Radio Białystok | Wiadomości | Białogóry. Po niemal rocznym śledztwie prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie znieważenia ludzkich szczątków

Białogóry. Po niemal rocznym śledztwie prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie znieważenia ludzkich szczątków

autor: Iza Kosakowska

10.06.2021, 07:45, akt. 19:46

Sprawcy mieli uszkodzić ponad 20 grobów. Doszło do tego w sierpniu 2020 roku na cmentarzu staroobrzędowców w gminie Giby.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Jak wyjaśnia prokurator Rafał Hałaburda, akt oskarżenia skierowany jest przeciwko czterem mieszkańcom powiatu sejneńskiego, którzy prowadzili na tej działce prace budowlane.


Oskarżeni są o to, że wspólnie i w porozumieniu znieważyli miejsce spoczynku zmarłych, pochowanych na cmentarzu wschodniego kościoła staroobrzędowego w ten sposób, że w trakcie robót budowlanych, polegających na wykonywaniu wykopu pod obiekt z fundamentem, doprowadzili do zniszczenia co najmniej 22 jam grobowych, a w 10 z nich do całkowitego zniszczenia szczątków ludzkich, rozkopania grobów oraz wywiezienia znajdujących się w nich szczątków.


Podczas prac porządkowych na działce kupionej w Białogórach przez prywatne osoby znaleziono kilkanaście ludzkich kości. Część zebranej ziemi wywieziono na trzy prywatne działki w Sejnach.


| red: kap, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Skąd na Suwalszczyźnie wzięli się etniczni Rosjanie?

17.09.2020, 09:38

Ostatnie wydarzenia związane z profanacją opuszczonego cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry, przypomniały o istnieniu na Suwalszczyźnie tej nielicznej dziś mniejszości religijno-etnicznej.


Staroobrzędowcy strzegą w Sejnach miejsc, gdzie zwieziona została ziemia z działki we wsi Białogóry

31.08.2020, 09:14

To właśnie tam w gminie Giby zlokalizowano dwa cmentarze starowierów. Miało na nich dojść łącznie do około 400 pochówków.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok