Polski z 1991 roku, fot. Agnieszka Czarkowska
Wystawa IPN w 30. rocznicę pielgrzymki papieża do Polski z 1991 roku, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
W Łomży otwarto wystawę z okazji jubileuszu wizyty papieża Jana Pawła II - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
W 1991 r. - dokładnie 5 czerwca - 300 tys. ludzi powitało Jana Pawła II na białostockich Krywlanach - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wystawę można oglądać w centrum Białegostoku

Wystawa, którą można oglądać na terenie przylegającym do budynku kina Ton w centrum miasta, nosi tytuł "Oto czynię wszystko nowe. W rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny". W Łomży Jan Paweł II był 4-5 czerwca 1991 roku, w Białymstoku 5 czerwca, zaś w Olsztynie 5-6 czerwca.

Fotografie zebrane na ekspozycji pochodzą m.in. ze zbiorów prywatnych osób, które je IPN nadesłały, część wykonana została przez zawodowych fotografów. Można też znaleźć na niej opis przebiegu pielgrzymki do danych miast i cytaty z papieskich homilii wówczas wygłoszonych.

Autorka wystawy Patrycja Leszczyńska z białostockiego oddziału IPN dziękowała wszystkim, którzy udostępnili swoje fotografie i podzielili się wspomnieniami. Mówiła, że z homilii starała się wybrać cytaty uniwersalne, które mogłyby trafić do wszystkich, a na zdjęciach starała się pokazać też emocje pielgrzymów.

Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela mówił w czasie otwarcia wystawy, że misją Instytutu jest nie tylko - jak to ujął - "gromadzenie esbeckich akt, lustrowanie, pokazywanie komunistycznych konfidentów, ale również edukacja, przypominanie, upamiętnianie ważnych wydarzeń i postaci".

Ekspozycję o czwartej pielgrzymce Ojca Świętego do ojczyzny (...) traktujemy też w kategoriach pokazania człowieka, który nie tylko głosił prawdy wiary, zaszczepiał w nas patriotyzm, umiłowanie do Boga i ojczyzny, ale również był wielkim orędownikiem odzyskania przez Polskę niepodległości (...). Był też tym, który poza Polską, ale i w Polsce, również tej komunistycznej, walnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości

- mówił Piotr Kardela.


W czasie pobytu w Białymstoku w 1991 roku Jan Paweł II ustanowił diecezję białostocką

Administrator Archidiecezji Białostockiej bp Henryk Ciereszko przypomniał, że w czasie pobytu w Białymstoku w 1991 roku Jan Paweł II ustanowił diecezję białostocką (od marca 1992 roku podniesioną do rangi archidiecezji). Mówił, że taka wystawa jest potrzebna, zwracał uwagę na jej aspekt edukacyjny, zwłaszcza dla młodego pokolenia. "Abyśmy żyli tym, co nam pozostawił Ojciec Święty w swoim nauczaniu, gestach wobec nas" - mówił bp Ciereszko.

W pewnych okresach historia przyspiesza i pewne osoby, które w tamtych czasach odgrywają ważną rolę, tę historię również w swoisty sposób przyspieszają. Na pewno Jan Paweł II był taką osobą

- dodał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W Białymstoku i Łomży wystawę można oglądać do końca czerwca; w Olsztynie - do 22 czerwca.

Białystok Jan Paweł II odwiedził 5 czerwca 1991 roku. Odprawił wówczas mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany (według szacunków, wzięło w niej udział 300 tys. osób), beatyfikując też wtedy zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

Podczas wizyty w Białymstoku papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew Św. Mikołaja, poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

źródło: PAP | red: mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łomża: wydarzenia upamiętniające 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II

2.06.2021, 12:36

Łomża uczci 30. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II. Już we środę o 14:00 parafia Krzyża Świętego wraz z białostockim oddziałem IPN otworzyła wystawę fotograficzną przypominającą wydarzenia z 4 i 5 czerwca 1991 r.


Szkoła Podstawowa w Raczkach doczekała się patrona - to Jan Paweł II

18.05.2021, 18:36

Szkoła Podstawowa w Raczkach nosi od wtorku (18.05) imię świętego Jana Pawła II. Ta licząca ponad pół tysiąca uczniów placówka na swego patrona czekała wiele lat.


16. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

2.04.2021, 07:52

Wielki Piątek to w tym roku także 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież-Polak zmarł w wieku 84 lat.


Miejscy radni bronią dobrego imienia Jana Pawła II

29.03.2021, 12:57

Białostoccy radni przyjęli stanowisko "w obronie dobrego imienia" Jana Pawła II. Wyrazili w nim zaniepokojenie wobec "bezpodstawnych pomówień i ataków", kierowanych pod adresem papieża-Polaka. Projekt zgłoszony przez PiS poparli radni różnych opcji politycznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok